مجله دلتا

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگي چيست؟

در حالي كه بيماري آنفولانزا و سرماخوردگي بسيار شبيه بوده، اما داراي تفاوت‌هاي محسوسي نيز مي‌باشند. در اين مقاله به بررسي تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگي مي‌پردازيم.

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگي

 با شروع فصل سرما بيماري‌هايي نظير سرماخوردگي ويروسي و آنفولانزا شيوع پيدا مي‌كنند. حتما براي شما نيز اتفاق افتاده كه صبح خود را با عطسه، سرفه و احساس تب شروع كنيد. اما از كجا بايد فهميد كه بيماري ما سرماخوردگي است يا آنفولانزا؟ اين دو بيماري داراي علائم و نشانه هاي مشتركي بوده كه اغلب افراد را در تشخيص آن گمراه مي‌كنند. پس از مطالعه اين مطلب از مجله دلتا با تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگي آشنا شده و از اين پس راحت‌تر خواهيد توانست نسبت به درمان آن اقدام نمائيد.

علائم آنفولانزا

علائم بيماري آنفولانزا

علائم آنفولانزا بسيار شبيه به سرماخوردگي بوده كه از جمله آن‌ها مي‌توان به گلودرد، تب، سردرد، سرفه، گرفتگي گلو و درد عضلاني اشاره كرد؛ با اين تفاوت كه اين علائم در آنفولانزا بسيار شديدتر از سرماخوردگي هستند. معمولا اين نشانه‌ها پس از گذشت دو الي پنج روز بهبود مي‌يابند؛ اما بيمار تا حدود يك هفته بعد نيز با ضعف و خستگي دست و پنجه نرم مي‌كند. علاوه بر اين، بروز بيماري ذات‌الريه نيز در افراد مبتلا به آنفولانزا به خصوص سالمندان و مبتلايان به بيماري‌هاي ريوي (مانند بيماري برونشيت و آسم) قلبي بسيار شايع است.

علائم سرماخوردگي

اغلب اوقات سرماخوردگي با يك گلودرد ساده شروع مي‌شود. از جمله نشانه‌هاي بعدي اين بيماري مي‌توان به آبريزش و گرفتگي بيني اشاره كرد. پس از آن نيز سرفه ظاهر شده و معمولا با گذشت چهار يا پنج روز رفته رفته از بين مي‌روند. در سرماخوردگي احتمال بروز تب نيز وجود داشته كه البته در كودكان شايع‌تر از بزرگسالان است. بعد از اين كه آبريزش بيني شروع شد، ترشحات سبزرنگ و غليظي ايجاد شده كه با گذشت چند روز به ترشحات مخاطي تبديل مي‌شوند. سپس وضعيت بيمار مبتلا به سرماخوردگي رو به بهبود رفته و خبري از ضعف و خستگي پس از آن نخواهد بود.

علائم سرماخوردگي

درمان آنفولانزا

يكي از موثرترين درمان‌هاي آنفولانزا، استراحت در منزل است. معمولا به تشخيص و تجويز پزشك، آنتي بيوتيك نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در برخي موارد، داروهاي ضد ويروس جهت كاهش علائم بيماري به خصوص در افراد مسن نيز تجويز مي‌گردد. معمولا مصرف اين داروها دو روز بعد از اولين علائم آنفولانزا شروع مي‌شوند. همچنين مصرف مركبات به درمان آنفولانزا كمك بسياري مي‌كند؛ از اين رو بهتر است ميوه‌هايي همچون پرتقال، ليمو و نارنگي را در برنامه غذايي روزانه خود بگنجانيد. سعي كنيد هر شب قبل از خواب، محلول آب نمك قرقره كنيد؛ انجام اين كار به ضدعفوني كردن مجاري تنفسي كمك شاياني مي‌كند. اگر به تب دچار شده‌ايد، دمنوش نعنا بنوشيد. دمنوش نعناع منجر به تشديد تعريق در شما شده و تب را كاهش مي‌دهد.

چه گروه هايي در معرض خطر بالاي آنفولانزا هستند؟

گروه‌هاي پر خطر براي بيماري آنفولانزا شامل موارد زير است:

  • افراد بالاتر از ۶۵ سال
  • كودكان زير ۵ سال
  • افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و ريوي
  • زنان باردار
  • مبتلايان به سرطان كه تحت درمان هستند
  • بيماران ديابتي و داراي نارسايي كليه
  • افراد داراي نقص ايمني

بيماري آنفلوآنزا در اين افراد عارضه شديدتري دارد و اگر بيماري به موقع و به درستي تحت درمان نگيرد، ممكن است حتي منجر به مرگ شود.

درمان آنفولانزا

درمان سرماخوردگي

در صورتي كه سرماخوردگي خيلي حاد باشد، مي توان به پزشك مراجعه كرد و با مصرف داروهاي تجويزي، در زمان كوتاهي رو به بهبودي رفت. اما چنانچه عارضه فوق خيلي حاد نباشد، حتي در خانه نيز مي‌توان نسبت به درمان آن اقدام كرد. رايج‌ترين داروهايي كه براي درمان سرماخوردگي در منزل به كار برده مي‌شوند، انواع مسكن‌ها و قرص آنتي هيستامين است. نوشيدن آب به ميزان زياد نيز بسيار توصيه مي‌شود. تا زمان بهبودي مي‌توانيد از انواع آبميوه‌هاي طبيعي، اسموتي و سوپ استفاده كنيد. مصرف معجون عسل و آبليموي طبيعي نيز به سرعت بخشيدن دوره بهبودي كمك شاياني مي‌كند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 262
+ نوشته شده: 1399/8/20 ساعت: ۰۹ توسط:deltamag :