تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
مجله دلتا مجله دلتا .

مجله دلتا

بشنو و باور كن!

هرچقدر هم كه بگوييم گوش شما بدهكار اين موضوع مهم و خطرناك نيست! حتما مي‎پرسيد چه موضوعي؟ با ما همراه باشيد.
گوش-پاك-كن

هرچقدر هم كه بگوييم گوش شما بدهكار نيست! اما ما باز هم مي‎گوييم لطفا گوش خود را با وسايل خطرناك و كثيف تميز نكنيد! اين مسئله مي‎تواند عواقب جدي براي شما در پي داشته باشد.

به گزارش مجله پيام دلتا، اكثر افراد بعد از بيرون آمدن از حمام يا استخر و حتي گاهي بدون اينكه گوش‎شان خيس باشد، گوش خود را پاك مي‎كنند. بدون آنكه از عوارض پاك كردن گوش خبر داشته باشند.

گوش

قصه‎ي گوشي كه بدهكار نيست!

شما بايد بدانيد كه استفاده كردن از كليد، چوب‎كبريت و حتي گوش‎پاك‎كن باعث بروز عفونت در گوش خارجي مي‎شود. بر خلاف باور عموم، جرم موجود در گوش مفيد است.

نادر اكبري ديلمقاني، متخصص گوش، حلق و بيني چنين مي‎گويد كه خداوندگوش انسان را مانند ساير قسمت‌هاي بدن به گونه‌اي ساخته است كه خود بتواند بهداشت و فيزيولوژي طبيعي‌اش را حفظ كند. در اغلب مواقع، گوش سالم هيچ نيازي به پاك شدن ندارد.

وي افزود: اشتباهي كه امروزه در جامعه وجود دارد، استفاده از وسيله‌اي است كه به نوك آن پنبه متصل شده و افراد به عنوان گوش‌‎پاك‌كن در تميز كردن گوش از آن استفاده مي‌كنند؛ بدون آنكه از عواقب اين كار آگاه باشند.

گوش

 لطفا گوش خود را تميز نكنيد!

در حقيقت، جرمي كه در داخل گوش وجود دارد، ماده‌اي است كه وظيفه محافظت از كانال و پرده گوش از اجسام خارجي و حشرات را بر عهده دارد. در كل جرم داخل گوش ماده مضري نيست.

اين متخصص گوش، حلق و بيني ضمن اظهار نگراني چنين مي‎گويد كه عده‌اي از افراد براي نظافت گوش از گوش‌‎پاك‌كن استفاده و آن را به سختي داخل گوش مي‌كنند تا جرم داخل آن خارج شود؛ در صورتي كه كانال گوش به گونه‌اي ساخته شده است كه جرم به صورت اتوماتيك در آن ايجاد مي‌شود و پس از انجام وظيفه جرم آن خشك و خود به خود از گوش خارج مي‌شود.

وي افزود: اصلاً نيازي نيست به عنوان گوش‎پاك‌كن، وسيله‌اي نوك‎تيز را وارد گوش كنيم تا جرم آن تميز شود؛ اين كار مي‎تواند به جاي مفيد بودن به گوش شما و پرده‎ي آن آسيب جدي وارد كند.

درواقع، شكل و سايز گوش‎پاك‌كن به گونه‌اي است كه به جاي آنكه جرم گوش را خارج كند؛ مانند سمبه جرم را به داخل آن فرو مي‌برد و تا نزديك پرده گوش هدايت مي‌كند؛ اين يعني خودكشي محض!

نزديك شدن جرم به پرده گوش باعث انسداد، درد، عفونت يا پارگي آن مي‌شود؛ لذا در حالت عادي استفاده از گوش‎پاك‌كن در هر فرم، شكل و سني به هيچ شخصي توصيه نمي‌شود.

بنابراين، اگر گوش‎تان جرم گرفته يا احساس درد مي‎كنيد حتما به پزشك مراجعه كنيد تا آن را معاينه و در صورت لزوم شستشو دهد.

 

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۶:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

چرا سكسكه مي‎كنيم؟

علت سكسكه فقط خوردن غذا نيست! اصلا چرا سكسكه مي‎كنيم؟ آيا سكسكه قابل درمان است؟ با پيام دلتا همراه باشيد.
علت سكسكه

سكسكه انقباضات ناگهاني و غير ارادي ماهيچه ديافراگم است؛ درواقع، انقباض اعصاب كه از گردن تا سينه كشيده مي‎شود، سكسكه ايجاد مي‎كند.

به گزارش مجله پيام دلتا، سكسكه عبارت است از انقباضات ناخودآگاه و مكرر عضله ديافراگم و عضلات تنفسي بين‎دنده‎اي. در حقيقت، سكسكه يك علامت است و نه يك بيماري! اما سوال اينجا است كه چرا سكسكه مي‎كنيم؟ و چگونه مي‎توانيم سكسكه خود را بند بياوريم؟

سكسكه

سكسكه

معمولاً در حين سكسكه، صدايي تند و سريع كه در اثر حركت غير ارادي عضلات ديافراگم و متعاقب آن بسته شدن سريع تارهاي صوتي پديد مي‎آيد، شنيده مي‎شود.

تقريباً همه ممكن است دچار سكسكه شوند، حتي جنيني كه در رحم مادر است! اما به طور كلي مردان به مراتب بيشتر از زنان دچار سكسكه مي‎شوند.

در ضايعات مغزي، ضربه و تومورهاي مغزي يا به دنبال بي‎هوشي‎ها نيز امكان بروز سكسكه وجود دارد. عموماً سكسكه با اين علت، خود به خود بهبود مي‎يابد البته ممكن است استرس بالا و شنيدن خبر ناخوشايند و حالات روحي و ترس شما هم باعث شوك ناگهاني و سكسكه شود.

علت سكسكه فقط خوردن غذا نيست!

علت سكسكه كوتاه‎مدت معمولاً ناشناخته است اما در صورتي كه سكسكه طولاني‎مدت باشد يا به شكل مكرر رخ دهد، امكان دارد به علل زير ايجاد شده باشد:

 • خوردن يا آشاميدن غذا يا نوشيدني داغ يا مواد تحريك‎كننده
 • بيماري پرده جنب (پرده‎اي كه روي ريه را مي‎پوشاند)
 • ذات‎الريه
 • اورمي (جمع شدن مواد زايد سمي در اثر نارسايي كليه)
 • الكلي بودن
 • مصرف برخي داروهاي خاص
 • اختلالات معده، مري، روده يا لوزالمعده
 • حاملگي
 • تحريك مثانه
 • هپاتيت
 • سابقه عمل جراحي (خصوصاً جراحي روي شكم)
 • علل عاطفي و روحي
 • پر بودن معده
 • خنده شديد يا احساسات قوي و ناگهاني
 • تغيير در دماي محيط

اغلب اوقات سكسكه، بيش از ۴۸ ساعت طول نمي‎كشد ولي در فرم مداوم، فرد بيش از ۲ روز و كمتر از ۱ ماه به آن مبتلا است و در موارد بيشتر يا در صورتي كه با بيماري‎هاي ديگري مثل مشكلات قلبي- ريوي همراه باشد، فرد نياز به مراجعه به بيمارستان دارد.

سكسكه

راه‏‎هاي درمان سكسكه

روش‎هايي كه در اين جا ذكر مي‎شوند، براي دوره‎هاي كوتاه‎مدت سكسكه هستند. سكسكه طولاني‎مدت كه بيش از ۸ ساعت طول مي‎كشد، بايد تحت بررسي پزشكي قرار گيرد. تعدادي از روش‎هاي زير مي‎تواند در بند آمدن سكسكه شما موثر باشد.

 • نفس خود را نگاه داريد و تا ۱۰ بشماريد.
 • داخل يك كيسه كاغذي نفس بكشيد. از كيسه پلاستيكي استفاده نكنيد؛ زيرا ممكن است به سوراخ بيني بچسبد.
 • انگشت شست خود را بين دندان‎ها و لب بالا قرار دهيد؛ سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زير سوراخ بيني سمت راست، فشار دهيد. انگشتان سبابه خود را حدود ۲۰ ثانيه داخل هر دو گوش فشار دهيد.
 • يك ليوان آب را به سرعت بنوشيد.
 • نان خشك يا يخ خرد‎شده قورت دهيد.
 • زبان خود را به ملايمت بكشيد.
 • چشمان خود را ببنديد و فشار ملايمي را به چشم وارد كنيد.
 • بالا كشيدن زانوها به درون سينه
 • غرغره كردن آب يخ
 • ماساژ انتهاي گلو
 • نوشيدن آب به حالت درازكشيده

سكسكه

علت سكسكه نوزاد

دليل سكسكه نوزاد انقباض عضلات و حركت ناگهاني ديافراگم است. واضح است كه اين موضوع باعث اذيت شدن آنها مي‎شود اما جاي نگراني نيست؛ چون سكسكه نوزادان تنها يك دقيقه طول مي‎كشد. همينطور عواملي مثل تحريك عضلات، نوع شير دادن به آنها يا نگه داشتن نوزاد در دمايي كه باعث سرما خوردن وي مي‎شود هم در اين موضوع دخيل هستند.

درمان‎هاي خانگي سكسكه

طب سنتي هميشه كارساز است! اگر شما هم دائما مشكل سكسكه كردن داريد يا صداي سكسكه‎ي ديگران آزارتان مي‎دهد، با اين مواد ارگانيك خودتان را درمان كنيد.

ليمو

طعم ترش ليمو اعصاب تحريك‎شده‎اي را كه موجب سكسكه مي‎شوند، خنثي مي‎كند؛ بنابراين سكسكه فوري برطرف مي‎شود.

زنجبيل

خوردن مقدار كمي زنجبيل نه تنها سوء‎هاضمه را درمان مي‎كند بلكه مي‎تواند سكسكه را نيز برطرف كند.

آب آناناس

گاهي اوقات، محتواي اسيدي آب آناناس مي‎تواند سكسكه را درمان كند؛ پس به آرامي يك ليوان آب آناناس بنوشيد.

فلفل سياه

بو كشيدن فلفل سياه و سپس عطسه كردن باعث مي‎شود كه دستگاه تنفسي به توقف سكسكه كمك كند. پودر فلفل سياه را استشمام كنيد تا بتوانيد به راحتي سكسكه را متوقف كنيد.

عسل

يك قاشق غذاخوري عسل را ببلعيد، تا از اين طريق عصب تحريك‎شده‎اي كه باعث سكسكه شده است، غيرفعال كنيد.

تخم شويد

يك قاشق چاي‎خوري تخم شويد را قورت بدهيد يا بجويد. تخم شويد با تحريك عصب، موجب توقف سكسكه مي‎شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۶:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ويتامين هاي زيبايي ؛ همه خوبان جمع اند!

كمبود ويتامين داريد؟ تغذيه مناسبي نداريد؟ احساس پيري مي‎كنيد؟ ويتامين‎هاي زيبايي بخوريد.
ويتامين هاي زيبايي

تقريبا كسي وجود ندارد كه به زيبايي، تناسب اندام و سلامتي خود اهميت ندهد! در اين ميان، تغذيه و مصرف انواع ويتامين‎ها نقش بسيار پر رنگ و موثري دارند.

به گزارش مجله پيام دلتا، پوست و مو از مهم‎ترين فاكتورهاي زيبايي هستند؛ در حقيقت، تغذيه و استفاده از ويتامين‎هاي ضروري مي‎تواند زيبايي شما را دو چندان كند. با ما همراه باشيد.

ويتامين هاي زيبايي

ويتامين‎هاي زيبايي را مي‎شناسيد؟

اگر به سلامت پوست و مو يا ساير اجزاي بدن و صورت خود حتي ناخن‎هاي دست و پاي‎تان اهميت مي‎دهيد؛ اين ويتامين‎ها و مواد غذايي را از دست ندهيد!

ويتامين A

ويتامين A براي حفظ سلامتي دندان‌ها، استخوان، ناخن و نيز جذب كلسيم و فسفر در بدن لازم است. اين ويتامين سلامتي چشم‌ها، پوست و دندان‌ها را افزايش مي‌دهد. كمبود آن باعث پوسيدگي و خرابي دندان‌ها مي‌شود.

همچنين، كمبود اين ويتامين، باعث خشكي و زبري پوست، چين‌ و چروك، خشكي مو، شوره سر، كنده شدن پوست ناخن، جوش صورت و بدن و ظاهري خسته و نامناسب مي‌شود.

منابع غذايي ويتامين A عبارت‌اند از: جگر، روغن كبد ماهي، شير و لبنيات، زرده تخم‌مرغ، كره پاستوريزه، هويج، هندوانه، گوجه‌فرنگي و سبزيجات سبز برگ.

ويتامين‌هاي گروه B

اين گروه از ويتامين‌ها براي شفافيت و درخشاني پوست و حفظ شادابي آن لازم است. همچنين اثر استرس را در بدن از بين مي‌برند. استرس تأثيرات نامطلوبي بر ظاهر فرد دارد.

درواقع، كمبود ويتامين‌هاي گروه B باعث چرب شدن موها، شوره سر، خشكي پوست، پوسته‌پوسته شدن لب‌ها، قرمزي و سوزش پوست، چين‌ و چروك زودرس پوست، كاهش رشد موها، سفيد شدن موها و ترك‌هاي ملتهب در گوشه بيني و دهان مي‌شود.

منابع غذايي ويتامين گروه B عبارت‌اند از: غلات سبوس‌دار مثل نان سنگك، بيسكوئيت سبوس‌دار، آرد سبوس‌دار، آجيل، سبزيجات سبز برگ‎، گوشت قرمز، جگر، مخمر ماء الشعير و ملاس.

ويتامين-C

ويتامين C

اين ويتامين در تركيب با پروتئين براي توليد كلاژن لازم است. كلاژن يكي از پروتئين‌هاي بافت پيوندي پوست است كه نقش مهمي در زيبايي پوست دارد.

اين ماده، عمل غدد چربي پوست را تنظيم و در نتيجه از خشكي پوست، چين‌ و چروك صورت و موخوره جلوگيري مي‌كند. ويتامين c براي حفظ سلامتي مو، چشم، دندان‌ها، مقاومت در برابر عفونت، درمان زخم‌ها و استحكام بافت‌هاي پوستي لازم است.

در حقيقت، ويتامين C در تركيب با بيوفلاوونوئيدها از تجمع رنگ‌دانه‌اي پوستي كه در اثر تابش آفتاب به لكه‌هاي قهوه‌اي تبديل مي‌شوند، جلوگيري مي‌كند.

اين ويتامين، ديواره مويرگ‌هاي خوني را محكم مي‌سازد؛ در نتيجه از كبود شدن يا خونريزي جلوگيري مي‌كند. ترشح چربي از غدد چربي پوست را تنظيم مي‌كند؛ بنابراين، از خشكي پوست و از خونريزي لثه‌ها جلوگيري مي‌كند.

منابع غذايي ويتامين C عبارت‌اند از: انواع سبزيجات سبز مثل كلم بروكلي، كلم‎پيچ، فلفل سبز و گوجه‌فرنگي، انواع ميوه‌هاي تازه مثل ليمو، پرتقال، گريپ‎فروت، طالبي، كيوي و توت‌فرنگي، سيب‌زميني، مويز سياه، شاتوت، تمشك، آلبالو، گيلاس و انگور منابع غني از فلاوونوئيدها هستند.

ويتامين D

نور خورشيد را به هيچ وجه از دست ندهيد!

ويتامين D به طور طبيعي توسط بدن تحت تأثير نور آفتاب توليد مي‌شود اما اين ويتامين در برخي مواد غذايي به‌ويژه ماهي‌هاي چرب هم وجود دارد البته شما مي‎توانيد با تجويز پزشك از مكمل‎هاي دارويي هم استفاده كنيد.

منابع ويتامين D عبارت‌اند از: تابيدن نور خورشيد به ‌صورت مستقيم بر پوست بدن، شير غني‌شده، جگر گاو، ماهي آزاد و تن، كره حيواني، دانه‌هاي جوانه‌زده و روغن كبد ماهي.

ويتامين-E

ويتامين E

اين ويتامين، حالت عضلات و بافت‌هاي بدن را حفظ و از چين‌ و چروك و پيري زودرس پوست جلوگيري مي‌كند. همچنين از خشكي پوست، ايجاد لكه‌هاي قهوه‌اي، ريزش مو و شوره سر جلوگيري مي‌كند و در گردش بهتر خون موثر است و جاي زخم را هم بهبود مي‌بخشد.

دريافت مقادير بالاي ويتامين E تكثير سلول‌هاي بدن را دو برابر مي‌كند؛ درنتيجه فرايند پيري را كند مي‌سازد و از چين‌ و چروك زودرس پوست جلوگيري مي‌كند.

منابع غذايي ويتامين E عبارت‌اند از: نان سبوس‌دار، غلات سبوس‌دار، جوانه گندم، شير، دانه جوانه‌زده، كلم بروكلي، كره حيواني، زرده تخم‌مرغ، جگر، زيتون، دانه آفتابگردان، آجيل، روغن‌هاي مايع گياهي مثل روغن جوانه گندم، سويا، بادام، گردو، فندق و ذرت.

بنابراين، اگر به زيبايي خود اهميت مي‎دهيد، اين ويتامين‎ها را فراموش نكنيد و اول از همه اصول تغذيه و سبك زندگي‎تان را تغيير دهيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۰:۵۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

بهشت ميكروب ها كجااست؟

بهشت ميكروب‎ها دقيقا كجاي دنيا است؟ مجله پيام دلتا جواب سوال شما را مي‎داند! اين مطلب مهيج را از دست ندهيد!
بهشت باكتري

قطعا همه ما از كثيفي متنفر هستيم! البته اگر از رفتن به دستشويي‌هاي عمومي چندش‌تان مي‌شود و تصور مي‌كنيد كه كثيف‌ترين و آلوده‌ترين جاي دنيا كاسه توالت است، سخت در اشتباه هستيد؛ چون دور و برتان پر از وسايل و اشيايي است كه روزانه با آنها سروكار داريد، غافل از اين‌كه آلوده‎تر از كاسه توالت هستند. با مجله پيام دلتا براي سپري كردن يك روز بهداشتي همراه باشيد.

بهشت باكتري و ميكروب

كثيف‎ترين مكان‎ها و وسايل دنيا

كثيف‎ترين مكان‎ها و وسايل دنيا را مي‎شناسيد؟ به شما قول مي‎دهيم بعد از خواندن اين مطلب حتما دست‌هاي‎تان را به طور ناخودآگاه خواهيد شست! البته نبايد در اين مورد وسواس به خرج دهيد.

صفحه موبايل هوشمند و تبلت

به گفته محققان ميكروبيولوژي دانشگاه منچستر، صفحه تلفن همراه هوشمندتان كه در طول روز هزاران بار لمسش مي‌كنيد، يك زمينه واقعي براي باكتري‌شناسي است؛ به اين دليل كه در مقايسه با كاسه توالت 500 برابر بيشتر ميكروب و باكتري دارد. روي اين صفحه آلوده بدون اين‌كه شما متوجه باشيد، انواع باكتري‌هاي موذي از اشريشيا كولي گرفته تا سالمونلا و استرپتوكوكوس، رژه مي‌روند.

دستگيره ‌مترو و اتوبوس

همه ما كه روزانه با وسايل نقليه عمومي اين طرف و آن طرف مي‌رويم، ناچار دستگيره مترو يا اتوبوس را نگه مي‌داريم تا از افتادن در امان باشيم اما به عقيده بيولوژيست‌هاي دانشگاه آريزونا، كاسه توالت به مراتب تميزتر از دستگيره مترو و اتوبوس‌ها است.

به دليل اين‌كه در كاسه توالت صرفا 50 نوع ميكروب مختلف دارد، در حالي كه ميله‌هاي مترو يا اتوبوس آلوده به صدها هزار باكتري است. به عقيده اين محققان اگر دستگيره‌ها آلوده به ميكروب مدفوع بودند، احتمال ابتلا به هپاتيت A از طريق تماس با آنها دور از ذهن نبود.

ميز كار

شغل شما تاثير زيادي روي سلامت جسم و روح‎تان دارد. از سختي كار گرفته تا وسايل و ابزار داخل اتاق كارتان در سلامتي‎تان نقش دارند.

بر همين اساس، بايد بدانيد اگر ميز كارتان را به مدت طولاني تميز نكنيد، با يك وسيله آلوده‌تر از كاسه توالت سر و كار داريد؛ به‌دليل اين‌كه در هر سانتي‎متر مربع آن بيش از شش هزار ميكروب و باكتري لانه مي‌كند؛ بنابراين، توصيه مي‌شود كه ميز كارتان را به طور مرتب تميز و ضدعفوني كنيد و در طول روز به طور مرتب دست‌هاي‎تان را بشوييد.

باكتري

صفحه كليد رايانه

بعد از دست زدن به كيبورد كامپيوتر (مخصوصا در سر كار)، حتما دست‌هاي‎تان را با آب و صابون بشوييد.

متخصصان توصيه مي‌كنند، به هيچ عنوان روي ميز كارتان غذا نخوريد و هيچ ماده غذايي را روي صفحه كليد رايانه‌تان قرار ندهيد، به خاطر اين‌كه حدود پنج برابر آلوده‌تر از كاسه توالت است.

تلفن محل كار

در سال 2004، نتايج يك پژوهش نشان داد كه تلفن اداره‎ها به طور متوسط آلوده به 25.127 باكتري و ميكروب مختلف در واحد سطح خود است؛ بنابراين لازم است نه تنها اشياي موجود روي ميز كارتان را با دستمال تميز و ضدعفوني كنيد بلكه دست‌هاي‎تان را هم به طور مرتب بشوييد.

كيف دستي

بيشتر خانم‌ها عادت دارند، كيف دستي‌شان را روي زمين و كنار دست‎شان قرار دهند. فرقي نمي‌كند كيف‌تان را روي صندلي كنار دست‎تان قرار دهيد يا روي زمين يا تراس كافه يا صندلي مترو و اتوبوس. بهتر است بدانيد ميكروب‌ها بي‌هيچ ترس و واهمه‌اي وارد بافت كيف دستي‌تان شده و بعد از آن به دست‌هاي‎تان راه پيدا مي‌كنند.

منوي رستوران‌ها

خبرنگار روزنامه ويروس‌شناسي پزشكي (Medical Virology )، پژوهشي را به چاپ رسانده كه نشان مي‌دهد باكتري آنفلوانزا مي‌تواند‌ حدود 18 ساعت روي پوشش پلاستيكي منوهاي رستوران‌ها زنده بماند و باعث آلودگي مردم شود؛ بنابراين اين بار بعد از اين‌كه در رستوران منو را ورق زديد و غذاي‎تان را سفارش داديد، دست‌هايتان را حتما بشوييد.

لوازم كمك ورزشي باشگاه‌ها و پارك‎ها

نتايج پژوهش جديدي كه در آمريكا انجام شده است، نشان مي‌دهد، ردپاي باكتري «استافيلوكوكوس» كه يكي از باكتري‌هاي اصلي در شيوع عفونت بيمارستاني است و در برابر متي‎سيلين (داروهاي ضدميكروب) مقاوم شده است، روي دستگاه‌هاي ورزشي وجود دارد. اين باكتري مي‌تواند بيش از يك ماه روي سطوحي كه آلوده به تعريق است، زنده بماند.

وسايل بازي در پارك‌ها

روي بعضي از وسايل و تجهيزات موجود در پارك‌ها و شهربازي‌ها مثل سرسره، الاكلنگ و تاب، نوعي باكتري كه در مدفوع انسان وجود دارد، يافت شده است؛ بنابراين توصيه مي‌شود كودكان بعد از هر بار استفاده از اين وسايل بازي، دست‌هاي‎شان را حتما با آب و صابون بشويند.

عينك‌هاي سه‌بعدي

نتايج يك پژوهش آمريكايي نشان داده است عينك‌هايي كه در سينما سه‌بعدي‌ها در اختيارتان گذاشته مي‌شود، تعداد زيادي ميكروب از جمله باكتري‎هاي عامل بيماري ورم ملتحمه چشم، عفونت‌هاي چشمي، مسموميت‌هاي غذايي، عفونت خون و ذات‎الريه دارند؛ بنابراين در صورت استفاده از اين نوع وسايل حتما آنها را ضدعفوني كنيد.

مسواك

مسواك‌هايي كه درست آب كشيده نمي‌شوند، خانه‎ي امن ميكروب‌ها و ويروس‌هايي مثل استرپتوكوك، هرپس، استافيلوكوك و ويروس آنفلوآنزا محسوب مي‌شوند.

تحقيقات نشان مي‎دهد زماني كه سيفون توالت كشيده مي‎شود، ذرات آب آلوده با شش متر جهش پخش مي‎شوند و به راحتي روي مسواك‎هايي كه در توالت نگهداري مي‎شوند، مي‎نشينند.

لذا توصيه مي‌كنيم مسواك را بيرون از محيط دستشويي نگه داريد و بعد از هر بار استفاده آن را با دقت بشوييد و خشك كنيد. سر مسواك را رو به بالا قرار دهيد و هر سه ماه يك بار آن را تعويض كنيد.

پادري و جاكفشي

نتايج برخي از پژوهش‌ها نشان مي‌دهد در 96 درصد پادري‌ها و جاكفشي‌ها، ردپايي از باكتري‌هاي مدفوع انساني ديده شده است كه از طريق كف كفش‌ها منتقل مي‌شوند.

بهتر است جاكفشي را بيرون از منزل گذاشته و كفش‌ها را بيرون از منزل درآوريد. لازم است‌ به طور مرتب پادري مقابل در آپارتمان خود را بشوييد.

صفحه كليد دستگاه‌هاي خودپرداز

نتايج پژوهش‎ها نشان مي‌دهد، صفحه كليد دستگاه‌هاي خودپرداز، آلوده به نوعي باكتري به نام «باسيلوس سرئوس» است كه مي‌تواند در بدن انسان علائمي مشابه با مسموميت غذايي ايجاد كند.

اسكناس و سكه پول

پول يا همان چرك كف دست كه براي گذراندن امور زندگي، سخت به آن نيازمند هستيم؛ به خاطرش دچار حرص و طمع مي‌شويم و براي به دست آوردنش گاهي دست به هركاري مي‌زنيم، يكي از كثيف‌ترين اشيايي است كه هر روز با آن سروكار داريم. بايد بدانيد كه اسكناس‌ها حدود 26 هزار باكتري دارند.

تخته گوشت آشپزخانه

اگر تخته گوشت را به درستي تميز نكرده و نشوييد، با يكي از آلوده‌ترين لوازم آشپزخانه طرف هستيد؛ به دليل اين‌كه بقاياي گوشت خام و ديگر سبزيجات آلوده در تخته گوشت باقي مانده و آن را به لانه باكتري‌ها تبديل مي‌كند.

وسايل كثيف

كنترل تلويزيون

كنترل تلويزيون كه روزانه بارها و بارها آن را به دست مي‎گيريد و كانال‎ها را زير و رو مي‌كنيد، جزء آلوده‌ترين اشياي اطراف‎تان است.

معمولا كنترل تلويزيون به ندرت تميز مي‌شود؛ در نتيجه لانه باكتري‌ها و ميكروب‌هاي بي‎شماري است و اگر دست يك فرد بيمار باشد، به وسيله‌اي براي انتقال بيماري تبديل مي‌شود.

به شما توصيه مي‌كنيم كنترل تلويزيون را هم تميز و ضدعفوني كنيد و بعد از دست زدن به اين وسيله، دست‌هاي‎تان را به طور مرتب بشوييد.

محفظه ماشين لباسشويي يا سبد لباس چرك

با قرار دادن لباس‎هاي كثيف، به ويژه لباس زير چرك در محفظه ماشين لباسشويي و سبد لباس چرك (و نشستن لباس‎ها)، حدود صد ميليون باكتري‎اي كولاي منتشر مي‎شود كه در محفظه باقي مي‎مانند و به راحتي به لباس‎هاي شما منتقل مي‎شوند.

حوله توالت

باكتري‎ها براي حيات و انتشار نيازمند سه پارامتر رطوبت، گرما و ماده هستند. حوله درون توالت با قرار دادن هر سه مورد در اختيار ميكروب‎ها، محل مناسبي براي رشد و انتشار است؛ پس از قرار دادن حوله در توالت خودداري كنيد؛ مثلا به جاي آن مي‎توانيد از دستمال‎هاي يك بار مصرف استفاده كنيد.

شير آب

شير آب، به ويژه شيرهاي موجود در توالت، منبع ميكروب و باكتري‎هاي بيماري زا هستند. اگرچه ممكن است اصلا به چشم نيايند.

اسفنج و اسكاچ آشپزخانه

يكي از مهم‎ترين منابع پخش باكتري و ميكروب‎ها، اسفنج و اسكاچ‎هاي ظرفشويي است.

بررسي‎هاي محققان آريزونا نشان مي‎دهد كه حدود 10 درصد از اسفنج‎هاي آشپزخانه در آمريكا، حاوي باكتري سالمونلا بوده‎اند.تحقيقات انجام‎شده نشان مي‎دهد كه كه ميزان باكتري‎هاي موجود در اسفنج آشپزخانه، 400 برابر بيشتر از كاسه توالت است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۵:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

چرا تشنه مي‎شويم؟

هميشه عطش داريد و زياد تشنه مي‎شويد؟ شايد بيمار هستيد و خودتان نمي‎دانيد! نگران نباشيد! يك ليوان آب ميل كنيد و اين مقاله را تا انتها بخوانيد.
آب

 كم‎آبي و تشنگي زياد مي‎تواند يكي از علائم خطرناك و زنگ هشداري براي انواع بيماري‎ها باشد. در اين مواقع بايد چه كنيم؟ با مجله پيام دلتا

همراه باشيد تا اين موضوع را بررسي كنيم.

عطش و تشنگي بدن

عوارض تشنگي و كم‎آبي بدن

وقتي دچار تشنگي شديد مي‎شويد، دليل آن واضح است؛ مقدار جذب H2O در بدن شما به حداقل رسيده است؛ بنابراين شما حتما در خوردن خوراكي‎هاي شور پرخوري كرده‎ايد يا تمرينات بدني بسيار سختي داشته‎ايد. اما تشنگي و كم‎آبي بدن مانند خشكي صحرا ممكن است، به عملكرد و طرز كار بدن شما مرتبط باشد و وضعيت سلامتي‎تان را نشان دهد.

يك پزشك مراقبت‎هاي اوليه در مركز پزشكي مرسي در بالتيمور اين‎گونه مي‎گويد: هر شرايطي كه ميزان نمك و آب بدن شما را تغيير دهد، باعث تشنگي مي‎شود. اگر بدن شما هميشه خسته و كم‎آب است و زياد تشنه مي‎شويد، ممكن است نياز داشته باشيد كه پزشك شما را معاينه كند تا از بيماري‎هاي اخلالگر پنهاني پيشگيري كنيد.

خشكي دهان

بيماري‎هاي مرتبط با كم آبي بدن

ديابت

سرپرست پزشكي مراقبت‎هاي اضطراري در هانتينگدان شمالي در پنسيل‎وانيا مي‎گويد: ديابت مي‎تواند خطر ابتلا به كم آب شدن بدن را افزيش دهد، مخصوصا اگر هنوز از ابتلا به آن آگاه نباشيد.

وقتي قند خون بالا مي‎رود، بدن به كليه‎‌ها فشار مضاعف وارد مي‎كند تا ادرار بيشتري براي دفع گلوكز اضافي توليد كند. او اضافه مي‎كند: نشانه شايع اين بيماري، دفع ادرار زود به زود است كه باعث تشنگي شما مي‎شود.

اين امر باعث نوشيدن بيشتر مايعات مي‎شود كه مسئله را تشديد مي‎كند. اگر شما تجربه تشنگي بيش از حد و تكرر ادرار و همچنين ساير علائم مثل از دست دادن وزن، خستگي، تحريك‎پذيري وكج‎خلقي داريد، دكتر با انجام تست قند خون مي‎تواند به ديابتي بودن شما پي ببرد.

ديابت بي‎مزه

طبق مطالعات دانشمندان، اگرچه ديابت بي‎مزه به ديابتي كه مي‎شناسيم و از آن بيزار هستيم، ربطي ندارد اما هر دوي آنها نشانه‎ها و علائم مشتركي مانند پرشدن مثانه دارند. ديابت بي‎مزه با عدم تعادل هورموني در بدن جذب آب را تحت ‎تاثير قرار مي‎دهد.

درواقع چون مقدار زيادي از آب بدن‎تان را با ادرار از دست مي‎دهيد، بدن تلاش مي‎كند مايع از‎دست‎رفته را جبران كند؛ پس دچار تشنگي مي‎شويد.

 از آنجايي كه چندين نوع ديابت بي‎مزه وجود دارد و شرايط ديگري هم باعث اين نوع ديابت مي‎‏شود، دكتر شما آزمايشات متفاوتي براي تشخيص انتخاب درمان اين نوع بيماري انجام خواهد داد.

قاعدگي خانم‎ها

در طول سيل بزرگ (خونريزي) ممكن است تمايل شديد به مكيدن آب مانند يك جاروبرقي داشته باشيد.

نگران نباشيد! اين امر طبيعي است. در حقيقت، مقدار استروژن و پروژسترون مي‎توانند بر حجم مايعات تاثير بگذارند. به علاوه، وقتي شما در سندرم قبل از قاعدگي زنان (PMS) هستيد، مطمئن شويد كه يك بطري آب دستي همراه‎تان است.

خشكي دهان

خشكي دهان كه به اشتباه به زروستومي (نوعي بيماري است كه در اثر كاهش ترشح بزاق ايجاد مي‌شود و با تشنگي مفرط متفاوت است.) هم شناخته مي‎شود، معمولا با تشنگي بيش از حد اشتباه گرفته مي‎شود. البته اين خشكي غير طبيعي از غشاهاي مخاطي در دهان با توجه به كاهش جريان يا تغيير در تركيب بزاق دهان است.

اگر غده‎هاي شما به اندازه كافي بزاق ترشح نكنند، باعث علائم آزاردهنده ديگري مانند بوي بد دهان، مشكل در جويدن و غلظت بزاق دهان مي‎شوند.

خشكي دهان مي‎تواند عوارض تجويز داروهايي مانند داروهاي آلرژي (بنادريل يا كلارتين)، داروهاي سرگيجه‏‎آور و حركتي مانند (آنتي ورد يا درامامين) باشد. اين حالت مي‎تواند نياز بدن شما را به نوشيدن آب و رفع تشنگي و عطش بيشتر كند.

همچنين چندين بيماري وجود دارد كه باعث تشنگي و خشكي دهان شما مي‎شوند؛ پس هميشه مراجعه به پزشك اهميت دارد.

كم‎خوني

از دست دادن مداوم يا ناگهاني خون به لطف مسائلي چون پريودهاي سنگين و خونريزي بيش از حد زخم‎ها از علل شايع كم‎خوني هستند. بدن شما گلبول‎هاي قرمز خود را سريع‎تر از آنكه بتواند آنها را جايگزين كند، از دست مي‎دهد و سعي دارد مايعات از‎دست‎داده را با شروع تشنگي جبران كند.

يك علت بسيار شايع و در عين حال ناشناخته دوره‎هاي سنگين قاعدگي شرايط كم ‎كاري تيروئيد است. بيش از 70% مردم كم‌كاري تيروئيد را تجربه كرده‎اند. در اين مواقع، معاينه بدني و آزمايش خون، كم‎خوني شما را مشخص مي‎كند و درماني كه دريافت مي‎كنيد به نوع تشخيص  پزشك شما بستگي دارد.

فشارخون پايين و استرس

استرس مزمن موجب ترشح آندرنالين در آندرفانكشن مي‎شود كه وقتي استرس شديد باشد،  فشارخون كاهش پيدا مي‎كند كه باعث سرگيجه، افسردگي، دلهره و تشنگي شديد بدن خواهد شد.

درواقع، تشنگي ابزار بدن شما براي اضافه كردن آب به خون و براي افزايش فشارخون است. درواقع، تنها راه‎حل طولاني‎مدت، مديريت كردن بهتر استرس است.

علت كم آبي

رژيم غذايي تشنگي شما را درمان مي‎كند

غذاهايي كه تاثير ديورتيك(ادرارآور) دارند؛ مانند كرفس، مارچوبه، چغندر، ليمو، خربزه، زنجبيل و جعفري باعث مي‎شوند كه تشنه‎تر شويد؛ زيرا ادرار شما را زياد مي‎كنند.

جسيكا كاردينگ، پزشك متخصص رژيم غذايي در بيمارستان جراحي‎هاي خاص در نيويورك، مي‎گويد: اگرچه اين غذاها ارزش غذايي زيادي دارند اما شما بايد تنوع مواد غذايي مختلف مانند سبزيجات و ميوه‎ها را در رژيم خود حفظ كنيد تا بتوانيد تشنگي خود را كنترل كنيد.

همچنين شما مي‎توانيد با خوردن غذاهاي غني از مايعات مانند بلغور و برنج قهوه‎اي كه در هنگام پختن آب جذب مي‎كنند با حفظ مايعات تعادل بدن‎تان را برقرار كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۱:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

آب كرفس ؛ اكسير سبز سلامتي

آب كرفس و اين همه خاصيت؟! اگر شما هم از خواص اين سوپر‎سبزي پرخاصيت بي خبر هستيد، اين مقاله را حتما بخوانيد.
آب كرفس

مگر مي‎توان از آب كرفس گذشت؟ فرانسوي‌ها يك ضرب‌المثل جالب در مورد كرفس دارند كه مي‌گويد، اگر مردم خاصيت كرفس را مي‌دانستند، تمام مزارع را به كاشتن آن اختصاص مي‎دادند.

البته شما مي‎توانيد جدا از خورشت كرفس، براي بهره بردن از خواص گوناگون اين سبزينه خوراكي، در تركيب خوراكي‎هاي مختلف و سالادهاي فصل از آن استفاده كنيد. با مجله پيام دلتا همراه باشيد.

آب كرفس

خواص درماني كرفس

كرفس و آب آن يك سوپر‎سبزي پرخاصيت با ويتامين‎هاي بسيار است البته مصرف آب آن شايد بيشتر براي لاغري بدن اهميت داشته باشد اما همه ماجرا اين نيست!

سرشار از املاح و ويتامين

در كرفس ويتامين‌هاي B ‌- A و C و املاح سديم،‌ پتاسيم و فسفر نهفته است. عطر مطبوع، طعم گوارا و خواص انكارناپذير كرفس، آن را از بين سبزي‌هاي ديگر ممتاز كرده است.

برگ كرفس حاوي مقدار قابل توجهي ويتامين A (بتاكاروتن) است؛ در حالي كه ساقه‎ي آن منبع ويتامين‎هاي B6 ,B2 ،B1، ويتامين C بوده و همچنين پتاسيم، اسيد فوليك، كلسيم، منيزيم، آهن، فسفر، سديم و چند نوع از اسيدهاي آمينه ضروري دارد.

ويتامين C

كرفس منبعي فوق‎العاده از ويتامين C است. اين ويتامين به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‎كند. مصرف سبزيجات و ميوه‎هاي غني از ويتامين ث مي‎تواند علائم سرماخوردگي را كاهش دهد يا از شدت اين بيماري بكاهد.

بيش از 20 نتيجه تحقيقاتي معتبر نشان مي‎‏دهد كه ويتامين ث بهترين ويتامين براي جنگ با سرماخوردگي است و همينطور با تخريب ناشي از راديكال‏‎هاي آزاد مقابله مي‏‎كند.

زيبايي و سلامت پوست و مو

از آن جايي كه كرفس سرشار از انواع ويتامين‎ها از جمله ويتامين آ، ب و ث بوده و در آن املاح نيز به مقدار زياد نهفته است، مي‎تواند مكمل خوبي براي زيبايي پوست و مو نيز باشد.

ويتامين C و انواع ويتامين‎هاي B موجود در آب كرفس براي از بين بردن جوش‎ها و لكه‎ها و كلسيم موجود در آن سبب رشد و ترميم مو و ناخن‎ها خواهد شد؛ علاوه بر آن آب كرفس ميل‎تان را به خوراكي‏‎هاي شيرين و انواع شيريني‏‎ها كه عامل مهمي در جوش زدن و ايجاد لكه‎ها خواهند بود، كم مي‎كند و شما را در داشتن پوستي بدون جوش، سالم و زيبا ياري خواهد كرد.

فشار خون بالا

تحقيقات نشان مي‎‌دهد مصرف روزانه‎ي آب كرفس به مدت يك هفته، تاثير فوق‌‎العاده‌‎اي روي پايين آوردن فشارخون خواهد داشت. آب كرفس مُدر است؛ پتاسيم و سديم موجود در آب كرفس تنظيم‎كننده‌‎هاي قوي مايعات بدن هستند و به توليد ادرار كمك مي‌‎كنند و بدن را از وجود مايعات اضافي رها مي‎سازند.

پيشگيري از سرطان

طبق يافته‌‎هاي محققان در دانشگاه نيوجرسي، كرفس داراي تركيباتي است كه از پخش سلول‌‎هاي سرطاني پيشگيري مي‌‎كند و داراي تركيبي به نام استيلنيك است كه رشد سلول ‎هاي تومور را متوقف مي‌‎كند.

از طرفي به گزارش نچرال نيوز، لوتئولين كه به مقدار اندكي در نعناع و جعفري وجود دارد، به ميزان قابل ملاحظه‎‌اي در كرفس هم موجود است كه با داشتن آنتي‌‎اكسيدان قوي مي‌‎تواند صدمات ناشي از تخريب سلولي را جبران كند. بهتر است بدانيد كه آب كرفس حاوي هشت گروه از مواد ضد سرطان است.

درمان آسم و آرتروز

مواد مغذي موجود در آب كرفس پر قدرت‎ترين ماده شيميايي ضد التهاب بدن است و مي‎‏تواند عوارض و دردهاي مفاصل به خاطر روماتيسم يا  آرتروز، آسم، نقرس و ناهنجاري‎هاي ريوي را كاهش دهد.

آب كرفس و كلسترول

تحقيقات نشان داده‌‎اند كه وجود تركيب شيميايي در كرفس به نام بوتيل فتاليد باعث كاهش سطح كلسترول بد خون(LDL) مي ‏شود.

درمان بي‎خوابي

كرفس به دليل مواد معدني منيزيم و پتاسيم براي آرامش اعصاب و بيماري‎هاي روحي مفيد است؛ به همين جهت خوردن كرفس به افرادي كه دچار عوارض كم‎خوابي يا بي‎خوابي هستند، توصيه مي‎شود.

آب كرفس

آب كرفس و لاغري

با مصرف روزانه آب كرفس، ولع خوردن شيريني‌‎ها از بين مي ‎رود؛ به عبارت ديگر، طبيعت اين سبزي به علت تمام نعمت‎هاي موجود در آن بر روي هورمون اشتها و گرايش به مواد قندي اثر گذاشته و در نهايت از زياد شدن وزن بدن جلوگيري مي‌كند.

از بين برنده بوي بد دهان

تجربه نشان داده است كه يك وعده غذاي كرفس‎دار بوي بد دهان را از بين مي‎برد. احتمالاً موادي كه در معده توليد مي‎شوند با مواد معطر كرفس تركيب شده و از بوي بد دهان جلوگيري مي‎كنند.

داروي ضدپيري

اين سبزي براي كساني كه در ميانسالي به سر مي‎برند، نقش يك سد پيري را دارد. آب كرفس، فشار خون را كاهش داده و مقدار آن را تنظيم ميكند و دردهاي مفصلي و رماتيسم به واسطه گوگرد موجود در آن از بين مي‎روند.

مقابله با اثرات بد سيگار كشيدن

اگر سابقه ژنتيك يا مصرف سيگار و هر عامل تهديد‎كننده ديگري شما را براي سرنوشت قلب و رگ‌هاي‎تان نگران كرده است، اين نگراني را با يك ليوان آب كرفس و هويج در روز از بين ببريد.

تقويت حافظه و افزايش قدرت يادگيري

فسفر يكي ديگر از موادي است كه به وفور در كرفس و آب آن وجود دارد كه مصرف آن براي تقويت حافظه مفيد است و در كودكان قدرت يادگيري را بالا مي‎برد.

آب كرفس

مضرات كرفس

 • كرفس با توجه به خواص و فوايد زيادي كه دارد، اگر بي‎رويه مصرف شود، زمينه‎ساز بروز بسياري از بيماري‎هاي خطرناك در بدن مي‎شود.
 • كساني كه مبتلا به صرع هستند، نبايد كرفس بخورند.
 • كساني كه دچار اسهال هستند، بايد از خوردن كرفس خودداري كنند.
 • افراد حساس به نور از خوردن بيش از اندازه دانه كرفس خودداري كنند.
 • تخم كرفس براي ريه مضر است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۴:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

رژيم غذايي مناسب كارمند ها

آيا مي‎دانستيد كه شغل شما با تغذيه ‎تان در ارتباط است؟ اصلا كارمند‎ها بايد چه غذاهايي بخورند؟ با دلتا همراه باشيد.
رژيم غذايي كارمندي

امروزه، نقش تغذيه و جايگاه اساسي آن در تمامي گروه‎هاي سني و نيز ارتباط آن با شغل كاركنان، مديران و كارمندان و وضعيت سلامت جسمي آنان كاملا آشكار شده است. در بين گروه‎هاي شغلي امروزي، كارمندان گروه بسيار بزرگي از اين افراد را تشكيل مي‎دهند.

به گزارش مجله پيام دلتا، كارمندان هميشه از كمبود وقت مي‎نالند و به همين دليل ممكن است از تغذيه مناسب غافل شوند اما واقعا اين يك سوال اساسي است كه آنها بايد چه چيزهايي بخورند؟ يا اينكه چه نوع رژيم غذايي براي آنها مفيد است.

تغذيه-كارمند-ها

چرا تغذيه كارمندها اهميت دارد؟

قطعا محيط كار كارمند‎ها در سلامتي آن‎ها و در نتيجه راندمان كار آنان اثر مستقيمي دارد. ضمن اينكه تغذيه مناسب نيز مي‎تواند در فكر و جسم كارمندان تاثير مستقيمي بگذارد.

متاسفانه در سال‎هاي اخير، به دليل عدم آشنايي كارمندان با علم تغذيه و نبود برنامه غذايي علمي براي اين گروه از اجتماع و لزوم توجه به ورزش‎هاي مناسب براي آنان و عدم تحرك كافي، آن‏ها را با مشكل اضافه‎وزن و چاقي مواجه كرده است كه نمونه كوچكي از اين مطلب مراجعه فراوان كارمندان به مراكز تغذيه و رژيم درماني است.

تغيير در سبك زندگي كارمند‎ها

از آسيب‎هاي احتمالي براي كارمندان كه رابطه مستقيم بين تغذيه نامناسب و شغل آن‎ها وجود دارد، مي‎توان به چاقي، اختلالات استخواني، انواع آرتروزها، انواع اختلالات عصبي، روحي – رواني و حتي چاقي‎هاي موضعي در افراد مستعد اشاره كرد.

در رابطه با جلوگيري از اين آسيب‎ها و نيز كمك به افراد درگير عوارض تغذيه نامناسب نكات زير بسيار حياتي است:

ورزش كردن

 يكي از مهم‎ترين راه‎هاي پيشگيري مشكلات جسمي و روحي كارمندان با توجه به اينكه پيشگيري هميشه راه‎حل مناسب‎تري براي افراد است، ورزش كردن است.

 مسئولان اداره‎ها مي‎توانند از مدرسان ورزش‎هاي عمومي كمك گرفته و با راه‎اندازي آموزش‎هاي عمومي و نيز كلاس‎هاي ورزشي مخصوص خانم‎ها و آقايان به از بين بردن اين معضل كمك كنند.

مصرف زياد مايعات

با وجود سوء‎تغذيه و كمبود فراوان مواد غذايي اصلي، شيوع چاقي مخصوصا در كارمندان كه تحرك كمتري دارند، هشدار‎دهنده است و در راس بيماري‎هاي متابوليك امروزي، چاقي و فشارخون بالا، كمترين عوارض كم‎تحركي است.

كارمندان عزيز بايد سعي كنند از مصرف آب و مايعات و چاي كمرنگ غافل نشوند. نوشيدن ۶ تا ۸ ليوان آب در روز مفيد است. به خصوص خانم‎ها سعي كنند بلافاصله بعد از مصرف غذا از نوشيدن چاي خودداري كنند و ۴۵ د قيقه بعد از غذا چاي را بنوشند. اين عمل باعث جلوگيري از كم‎خوني و فقر آهن خواهد شد.

سيگار كشيدن ممنوع

سعي كنيد سيگار را از برنامه زندگي‎تان حذف كنيد. در صورت بروز مشكلاتي كه با تغذيه ارتباط دارد، از مشاوران تغذيه مجرب كمك بگيريد تا زندگي سالمي داشته باشيد.

بيماري‎هايي كه كارمندان را تهديد مي‎كند

از جمله بيماري‎هايي كه كارمندان را تهديد مي‎كند، مي‎توان به انواع بيماري‎هاي ناشي از بي‎تحركي مانند بالا رفتن فشار خون، چربي خون، بيماري‎هاي قلبي – عروقي، انواع آرتروزهاي مختلف، انحناي ستون فقرات، چاقي‎هاي عمومي و موضعي اشاره كرد.

البته در كنار تمام اين موارد استرس‎هاي شغلي چيز ديگري است! اگر شما حسابدار هستيد يا مهندس كامپيوتر كه از مغز يا چشم خودتان زياد استفاده مي‎كنيد، بايد حتما تغذيه مناسبي براي رژيم غذايي و سبك زندگي خودتان انتخاب كنيد.

همه اينها در حالي است كه بسياري از كارمندها بدون صبحانه خانه را ترك مي‎كنند يا حتي وقت ناهار خوردن هم ندارند! اما همه‎ي اينها به چه قيمتي؟

تغذيه-مناسب-كارمند-ها

رژيم غذايي مناسب براي كارمند‎ها

تمام اينها بستگي به شغل شما دارد! پس اگر كارمند هستيد و دنبال يك رژيم غذايي مناسب مي‎گرديد و شغل‎تان بر سلامت روح و جسم شما تاثير مستقيمي گذاشته است، اين موارد را حتما در نظر داشته باشيد:

غذاهاي مفيد براي چشم

غذاهاي حاوي آمينو اسيدهاي امگا 3، لوتئين، روي و ويتامين A، C و E مي‎توانند به حفظ سلامت چشم شما كمك كنند . براي به دست آوردن اين چنين مواد غذايي مورد نياز بدن، مي‎توانيد از سبزيجات تازه استفاده كنيد .

شما مي‎توانيد از مواد غذايي مانند تخم‎مرغ، ميوه‎ها، انواع توت‎ها، آجيل، دانه‎هاي مغذي و ماهي‎هايي مانند ماهي قزل‎آلا و خاويار استفاده كنيد . همچنين غلات و ميگو براي چشم بسيار مناسب و مطلوب هستند؛ زيرا ويتامين B موجود در آنها مي‎تواند كمبود قوه‌ي بينايي را بهبود بخشد .

از اين ميان، مصرف مركبات براي افزايش بينايي يك مورد مناسب است؛ زيرا  غني از ويتامين C هستند كه مي‎توانند در عضلات اطراف چشم كلاژن توليد كنند.

غذاهاي تقويت‎كننده مغز

مغز در بدن يك ابزار اصلي است كه در رأس بدن قرار دارد. با برگزيدن يك رژيم غذايي سالم شما تنها به يك عضو بدن كمك نمي‎كنيد بلكه به تمام عضوهاي بدن كمك كرده‎ايد.

خوردن ماهي‎هايي مانند قزل‎آلا ، ماهي آزاد و آجيل‎ها مي‎توانند در تقويت ماده خاكستري بدن كمك نمايند. همچنين مطمئن شويد كه مواد غذايي حاوي فيبر بالا مانند بلغور، جو دوسر، برنج قهوه‎اي، آب انار و شكلات تلخ در رژيم غذايي شما وجود دارد.

رژيم-غذايي-كارمند-ها

نكات كليدي در تغذيه كارمند‎ها

همان‎گونه كه تاكيد شد، توجه به سلامت جسمي كارمندان مي‎تواند سلامت فكري آن‎ها را ايجاد و راندمان كار بالاتري را حاصل كند؛ بنابراين يك برنامه غذايي مناسب جهت استفاده كارمندان به شرح زير خواهد بود :

 • از گوشت قرمز كم‎چرب در هفته حد اكثر ۲ تا ۳ بار استفاده كنند .
 • شير و ماست به خصوص در غذاي خانم‎ها جمعا بين ۲ تا ۳ ليوان در روز مصرف شود.
 • ميوه‌ها حدود دو تا چهار بار در روز مصرف شود.
 • سالاد و سبزيجات زياد ميل كنيد.
 • سعي كنيد روزانه ۶ الي ۸ عدد خرما ميل كنيد.
 • سيب درختي حداقل يك عدد در روز بسيار مفيد است.
 • سوياي بو‎داده يا برشته‎شده را حداقل حدود ۲۰ عدد در روز ميل كنيد؛ چون براي حافظه بسيار مفيد است.
 • پرتقال، موز، هويج خام، سبزيجات رنگي به خصوص كلم، گل كلم و كلم بروكلي را زياد ميل كنيد.
 • خانم‎ها سعي كنند كه هفته‎اي ۲ عدد قرص آهن در وسط غذا ميل كنند و اگر دچار كم‎خوني‎اند، مصرف روزي يك عدد قرص آهن توصيه مي‎شود. بهتر است در اين زمينه از متخصصان تغذيه بهره بگيريد.
 • خانم‎ها هفته‎اي يك بار جگر و اسفناج را همراه ويتامين C ميل كنند. ويتامين C به راحتي با مصرف ليمو‎ترش و آب پرتقال طبيعي يا آب گوجه‎فرنگي تامين مي‎شود.
 •  اگر يك كارمند پشت‎ميز‎‎نشين هستيد و چاقي موضعي داريد، پياده‎روي روزانه حداقل نيم ساعت شما را در مقابل بسياري از بيماري‎ها مصون نگه مي‎دارد و در تناسب‎اندام شما بسيار موثر است.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۳۲:۲۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

12 خوراكي پرخاصيت سبز رنگ

رنگ ميوه‎ها هم در تامين ويتامين‎هاي بدن و بهبود بيماري‎ها موثر است؛ اما واقعا چرا خوراكي‎هاي سبز رنگ؟ با دلتا همراه باشيد.
خوراكي سبز رنگ

خوراكي‎هاي سبز رنگ را مي‎توان جزء محبوب‎ترين نوع خوراكي‎ها دانست. ميوه‎ها و سبزيجات جزء اصلي اين گروه از خوراكي‎ها هستند. اين خوراكي‎هاي سبز رنگ خواص بي‎شماري دارند كه مجله پيام دلتا به آنها مي‎پردازد.

خوراكي سبز رنگ 5

تا مي‎توانيد ميوه و سبزي بخوريد

قطعا مصرف سالاد و سبزي‎هاي مختلف با منبع زيادي فيبر و مواد مغذي مي‎تواند سلامت بدن شما را بهبود بخشد اما چرا ميوه و سبزيجات سبز رنگ؟

خواص برخي سبزيجات پهن‎برگ

رنگ سبز ميوه‎ها و سبزيجات ناشي از وجود رنگدانه‎هاي گياهي به نام كلروفيل است. لوتئين و اگزانتين دو نوع كاروتنوئيد زرد رنگ هستند كه در گياهاني مانند انواع لوبيا، اسفناج و ساير سبزيجات داراي برگ‎هاي پهن و سبز تيره وجود دارند. اين دو نوع تركيبات با عملكرد خود سبب تقويت سلامت بينايي و كاهش بيماري‎هاي چشمي از جمله آب مرواريد و آب سياه مي‎شوند.

فلفل دلمه‎اي

فلفل دلمه‎اي از خوراكي‎هاي سبز است و سرشار از ويتامين‎هاي گروه B مانند تيامين، ريبوفلاوين و B6 است كه ويتامين‎هاي موثر در تبديل مواد غذايي به انرژي هستند. فلفل دلمه‎اي همچنين گياهي سرشار از فيبر، پروتئين و آهن است.

علت رنگ سبز اين فلفل دلمه‌اي، مقادير فراوان كلروفيل در آن است كه با منيزيم پيوند دارد. منيزيم در بهبود حافظه و يادگيري اثر زيادي دارد. همچنين منيزيم در جهت كاهش فشار خون بسيار موثر است.

كاهو

كاهو يكي از قديمي‎ترين سبزيجات دنيا است كه زادگاه آن در هندوستان و آسياي مركزي است. كاهو يك مسكن و آرام‎بخش طبيعي است و خون را صاف و تميز كرده، بينايي را تقويت مي‏‎كند و آهن نيز دارد. اين ماده غذايي سرشار از آب و املاح معدني است. همچنين كاهو زخم‎هاي مجاري ادرار و مثانه را درمان مي‎كند.

لازم به ذكر است كه كاهوي ايراني از نظر مواد غذايي از كاهوي گرد بهتر است. كاهوي گرد ارزش غذايي چنداني ندارد؛ زيرا مقدار زيادي الياف دارد كه در معده گاز و نفخ توليد مي‎كند.

كلم بروكلي

كلم بروكلي از خوراكي‎هاي سبز بوده و داراي ماده‎اي بنام سولفورافان است كه با استفاده از آن تعداد، اندازه و تكثير تومورهاي سرطاني را به نحو چشمگيري كاهش مي‎دهد. اين ماده غذايي از ابتلا به سرطان به خصوص سرطان سينه، معده، روده بزرگ، ركتوم و ريه در انسان جلوگيري مي‎كند.

كلم بروكلي به علت داشتن مقادير بالاي ويتامين، فيبر و بتاكارون يك آنتي اكسيدان قوي محسوب مي‎شود كه از اثرات مخرب راديكال‎هاي آزاد در بدن پيشگيري مي‎كند و فرآيند پيري را به تاخير مي‎اندازد. مقدار بالاي فيبر غذايي موجود در بروكلي براي افراد ديابتي بسيار مفيد است.

كرفس

برگ كرفس كه خود از خوراكي‎هاي سبز رنگ است، حاوي مقدار قابل توجهي بتاكاروتن است؛ در حالي كه ساقه آن منبع ويتامين هاي B6 ,B2 ،B1، ويتامين C و همچنين پتاسيم، اسيد فوليك، كلسيم، منيزيم، آهن، فسفر، سديم و چند نوع از اسيدهاي آمينه ضروري است.

كرفس منبع فوق‎العاده از ويتامين ث است. اين ويتامين به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‎كند؛ از آن رو كه كرفس سرشار از انواع ويتامين‎ها از جمله ويتامين آ، ب و ث است، مي‎تواند مكمل خوبي براي زيبايي پوست و مو نيز باشد.

نخود فرنگي

نخود فرنگي خام و پخته منبع خوب اسيد فوليك يا همان فولات محسوب مي‎شود. نخود فرنگي يك ماده غذايي كم‎كالري و كم‎چرب و حاوي پروتئين است. اين ماده منبع خوبي از ويتامين B1 ،B6 ،B2 و B3 بوده كه همه اين ويتامين‎ها براي سوخت و ساز چربي، پروتئين و كربوهيدرات ضروري است.

نخود فرنگي همچنين منبعي غني از آهن و مواد معدني ضروري براي عملكرد طبيعي سلول‎هاي خوني است كه كمبود آنها باعث كم‏‎خوني،‌ خستگي و كاهش سيستم ايمني بدن مي‎شود.

خواص ميوه‎هاي سبز رنگ

انگور

انگور ويتامين‎هاي A ,B ،C دارد. همچنين داراي مقداري منيزيم، كلسيم، آهن، فسفر، پتاسيم و آلبومين است. همچنين اين ميوه پتاسيم زيادي دارد كه به جبران ضعف بدن كمك مي‎كند. انگور يكي از ميوه‎هاي ضد سرطان شناخته شده است و اين به دليل خواص ضدعفوني‎كنندگي آن است.

كيوي

كيوي سرشار از ويتامين C است؛ به گونه‎اي كه ميزان ويتامين C موجود در كيوي را ۲ برابر ميزان ويتامين C موجود در پرتقال و ۶ برابر ليمو‎ترش مي‎دانند. همچنين ميزان مواد مغذي موجود در كيوي ۸ برابر بيشتر از سيب است. كيوي داراي ويتامين A، ويتامين‎هاي گروه B بوده و دانه آن حاوي ويتامين D است.

زيتون

زيتون ميوه‌‎اي قدرتمند و خوشمزه‌ است كه مي‎تواند براي بدن و پوست انسان مفيد باشد و مزاياي بسياري همچون جلوگيري از پوكي استخوان، جلوگيري از سرطان‎هاي متعدد، كاهش التهاب و ورم مفاصل، بهبود سيستم گوارش، تسكين واكنش‎هاي آلرژيك، بهبود جريان خون، محافظت در برابر بيماري‎هاي قلبي، افزايش عملكرد شناختي، مبارزه عليه عفونت‎ها و كاهش فشار خون دارد.

خيار

خيار سرشار از آب و فيبر است؛ آب و فيبر مهم‎ترين عناصر براي برخورداري از فرآيند هضم سالم مواد غذايي هستند. همچنين حاوي نوعي فلاونول ضد التهاب به نام فيستين است كه به نظر مي‎رسد، نقش مهمي در سلامت مغز ايفا مي‎كند.

خيار نيز مانند ساير خوراكي‎هاي سبز رنگ حاوي مواد مغذي و تركيبات شيميايي خاصي است كه براي افراد مبتلا به ديابت مفيد است.

گلابي

از ديگر خوراكي‎هاي سبز مي‎توان گلابي را نام برد كه آن را ميوه افراد ديابتي مي‎دانند. گلابي‎هاي سبز رنگ، شيريني متعادلي دارند و براي افراد مبتلا به ديابت انتخاب بسيار مناسبي است.

آووكادو

محققان معتقدند كه تركيبات موجود در آووكادو مي‎تواند سلول‎هاي پيش‎سرطاني و سرطاني كه عامل ابتلا به سرطان دهان هستند را از بين ببرند. آووكادو هم مانند روغن زيتون سرشار از اسيد اولئيك است. اين ماده يكي از بزرگ‎ترين عوامل پيشگيري از ابتلا به سرطان محسوب مي‎شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۶:۳۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

ضد آفتاب خوراكي ؛ مگه داريم؟!

ضد آفتاب بخوريد! اگر شما هم از شنيدن اين جمله تعجب كرده‎ايد، اين مقاله را حتما بخوانيد.
ضد آفتاب خوراكي

ضد آفتاب خوراكي ؛ مگه داريم؟! بله ، يك سري از خوراكي‌ها خاصيت ضد آفتابي دارند با مصرف اين خوردني‎ها از پوست‎تان در روزهايي كه قرار است زياد در معرض خورشيد قرار بگيريد، محافظت كنيد.

به گزارش مجله پيام دلتا، آفتاب به جاي اينكه پوست را برنزه كند، خيلي اوقات موجب سوختگي آن مي‎شود، اگر شما هم اينطور هستيد و از كرم‎هاي ضد آفتاب خسته شده‎ايد، راه‎هاي طبيعي ديگري وجود دارد كه مي‎توانيد پوست خود را شاداب كنيد.

در حقيقت، رژيم غذايي نقش مهمي در بهبود اين مسئله دارد؛ بنابراين با مصرف مقدار كمي از مواد مغذي كليدي مي‎توانيد شانس خود را براي سوزاندن و آسيب رساندن به پوست كاهش دهيد.

ضد آفتاب خوراكي

ارتباط مواد مغذي با نور خورشيد

اگر مي‎خواهيد به طور طبيعي از بدن در برابر آسيب خورشيد دفاع كنيد، چند چيز است كه بايد خيلي مصرف شود:

 • چربي‎هاي اشباع‎شده خوب
 • اسيدهاي چرب امگا 3
 • آنتي اكسيدان‎ها مانند ليكوپن، بتاكاروتين و ويتامين E

متاسفانه، درست مثل هر چيز ديگري كه براي شما خوب است، محافظت از خودتان در برابر اشعه‎هاي ماوراء بنفش به اين معني است كه مواردي نيز وجود دارد كه بايد از آن‎ها اجتناب كنيد:

 • غذاهاي فراوري‎شده
 • قند
 • روغن‎هاي گياهي

ضد آفتاب خوراكي

 

ضد آفتاب ‎هاي خوراكي

تنقلات، ميوه‎ها و حتي غذاهاي مختلف مي‎تواند به عنوان يك ضد آفتاب قوي براي شما عمل كند و سلامت پوست‎تان را تضمين كند؛ اگر تا به امروز اين مواد خوراكي را نمي‎شناختيد، با ما همراه شويد.

 گوجه‎فرنگي

گوجه‎فرنگي يكي از بهترين منابع ليكوپن است، به ويژه هنگامي كه آنها پخته مي‎شوند. ليكوپن رنگدانه كاروتينوئيد موجود در ميوه‎هاي قرمز است. گياهان از رنگدانه‎ها به عنوان حفاظت در مقابل خورشيد استفاده مي‎كنند؛ بنابراين خوردن ميوه‎ها و سبزيجات با غلظت بالا كاروتنوئيدها تحمل نور خورشيد را افزايش دهد.

گوجه‎فرنگي‎هاي پخته‎شده داراي سطوح بالاتري از ليكوپن هستند و مطالعات نشان داده‎اند كه چند قاشق غذاخوري در يك روز، “حفاظت قابل توجهي”  از آسيب‎هاي خورشيد ايجاد مي‎كند.

تمام ميوه‎هاي قرمز حاوي رنگدانه هستند اما اين ماده به خصوص در هندوانه و گريپ‎فروت زياد است.

شما طعم تند يا شيرين را ترجيح مي‎دهيد؟ پودر چيلي غني از ليكوپن است و همچنين داراي مقادير بالايي از ويتامين E است.

درواقع بتاكاروتن مشابه ليكوپن يكي ديگر از رنگدانه‎هاي موجود در ميوه‎ها و سبزيجات است كه از آسيب‎هاي خورشيد محافظت مي‎كند و رنگ نارنجي به آنها مي‎دهد.

سيب‎زميني شيرين

 سيب‎زميني شيرين بتاكاروتن بيشتري نسبت به ساير سبزيجات دارد. سيب‎زميني شيرين مقادير بالاتري از سيانيدين‎ها و پونيدين‎ها و رنگدانه‎هاي آنتي اكسيداني دارد كه بدن و پوست را در برابر اشعه خورشيد محافظت مي‎كند.

 ساير منابع خوب بتاكاروتن عبارت‏‎اند از هويج، اسطوخودوس قارچ و انواع مختلف سبزيجات.

بروكلي

مصرف سالاد و سبزي ممكن است براي خيلي‎ها اولويت نداشته باشد اما براي جلوگيري و حتي ترميم آسيب‎هاي خورشيد و نور آفتاب اين مواد غذايي عالي هستند.

علاوه بر بتاكاروتن، بسياري از سبزيجات حاوي مقادير زيادي اسيدفوليك و ويتامين آ، ث و E هستند. بروكلي، به ويژه جوانه آن، منبع خوبي از سولفورفان است، تركيباتي كه خطر ابتلا به سرطان پوست را كاهش مي‎‏دهند.

ماهي

ماهي‎هاي سرد آب مانند ماهي قزل‎آلا، شاه‎ماهي و حتي ساردين اسيدهاي چرب امگا 3 دارند، يكي از چربي‎هاي خوب كه در برابر آسيب‎هاي خورشيدي محافظت مي‎كند.

اطمينان حاصل كنيد كه مقدار امگا 3 را به اندازه كافي مصرف كنيد. اگر از طعم ماهي متنفريد، مي‎توانيد روغن ماهي بخوريد.

ضد آفتاب انار

 انار

انار يك ميوه‎ي مفيد شناخته‎شده ‎است؛ زيرا آنتي‎اكسيدان‎ها، به گفته متخصصان پوست مي‎توانند خواص ضد آفتاب را 25 درصد افزايش دهند و برخي از دانشمندان مي‎گويند كه مي‎‏توانند رشد سلول‎هاي سرطاني را مهار كنند.

چاي

چاي سياه، سفيد و سبز در پلي‎فنل‎ها و كاتچين‎ها زياد است. دو فلاونوئيدها مي‎توانند پوست را از اشعه خورشيد محافظت كنند. چاي سبز موثرترين ماده از اين نظر است كه مقدار زيادي از قوي‎ترين پلي‎فنول‎ها دارد و به شادابي پوست كمك مي‎كند البته در مصرف اين ماده نبايد زياده‎روي كنيد.

بذر كتان

اگر مقدار زيادي غلات مي‎خوريد، احتمالا از مزاياي فراورده‎هاي بذر كتان بهره مي‎بريد. اين ماده منبع خوبي از امگا 3 است و مقدار زيادي فيبر و ليگنين دارد كه از جمله آنتي‎اكسيدان‎ها هستند و در برابر سرطان نقش محافظت‎كننده دارند. شما مي‎توانيد بذر كتان را به سالاد، اسموتي، كوكي‎ها و نان‎ها اضافه كنيد.

 شكلات تيره

شكلات تيره كه بيش از 70٪ كاكائو دارد، 4 برابر تعداد فنول‎ها و كاتچين‎ها به عنوان چاي است و مطالعات نشان داده است تا 25 درصد باعث افزايش تحمل آفتاب مي‎شود. متاسفانه، اگر از شكلات تيره نفرت داريد، نمي‎توانيد آن را با چيز ديگري مخلوط كنيد. البته مخلوط شير در شكلات، بدن را از جذب پلي‎فنل باز مي‎دارد.

 بادام

يكي از بهترين منابع براي ويتامين E، بادام است. مطالعه نشان داده است كه شركت‎كنندگان كه فقط 20 عدد بادام روزانه مي‎خورند، در هنگام قرار گرفتن در معرض نور اشعه خورشيد كمتر دچار آفتاب‎سوختگي مي‎شوند .

بادام نيز حاوي سطح بالايي از كورستين، فلاونوئيد شناخته شده است كه براي محافظت از پوست در برابر آسيب اشعه خورشيد مفيد است. البته در اين ميان، بادام ساده‎ي خام، بسيار مفيد است اما اگر دوست نداريد، مي‎توانيد آنها را بو دهيد يا به جاي آن از كرم بادام‎زميني استفاده كنيد.

رعايت يك رژيم غذايي سالم همانند يك راز سر به مهر نيست بلكه توصيه‎اي هميشگي محسوب مي‎شود كه البته بسياري از ما آن را ناديده مي‎گيريم. مواد غذايي كه روزانه و به طور مرتب مصرف مي‎كنيم، مي‎توانند نقشي تاثيرگذار در افزايش طول عمر ما داشته باشند؛ بنابراين در انتخاب نوع خوراك‎تان بيشتر دقت كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۳:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

چگونه جوان شويم؟

خوراكي‎هاي جوان‎كننده را مي‎شناسيد؟ با دلتا همراه باشيد.
طول عمر

تغذيه مناسب و سالم شما را جوان‎تر مي‎كند و باعث افزايش طول عمرتان مي‎شود! در واقع رعايت يك رژيم غذايي سالم همانند يك راز سر به مهر نيست بلكه توصيه‎اي هميشگي محسوب مي‎شود كه البته بسياري از ما آن را ناديده مي‎گيريم. مواد غذايي كه روزانه و به طور مرتب مصرف مي‎كنيم مي‎توانند نقشي تاثيرگذار در افزايش طول عمر ما داشته باشند.

به گزارش مجله پيام دلتا، انسان دير زماني است كه در تلاش براي يافتن اكسير جواني و راز زندگي طولاني مدت گزينه‎هاي مختلفي را مد نظر قرار داده و روش‎هاي مختلفي را امتحان كرده است. يكي از موارد تاثيرگذار در مبارزه با نشانه‎هاي افزايش سن و كسب طول عمر هرچه بيشتر رژيم غذايي افراد است.

خوراكي-جوان-كننده-

خوراكي‎هاي جوان‎كننده

قطعا تغذيه نقش اساسي در سلامت بدن و طول عمرتان دارد؛ ما در ادامه خوراكي‎هاي ضد پيري را به شما معرفي مي‎كنيم كه مي‎تواند روند مرگ شما را به تاخير اندازد.

مصرف حبوبات

هنگامي كه بحث جواني و طول عمر مطرح مي‎شود، چگونگي مصرف حبوبات سبز و زرد تا زماني كه در رژيم غذايي شما وجود داشته باشند، چندان فرقي نمي‎كند.

نتايج مطالعه‎اي كه توسط انتشارات BMJ منتشر شده است، نشان مي‎دهد كه مصرف لپه پخته‎شده و ديگر حبوبات – يك جزء اصلي از رژيم غذايي مديترانه‎اي – مي‎تواند روند پيري در سطح سلولي را كند سازد. پژوهشگران فيبر و آنتي اكسيدان‎هاي موجود در لپه و ديگر حبوبات را عوامل موثري مي‎دانند كه به اين مواد قدرت افزايش طول عمر مي‎بخشند.

آجيل و تنقلات

خوردن آجيل يكي از بهترين كارهايي است كه مي‎توانيد براي بهبود سلامت خود انجام دهيد. بنابر نتايج مطالعه‎اي كه در نشريه BMC Medicine منتشر شده است، افرادي كه سه بار در هفته يا بيشتر آجيل، به ويژه گردو، مصرف مي‎كنند، دو تا سه سال بيشتر عمر مي‎كنند.

درواقع افرادي كه گردو مصرف مي‎كنند، به طور قابل توجهي خطر ابتلا به سرطان و بيماري قلبي در آنها كاهش مي‎يابد. البته بايد به اين نكته توجه داشت كه مطالعه‎اي ديگر نشان داده است كه بادام‎زميني يا كره بادام‎زميني بدون فوايد افزايش طول عمر هستند و تاثيري در اين زمينه ندارند. همچنين، گردو يكي از مواد غذايي است كه مصرف آن مي‏‎‏تواند شما را باهوش‎تر كند.

جايگزين مناسب گوشت پيدا كنيد

لازم نيست تا وعده‎هاي غذايي حاوي گوشت خود را به طور كامل حذف كنيد اما افزودن چند وعده غذايي بدون گوشت در هفته مي‎تواند به افزايش طول عمر شما كمك كند.

بنابر نتايج مطالعه انجمن نفرولوژي آمريكا، افزودن منابع گياهي پروتئين به رژيم غذايي مي‎تواند طول عمر شما را افزايش دهد، به ويژه اگر از مشكلات كليه رنج مي‎بريد. مواد غذايي مانند كينوا، برنج، لوبياها، سويا، توفو و گندم سياه فوايد فيبر، ويتامين‎ها و مواد معدني موجود در خود را به رژيم غذايي شما مي‎افزايند.

هويج و طول عمر

هويج بخوريد

انواع مختلف هويج از مواد غذايي سالم اصلي محسوب مي‎شوند و جاي شگفتي ندارد كه براي انسان مفيد هستند. اما آيا مي‎دانستيد مصرف هويج نه تنها مي‎تواند به طول عمرتان اضافه كند بلكه در حفظ ظاهري جذاب‌تر نيز به شما كمك مي‎كند؟

نتايج مطالعه پژوهشگران دانشگاه گلاسكو، نشان داده است كه كاروتنوئيدهاي موجود در هويج كه رنگ نارنجي روشن را به آن مي‎بخشند، مي‎توانند روند پيري را كند كنند.

ماهي و غذاهاي دريايي بخوريد

نتايج مطالعه آكادمي تغذيه و رژيم‎هاي غذايي آمريكا نشان داده است كه اسيدهاي چرب امگا 3 فوايد چشمگيري در زمينه طول عمر دارند و به كاهش خطر ابتلا به بيماري قلبي و ديابت كمك مي‎كنند.

در شرايطي كه مي‎توانيد اين تركيبات جادويي را در انواع مختلف ماهي‎هاي چرب پيدا كنيد، يكي از بهترين منابع آن كه البته كمتر شناخته شده است، ماهي ساردين محسوب مي‎شود.

تنها يك وعده خوردن از اين ماهي‎هاي كوچك مي‎تواند نصف نياز روزانه شما به اسيدهاي چرب امگا 3 و درصد زيادي از نياز شما به ويتامين B12 را تامين كند. از آنجايي كه ساردين‎ها كوچك هستند، در پايين زنجيره غذايي قرار گرفته‎اند و از اين رو احتمال آلودگي آنها با سموم مختلف نسبت به ماهي‎هاي بزرگ‌تر مانند ماهي تن يا سالمون كمتر است.

حلزون در برخي از كشورهاي جهان مانند فرانسه از جمله غذاهاي محبوب و پر طرفدار محسوب مي‎شود. حلزون منبع خوبي براي آهن است. آهن موجود در حلزون مي‎تواند به پيشگيري از كم‎خوني و افزايش طول عمر انسان كمك كند.

نارگيل

نتايج يك مطالعه انجام‎شده توسط پژوهشگران دانشگاه كپنهاگ دانمارك نشان داده است، مصرف يك رژيم غذايي سرشار از چربي‎هاي سالم از جمله اسيدهاي چرب زنجيره متوسط كه در نارگيل يافت مي‏‎شوند، روند پيري مغز را كند مي‎سازد.

 در شرايطي كه اين مطالعه روي موش‎ها صورت گرفته است، پژوهشگران اعلام كرده‎اند كه نارگيل مي‎تواند نتايجي مشابه را براي انسان به همراه داشته باشد و به جوان نگه داشتن مغز كمك كند.

كلم

كلم رنده‎شده و آب‎پز‎شده با سركه و ديگر غذاهاي سرشار از باكتري‎هاي خوب مانند ماست، كفير و كيمچي (نوعي خوراك تخمير‎شده كره‎اي) مي‎توانند به افزايش طول عمر انسان كمك كنند.

 عامل كليدي در اين زمينه انواع مختلف پروبيوتيك موجود در غذاهاي تخمير‎شده محسوب مي‎شود. باكتري‎هاي خوب التهاب را كاهش مي‎دهند، سيستم ايمني بدن انسان را تقويت و به سوخت و ساز بهتر بدن كمك مي‎كنند كه اين شرايط مي‎‏تواند به افزايش طول عمر انسان منتج شود.

سيب‎زميني شيرين

به گفته پژوهشگران دانشگاه ايالتي كانزاس، سيب‎زميني‎هاي شيرين با توجه به ويژگي‎هاي افزايش طول عمر و جوان شدن افراد مي‎توانند نقشي ويژه در رژيم غذايي انسان داشته باشند.

سيب‎زميني‎هاي شيرين كه در انواع و رنگ‎هاي مختلف در دسترس هستند، حاوي سطوح بالاي آنتوسيانين هستند. آنتوسيانين تركيبي است كه مي‎تواند خطر ابتلا به سرطان را كاهش داده و طول عمر انسان را افزايش دهد.

شكلات و طول عمر

شكلات

شكلات از خوراكي‎هاي محبوب و دوست‎داشتني در سراسر جهان است و دانشمندان دريافته‎اند مصرف انواع آن، به ويژه شكلات تلخ مي‎تواند به جوان ماندن و افزايش طول عمر كمك كند.

شكلات منبع خوبي براي رسوراترول است و تركيبي قدرتمند دارد كه مي‎تواند نشانه‎هاي پيري سلولي را معكوس سازد. براي دريافت فوايد ضد پيري يا معجزه جوان‎سازي اين ماده كامل خوردن شكلات تلخ توصيه مي‎شود.

انار

انار داراي قدرت‎هاي فوق‎العاده‎اي است. بنابر نتايج مطالعه پژوهشگران فرانسوي، اين ميوه مي‎تواند شما را جوان‎تر كند.

به گفته دانشمندان، مولكول Urolithin A كه در ميوه انار يافت مي‎شود، توسط ميكروب‎هاي موجود در روده تغيير شكل يافته و سلول‎هاي عضلاني را قادر مي‎سازد تا در برابر يكي از دلايل اصلي پيري از خود محافظت كنند. بدون ترديد، مصرف انار يكي از خوشمزه‌ترين روش‎هاي موجود براي جواني و افزايش طول عمر به نظر مي‎رسد.

بنابراين، اگر مي‎خواهيد جوان‎تر شويد و بيشتر عمر كنيد؛ بهتر است ابتدا در سبد تغذيه خودتان تغييراتي ايجاد نماييد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۱:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع: