مجله دلتا

درمان كبد چرب با ورزش ؛ مگه مي شه؟!

چاق هستيد؟ ورزش هم نمي‌كنيد؟ كبد چرب منتظر شما است. اين بار پيام مجله دلتا به شما همين يك جمله است: " ورزش كنيد."
درمان كبد-چرب

شايد باورش سخت باشد اما كبد چرب بيشتر از هر چيز ديگري با ورزش كردن مداوم قابل كنترل و درمان است. البته رعايت اصول تغذيه، رژيم غذايي مناسب و دوري از استرس هم در پيشگيري از اين بيماري نقش مهمي دارند؛ اما در اين ميان نقش ورزش در درمان اين بيماري با ديگر راهكارها قابل قياس نيست؛ تنبل‌هاي عزيز و محترم با مجله دلتا همراه باشيد.

كبد-چرب

سلام ورزش ؛ خداحافظ كبد چرب

ورزش كردن در هر حالتي بهترين گزينه براي خلاص شدن از شر چربي‌ها و بيماري‌ها است؛ بهتر است بدانيد كه چاقي يكي از عوامل ابتلا به بيماري كبد چرب است؛ اصلا چاقي مفرط بيماري‌زا است؛ حالا كه اين نكته را مي‌دانيد، باز هم مي‌خواهيد در ورزش كردن تنبلي كنيد؟

متخصصان بيماري‌هاي كبد و گوارش معتقدند: اولين و مهم‌ترين قدم در درمان اين بيماري ورزش كردن است و بيمار بايد سبك و روش زندگي خود را به سرعت تغيير دهد؛ شما چه تصميمي گرفته‌ايد؟

الكل

ورزش يا الكل؟ مسئله كبد چرب است

مجموعه‌اي از عوامل باعث رسوب مزمن چربي و التهاب و نارسايي در كبد خواهد شد. اين بيماري به دو گروه عمده تقسيم مي‌شود؛ ‌ يكي از آن‌ ها كبد چرب الكلي است كه ناشي از مصرف طولاني مدت الكل است و جنسيت و نژاد هم در اين مسئله دخيل هستند كه آسيايي‌ها بيشتر مستعد آسيب‌هاي ناشي از مصرف الكل و ابتلا به اين بيماري خواهند بود.

اين بيماري در خانم‌ها بيشتر از آقايان شايع است البته شما مي‌توانيد با ورزش كردن و ترك اعتياد به الكل از شر آن خلاص شويد.

علائم-كبد-چرب

ارتباط بيماري ها با كبد چرب

علائم كبد چرب چيست؟ چه بيماري‌هايي با اين مسئله مرتبط هستند؟ اين نوع بيماري در جامعه ما شيوع بيشتري دارد؛ عوامل زيادي كه بسياري از آن‌ها جنبه ژنتيكي دارند، در بروز اين نوع كبد چرب مؤثر هستند؛ مطالعات نشان داده است كه عوامل زمينه‌ساز ديابت و بيماري‌ هاي قلبي و برخي بيماري‌ هاي متابوليسم با بروز كبد چرب غير الكلي در ارتباط هستند.

ورزش؛ كنترل‌كننده ديابت و كبد چرب

در بين اين عوامل ديابت يك علت مهم و شناخته‌شده در ايجاد كبد چرب است و هر چه طول مدت ابتلا به ديابت طولاني باشد يا درمان آن ناقص انجام شود، احتمال ابتلا به اين بيماري هم در اين افراد بيشتر است.

بهتر است بدانيد كه ورزش كردن و به ويژه ورزش‌هاي استقامتي علاوه بر كاهش چربي كبد، ميزان مقاومت به انسولين را كاهش مي‌دهند؛ بنا‌بر‌اين از توليد كلسترول در كبد و خون هم جلوگيري مي‌شود؛ پس شما مي‌توانيد با اين روش هر دوي اين بيماري‌ ها را كه مثل نخ و سوزن به هم متصل هستند، درمان كنيد.

ورزش

ورزش؛ راه حل خداحافظي با كبد چرب

اغلب بيماران مبتلا به كبد چرب بين  ۴۰ تا 60 سال دارند و  اين بيماري همان طور كه گفته شد در ميان زنان شايع‌تر است. كبد چرب در كودكان با سن بالاتر از ۱۰ هم مي‌تواند ايجاد شود؛ البته با ورزش كردن مداوم و رژيم غذايي مناسب اين مسئله قابل كنترل و درمان است.

شما مي‌توانيد ورزش‌هاي مختلفي را براي كنترل و درمان كبد چرب انجام دهيد؛ ساده‌ترين آن‌ها پياده‌روي تند است اما در كنار آن شنا، دوچرخه‌سواري و ايروبيك هم براي درمان اين بيماري مفيد است.

پياده روي؛ ساده ترين ورزش براي درمان كبد چرب

حتما مي‌دانيد كه بهترين و مفيدترين ورزش براي تمام سنين، پياده‌روي است؛ انجام اين ورزش نه فقط اين بيماري بلكه اضافه‌وزن و چاقي را كنترل و درمان مي‌كند.

بيماران مبتلا به كبد چرب بايد هر روز 20 دقيقه ورزش كنند البته اين روند مي‌تواند يك روز در ميان باشد. يك پياده‌روي ساده حتي در خانه و آن هم با تردميل مي‌تواند كار شما را راه بيندازد؛ پس اصلا نگران نباشيد.

ورزش هاي استقامتي انجام دهيد

در بررسي تأثير تمرينات مقاومتي بر مبتلايان به كبد چرب مشخص شده است كه اين گونه تمرينات نيز در كاهش چربي كبد، بهبود اكسيداسيون چربي و كنترل قند خون اين بيماران مؤثرند.

انجام ورزش‌هاي استقامتي تأثير زيادي در كاهش وزن و لاغري ندارد اما بر چربي كبد بسيار تأثيرگذار است. محققان همچنين دريافته اند كه انجام اين ورزش‌ ها به كاهش كلسترول خون نيز كمك مي‌كند.

درواقع، انجام اين ورزش‌ ها ميزان فرتيين خون را كاهش مي‌دهد. فرتيين پروتئيني در كبد است كه ذخيره آهن را آسان‌تر مي‌كند. ميزان زياد فرتيين باعث آسيب رسيدن به كبد مي‌شود؛ پس اين نوع ورزش‌ها را در برنامه روزانه خود بگنجانيد.

بنابراين، اگر كبد شما هم چرب است، علاوه بر رعايت اصول تغذيه و پيروي از رژيم غذايي صحيح حتما ورزش كنيد.

 


برچسب: كبد چرب,درمان كبد چرب,مجله دلتا,سلامتي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۵:۱۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :