مجله دلتا

عوارض پر كردن دندان ها

پوسيدگي دندان يكي از شايع‌ترين مشكلات مربوط به دهان و دندان است كه در پي آن بايد بخش‌هاي پوسيده دندان را پر و ترميم كرد. هر چند پر كردن دندان هم مشكلاتي دارد كه تعدادي از آن‌ها را بررسي كرده‌ايم. با مجله سلامتي دلتا همراه باشيد.
پر كردن دندان

پر كردن بخش‌هاي پوسيده و ترميم دندان، يكي از روش‌هاي حفظ دندان پوسيده است. البته اين را در نظر داشته باشيد كه پر كردن دندان هم گاهي اوقات عوارضي درپي دارد كه در اين مطلب مجله دلتا، تعدادي از مهم‌ترين عوارض آن را بررسي كرده‌ايم.

حساس شدن دندان ها

حساس شدن دندان پس از پر كردن آن امري رايج است. دندان پر شده ممكن است به فشار، هوا، خوراكي‌هاي شيرين يا دما حساس شود؛ اين حساسيت پس از چند هفته با پرهيز از موارد حساسيت‌زا، خودبه‌خود برطرف مي‌شود؛ اما اگر حساسيت دندان پر شده‌تان، پس از ۲ تا ۴ هفته برطرف نشد، با دندانپزشك خود تماس بگيريد. در اين صورت دندانپزشك به شما توصيه مي‌كند كه از خمير دندان‌هاي رفع حساسيت استفاده كنيد و يا ممكن است ماده‌اي روي دندانتان قرار دهد تا از حساسيت آن بكاهد. گاهي اوقات هم پوسيدگي دندان به ريشه مي‌رسد و دندانپزشك مجبور مي‌شود مشكل دندان‌تان را با ريشه‌درماني حل كند.

دندان درد

دردهاي ناشي از پر كردن دندان و علل آن

به چند دليل زير، دندان‌هاي پرشده دردناك مي‌شوند:

۱. احساس درد موقع گاز زدن يا قرار دادن دندان ها روي هم

اين نوع درد معمولا پس از برطرف شدن بي‌حسي دندان پر شده و موقع گاز زدن چيزي رخ مي‌دهد و ممكن است مدتي ادامه پيدا كند. گاهي اوقات، موادي كه دندانتان را با آن پر كرده‌اند، موجب اين درد مي‌شود؛ بنابراين بايد از دندانپزشك خود بخواهيد وضعيت ماده پركننده دندانتان را بررسي كند.

۲. درد بر اثر گرما يا سرما

اين نوع درد بسيار تيز است و وقتي دندانتان با چيزي سرد يا گرم تماس پيدا مي‌كند، رخ مي‌دهد. اين درد معمولا چند ثانيه پس از رفع گرما يا سرما برطرف مي‌شود؛ اما اگر درد آن بيشتر از چند ثانيه باقي ماند و ادامه هم داشت، نشان‌دهنده صدمه به عصب دندان است. در اين صورت، حتما به دندانپزشك مراجعه كنيد.

۳. درد دائمي شبيه به دندان درد

اگر پوسيدگي دندانتان خيلي عميق و تا مغز آن رسيده باشد، دچار چنين دردي مي‌شويد. مغز دندان، در واقع رگ‌ها و اعصاب دندان است. اين نوع درد نشان مي‌دهد كه مغز دندان ديگر سالم نيست. در اين شرايط بايد مشكل را با ريشه‌درماني حل كرد.

عوارض پر كردن دندان

حساسيت به آمالگام

به‌ندرت پيش مي‌آيد كه فردي به مواد نقره‌اي رنگ آمالگام (كه مخصوص پر كردن دندان است) حساسيت داشته باشد. در اين وضعيت نادر، جيوه يا يكي از مواد مورد استفاده در آمالگام، موجب واكنش‌هاي حساسيتي مي‌شود. علائم حساسيت به آمالگام، شبيه حساسيت‌هاي پوستي از جمله جوش‌ و خارش پوست است. بيماراني كه به مواد آمالگام حساسيت دارند، معمولا خود يا يكي از اعضاي خانواده‌شان سابقه حساسيت به فلزات داشته‌اند. وقتي حساسيت به اين نوع مواد در فردي تأييد شود، پر كردن دندان او با موادي از جنس ديگر انجام مي‌شود.

دندان هاي پركرده قديمي پوسيده

فشار دائمي ناشي از جويدن و خرد كردن مواد خوراكي با دندان باعث مي‌شود كه دندان هاي پركرده به‌تدريج فرسوده و خرد شوند يا ترك بردارند؛ در اين صورت دندانپزشك بايد وضعيت بد اين مواد را در معاينه‌هاي منظم دندان‌هايتان تشخيص دهد.

يكي از مشكلاتي كه ممكن است به وجود آيد، از بين رفتن شكاف بين ميناي دندان و پركردگي‌ها، به مرور زمان است؛ در نتيجه ذرات غذا و باكتري‌هاي عامل پوسيدگي دندان مي‌توانند به زير مواد پر شده دندان نفوذ كنند و موجب پوسيدگي بيشتر دندان شوند. معمولا اين نوع پوسيدگي، كه دور از چشم است، بدون درمان باقي مي‌ماند و در نهايت، با پيشرفت آسيبي كه به دندان وارد مي‌شود، مغز دندان كاملا عفوني مي‌شود. اين پوسيدگي‌ها حتي ممكن است دندان را گرفتار آبسه كنند.

عمر دندان پر شده

كلام آخر

پر كردن دندان به حفظ دندان در برابر پوسيدگي بيشتر و احتمال عفونت كمك مي‌كند؛ هر چند همان‌طور كه گفتيم عوارضي هم در پي دارد. همچنين مواد مورد استفاده براي پركردن دندان‌ها هم زماني از بين مي‌روند و لازم است جايگزين شوند؛ البته بيشتر دندان هاي پر شده سال‌ها دوام مي‌آورند و نيازي به تعويض آن‌ها نيست. براي اينكه خيالتان از بابت بروز مشكلات احتمالي راحت شود، بايد به‌طور مرتب و هر ۶ ماه يك بار به دندانپزشك مراجعه كنيد و از سلامت دندان‌ هايتان مطمئن شويد. در ضمن، بهداشت دهان و دندان را هم فراموش نكنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با علائم پوسيدگي دندان “۷ نشانه پوسيدگي دندان” را مطالعه كنيد.

 


برچسب: بهداشت دهان و دندان , دندان , سلامتي , مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۷:۲۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :