مجله دلتا

خواص لوبيا چيتي براي لاغري

از خواص لوبيا چيتي براي لاغري وجود فيبر فراوان و كالري كم است. اين ماده غذايي تقريبا فاقد چربي است و با ايجاد احساس سيري در فرد باعث كاهش وزن مي‌گردد. در عين حال پروتئين بدن را نيز تامين مي‌كند.

لوبيا چيتي براي لاغري

در دنياي امروز عادات غذايي انسان‌ها تغيير كرده است و حالا بايد مردم را متقاعد به خوردن سبزيجات، حبوبات و ميوه‌هايي كرد كه زماني جزو غذا‌هاي اصلي مردم بودند. يكي از اين حبوبات مفيد لوبيا چيتي است. خواص لوبيا چيتي براي لاغري و كاهش وزن بسيار موثر است. اما دلايل آن چيست؟ با مجله دلتا همراه باشيد تا اين دلايل را بررسي كنيم.

خواص لوبيا چيتي براي لاغري

لوبيا چيتي يكي از محبوب‌ترين و پرمصرف‌ترين انواع لوبيا در ايران است. به‌طور كلي انواع لوبيا از مواد غذايي سرشار از فيبر محسوب مي‌شوند و در ميان آن‌ها، لوبياچيتي بيشترين ميزان فيبر ممكن را در خود دارد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، لوبياي خشك حاوي مقدار قابل توجهي از ويتامين B، آهن، كلسيم، پتاسيم و فسفر است. لوبيا‌ها داراي مقدار كمي نمك و مقدار بسيار جزئي كالري هستند. هر ۱۰۰ گرم لوبيا چيتي داراي ۱۴۳ كالري انرژي است.

كاهش اشتها

۴ خاصيت لوبيا چيتي و نقش آن‌ها در كاهش وزن

لوبيا چيتي مانند تمامي حبوبات داراي خواص بسيار زيادي است كه هر يك از آن‌ها تاثير به‌سزايي بر سلامت افراد مي‌گذارد. با تمركز بر لاغري و كاهش وزن، به چهار مورد از مهم‌ترين و اصلي‌ترين خواص لوبيا چيتي براي لاغري اشاره مي‌كنيم.

۱. لوبيا چيتي داراي مقدار كمي كالري است

اصلي‌ترين دليل چاقي در واقع ايجاد تعادل انرژي منفي است؛ يعني مقدار انرژي وارد شده به بدن بسيار بيشتر از انرژي مصرف شده يا خارج شده از بدن است. اين مقدار انرژي اضافه متعاقباً در بدن به‌صورت چربي ذخيره شده و باعث افزايش وزن مي‌گردد. بنابراين بايد با كاهش ورودي انرژي به بدن و افزايش مصرف انرژي، بر اين تعادل انرژي منفي غلبه كرد.

۲. لوبيا چيتي سرشار از فيبر است

از اصلي ترين خواص لوبيا چيتي براي لاغري، مقدار فيبر موجود در آن است. لوبيا چيتي بالاترين ميزان فيبر ممكن را در بين حبوبات دارد. اما چرا فيبر مي‌تواند براي كاهش وزن اين‌قدر مؤثر و مهم باشد؟ پاسخ اين پرسش بسيار ساده است؛ فيبر‌ها با تأثير بر سيري يا به عبارتي زودتر سير شدن فرد، به كاهش وزن كمك مي‌كنند. وقتي كه فيبر وارد معده شد، با توجه به اينكه يك ماده انحلال‌پذير است درون معده تبديل به يك ماده گرانرو يا ويسكوز مي‌شود. بر همين اساس موجب احساس سيري در فرد مي‌شود كه متعاقباً ميزان ورودي غذا يا همان انرژي را كاهش مي‌دهد و  نقش مؤثري در كاهش وزن ايفا مي‌كند.

خواص لوبيا چيتي

۳. سرشار از پروتئين است

مقدار پروتئين يكي از خواص لوبيا چيتي در لاغري است. لوبيا چيتي و به‌طوركلي تمامي انواع لوبيا‌ها سرشار از پروتئين هستند. تقريباً هر ۱۰۰ گرم لوبيا حاوي ۹ گرم پروتئين است. پروتئين‌ها نيز مانند فيبر به چند روش مختلف در سير شدن فرد نقش ايفا مي‌كنند. اثر كالري سوزي يا ترموژنيك پروتئين‌ها بالاست و مقدار بالاي ترموژنيك اغلب با سيري در ارتباط است.

۴. حاوي نشاسته مقاوم است

ديگر خواص لوبيا چيتي در لاغري وجود ماده‌اي به نام «نشاسته مقاوم» در آن است. مقدار نشاسته مقاوم در انواع لوبيا مختلف است. نشاسته مقاوم موجود در لوبيا چيتي نقش موثري در كنترل اشتها دارد. اين نشاسته در معده و روده هضم مي‌شود و هضم آن تنها در روده بزرگ صورت مي‌گيرد.

 

با مجله سلامتي دلتا همراه باشيد


برچسب: مجله دلتا مجله سلامتي لوبيا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ آبان ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۰:۰۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :