مجله دلتا

معجزه توت خشك براي درمان بيماري‌ها

رفع خستگي، پيشگيري از كم خوني و سلامت دستگاه گوارش از مهمترين خواص توت خشك است. كارشناسان تغذيه، توت خشك را يكي از بهترين جايگزين‌ها براي قند و شكر مي‌دانند.

خواص توت خشك

مصرف ميوه‌هاي خشك به عنوان ميان وعده از بهترين راه‌هاي داشتن تغذيه سالم است. توت خشك يكي از خوراكي‌هاي سالم و خوشمزه است كه در همه جاي دنيا وجود دارد و فوايد زيادي براي آن معرفي شده است. در اين مجله دلتا درباره خواص توت خشك صحبت خواهيم كرد.

خواص توت خشك 

پيشگيري از كم خوني

توت خشك حاوي مقادير بالايي از آهن و پروتئين است و مصرف آن براي پيشگيري و درمان كم خوني مفيد است. همچنين مصرف منظم اين ميوه، انرژي مورد نياز براي فعاليت‌هاي روزانه را تامين و خستگي ناشي از كمبود آهن را برطرف مي‌كند.

سلامت دستگاه گوارش

سلامت دستگاه گوارش

توت خشك همانند ديگر ميوه‌ها داراي فيبر است و مصرف آن به درمان يبوست شديد و تضمين سلامت دستگاه گوارش كمك مي‌كند.

كمك به كاهش وزن

توت خشك ميان وعده‌اي سالم و مقوي است و به دليل ايجاد احساس سيري باعث كاهش ريزه‌خواري در طول روز و در نتيجه كمك به لاغري و كاهش وزن سالم مي‌شود. بهترين راه مصرف توت خشك براي لاغر شدن، مصرف متعادل آن دو ساعت قبل از غذاي اصلي است.

پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي

توت سفيد حاوي آنتي اكسيدان‌هايي همچون آنتوسيانين و رزوراترول است كه هر دو اين مواد، داراي خاصيت ضد التهاب و كاهش فشار خون هستند و از اين رو در جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي و بهبود جريان خون موثر است.

پيشگيري از سرطان

تقويت سيستم ايمني بدن و پيشگيري از بيماري‌ها از ديگر خواص توت خشك است. اين ميوه خشك همچنين به‌ دليل دارا بودن مواد آنتي اكسيدان، در پيشگيري از سرطان و مبارزه با سلول‌هاي سرطاني مفيد است.

رفع افسردگي و استرس

توت خشك به علت داشتن انواع ويتامين‌هاي گروه ب در رفع افسردگي، استرس، كاهش و رفع ترس، عصبانيت، خمودي، اضطراب و هيجان موثر است.

درمان ديابت

سلامت كبد

حفظ سلامت كبد و طحال و كمك به تصفيه خون از ديگر خواص توت خشك در طب سنتي است.

پيشگيري از سفيد شدن مو‌ها

توت خشك املاح فراواني دارد و مصرف آن براي پيشگيري از سفيد شدن زودرس مو‌ها مفيد است. جالب است بدانيد، در بسياري از كشور‌ها از توت‌ها براي درمان و علاج سفيد يا خاكستري شدن زودرس مو‌ها استفاده مي‌شود.

تقويت كليه‌ها

از خواص توت خشك در طب سنتي براي تقويت و عملكرد بهتر كليه‌ها استفاده مي‌شود. اين ميوه، در سهل كردن جريان ادرار نيز نقش دارد.

تقويت مو و ناخن

توت خشك حاوي مقادير زيادي كلسيم، روي و آهن است و مصرف آن به رشد بهتر ناخن‌ها كمك كرده، از ريزش مو جلوگيري و باعث تقويت و افزايش رشد مو مي‌شود.

كاهش فشار خون بالا

از ديگر خاصيت‌‌هاي توت خشك، تنظيم فشار خون و كاهش فشار خون بالاست. پتاسيم و منيزيم موجود در توت خشك و آنتي اكسيدان رزوراترول موجود در آن، به عنوان يك وازوديلاتور عمل كرده و با كاهش توليد اكسيد نيتريك رگ‌هاي خوني را شل و از اين طريق به كاهش فشار خون بالا كمك مي‌كند.

درمان كم خوني


مضرات توت خشك (موارد احتياط و منع مصرف)

با وجود گسترده بودن خواص توت خشك براي سلامتي، زياده‌ روي در مصرف آن نيز همانند ساير خوراكي‌ها مضر است. موارد احتياط و منع مصرف توت خشك عبارتند از:

  • بيماران ديابتي بايد از زياده‌ روي در مصرف توت خشك اجتناب كنند، هر چند قند موجود در اين ميوه براي بيماري ديابت مضر نيست ولي مصرف بيش از اندازه آن در نهايت منجر به بالا رفتن قند خون خواهد شد.
  • زياده‌روي در مصرف توت خشك براي افرادي كه ناراحتي دستگاه گوارش و معده ضعيف دارند، مناسب نيست.
  • مصرف توت خشك براي كساني كه دراي مزاج گرم هستند (صفراوي مزاج)، بايستي با احتياط همراه بوده و با مصلح آن (سكنجبين) مصرف شود.

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 247
+ نوشته شده: 1399/8/17 ساعت: ۰۶ توسط:deltamag :