تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
مجله دلتا مجله دلتا .

مجله دلتا

اينستاگرام ؛ بلاي مجازي همه گير

اينستاگرام؛ شهر فرنگي كه فرهنگ هم مي‌خواهد! درباره اعتياد به فضاي مجازي چه مي‌دانيد؟ با مجله دلتا همراه باشيد.
اينستاگرام

اينستاگرام چه فضايي است؟ فضايي براي كسب و كار، اشتراك‌گذاري عكس و فيلم‌هاي متنوع يا يك فضاي اعتياد‌آور؟!

هر كس با هدف خاصي از فضاي مجازي و به خصوص اينستاگرام استفاده مي‌كند؛ اما در اين ميان عده‌اي هم براي گذران روزمرگي يا كسب شهرت كذايي به اين فضاي اعتيادآور وارد شده و متأسفانه و به قول معروف طعمه اينستاگرام مي‌شوند.

صفحه سلامت روان مجله دلتا اين بار از فرهنگ استفاده از فضاي مجازي و به خصوص اينستاگرام با شما صحبت مي‌كند.

اينستاگرام

اينستاگرام ؛ شهر فرنگ مجازي

قطعا يكي از شبكه‌هاي اجتماعي كه اين روزها از محبوبيت بسيار بالايي در ايران برخوردار است، اينستاگرام است؛ البته محيط و امكانات دلنشين و كاربردي اينستاگرام به خصوص براي فضاي كسب و كار مجازي بسيار كاربردي است البته اگر هدف فقط موارد صحيح اين چنيني باشد!

اعتياد-به-اينستاگرام

شهر فرنگي كه فرهنگ هم مي‌خواهد

اگر شما با هدف خاص و با كنجكاوي تمام، به تازگي وارد اين فضاي مجازي شده‌ايد، قبل از استفاده از اين شبكه اجتماعي اين موارد را حتما در نظر بگيريد.

  كيلويي فالو نكنيد

برخي از افراد كه تشنه شهرت و توجه هستند، به محض ورود به اين شبكه و براي رقابت با ديگران شروع به فالو كردن افراد غريبه و آشنا مي‌كنند كه البته اين كار درست نيست! اگر پيج شما شخصي است؛ پس دليلي بر فالو كردن افراد مختلف در اينستاگرام نداريد البته فالو كردن هنرمندان قضيه‌اش متفاوت است.

شما مي‌توانيد براي استفاده بهينه‌ از وقت‌تان در فضاي مجازي و بنا به سليقه و هدف خود، پيج‌هاي مناسب كسب و كار يا صفحه سرگرمي و علمي را دنبال كنيد و از مطالب مفيد آن صفحات استفاده كنيد. البته توجه داشته باشيد كه حتما اين صفحات يا پيج‌ها ارزش دنبال كردن داشته باشند.

درخواست فالو از هنرمندان و افراد سرشناس

يكي از رفتارهايي رايج در اينستاگرام اين است كه شما به فرد سرشناسي علاقه‌مند هستيد و دوست داريد آن فرد شما را فالو كند.

اينكه مدام زير پست‌هاي افراد سرشناس و سلبريتي درخواست فالو شدن را داشته باشيم، خوشايند نيست ؛ پس به جاي اينكه به فكر فالو شدن توسط افراد مختلف باشيد؛ سعي كنيد از مطالب و پست‌هاي فرد مورد علاقه‌تان ديدن كنيد.

معني لايك را بدانيد

لايك در اينستاگرام يا هر شبكه اجتماعي، يعني قبول داشتن مطلب و پسنديدن آن از جانب شما؛ پس براي احترام به فرد مقابل‌ بدون دليل منطقي لايك نكنيد! درواقع شما بايد مطالبي را لايك كنيد كه ارزش محتوايي، علمي يا اخلاقي و … داشته باشند؛ پس هيچ مطلب يا پستي را نخوانده لايك نكنيد.

مزاحم ديگران نشويد

فضاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي به خصوص اينستاگرام مثل خانه و اتاق شخصي و خصوصي هر فرد است؛ پس به قول معروف بدون در زدن و هماهنگي قبلي به اين حريم وارد نشويم.

درواقع، اينستاگرام محل مناسبي براي پيدا كردن دوستان تازه نيست، اينكه ما فرد اجتماعي باشيم يا دوستان زياد و جديدي پيدا كنيم، خيلي خوب است به شرط آنكه در يك فضاي مناسب و دوجانبه باشد و مزاحمتي براي ديگران نداشته باشد.

 افراد بي‌استعداد و بيمار را بزرگ نكنيم

اين روزها بازار بيماري‌هاي روحي و اختلال رواني و حتي خودشيفتگي فردي بسيار گرم است و پاي اين قضيه به فضاي مجازي هم كشيده شده است؛ درواقع بسياري از افراد به دليل كمبود توجه يا هر مسئله رواني ديگري در اين فضا قرار مي‌گيرند و با انجام دادن كارهاي عجيب و غريب براي ديده شدن، لايك و فالو بيشتر فضاي مجازي را مسموم مي‌كنند.

پس با دنبال كردن اين افراد بيمار به توهم خود بزرگ‌بيني و خود‌شيفتگي در آنها دامن نزنيم.

اينستاگرام پله موفقيت در كسب و كار است

اينستاگرام فقط محلي براي سرگرمي و حتي يادگيري نيست بلكه مي‌تواند محلي براي آشنايي افراد با كسب و كار شما يا ارائه محصول بازاري باشد؛ پس بهتر است به اين فضاي مجازي نگاه تجاري و اقتصادي هم داشته باشيد.

همچنين شما مي‌توانيد با دنبال كردن صفحات تخصصي، علمي يا حتي هنري براي كسب و كارتان ايده‌هاي جديدي بگيريد.

اعتياد-به-فضاي-مجازي

اعتياد به اينستاگرام و فضاي مجازي

اولين كاري كه بعد از بيدار شدن از خواب انجام مي‌دهيد، چك كردن اينستاگرام‌تان است؟ شايد شما هم به اينستاگرام اعتياد پيدا كرده‌ايد و خودتان خبر نداريد.

چرا اينستاگرام اعتياد آور است؟

يك شبكه اجتماعي قوي با قابليت‌هاي متنوع مثل عكس گرفتن و فيلترهاي مخصوص و عالي كه به قول معروف پاتوق ايراني‌ها و غير ايراني‌ها شده است؛ پس چنين فضايي بايد هم اعتياد‌آور باشد. همه چيز بستگي به خود ما دارد.

درمان-اعتياد-به-فضاي-مجازي

درمان اعتياد به اينستاگرام ساده است

اگر به طور مداوم احساس استرس، اضطراب و تشويش كرده و مدام از اينستاگرام استفاده مي‌كنيد يا اگر خودتان را با ديگران مقايسه و احساس سرخوردگي مي‌كنيد، ممكن است به اينستاگرام اعتياد پيدا كرده باشيد؛ راه حل درمان شما خيلي ساده است.

 • سرتان را مشغول انجام كارهاي روزمره ديگري كنيد.
 • بايد بدايد كه ارزش شما به تعداد فالوور‌هاي‌تان نيست؛ پس اول اين مسئله رواني را در خودتان حل كنيد.
 • نوتيفيكيشن‌هاي اينستاگرام را خاموش كنيد.
 • بيشتر وقت خود را در فضاي حقيقي و با دوستان خود بگذرانيد.
 • اگر اعتياد به موبايل داريد، بهتر است تا جاي ممكن گوشي موبايل‌تان را از خود دور كنيد.

برچسب: اينستاگرام بيماري روانشناسي سلامتي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۹:۰۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

خوراكي هاي مفيد ضد تشنج

تغذيه و ورزش عصاي دست افراد مبتلا به صرع است؛ اگر مدام تشنج مي‌كنيد و علت و راه‌هاي درمان آن را نمي‌دانيد، اين مقاله را از دست ندهيد.
تغذيه-و-تشنج

صرع، تشنج يا همان غش يك بيماري خطرناك است كه به علت‌هاي مختلفي مغز و تمام ارگان‌هاي حياتي بدن را درگير مي‌كند. البته طب سنتي و داشتن تغذيه مناسب تا حد زيادي به حل اين بيماري كمك كرده است؛ اگر مدام تشنج مي‌كنيد، مصرف اين خوراكي‌ها را فراموش نكنيد؛ اين يك پيام سلامتي از جانب مجله دلتا است؛ با ما همراه باشيد.

بيماري-صرع

بيماري صرع يا تشنج

بيماري صرع اسپاسم‌هاي عصبي يا تخليه شارژ‌هاي الكتريكي عصبي است كه بر اثر اختلال در سيستم مركزي اعصاب ايجاد مي‌شود؛ زماني كه فردي بدون عامل تحريك‌كننده خاصي مانند افت قند خون، تب و كمبود كلسيم به شكل مكرر دچار حملات تشنج شود؛ در اين صورت و به طور قطع شخص مبتلا به صرع يا تشنج شده است.

چرا غش مي‌كنيم؟

از مهم‌ترين عوامل ايجاد‌كننده بيماري صرع مي‌توان به عفونت‌ها و تومور‌هاي مغزي، مسموميت، بيماري‌هاي ارثي و ژنتيكي، اختلالات هورموني، نبود تعادل در pH خون، ضربه‌هاي مغزي، نقص در غدد درون‌ريز بدن مانند مشكلات تيروئيدي، اختلال در دستگاه گوارش، يبوست، وجود انگل معده يا روده، انواع شوك‌ها، مننژيت، آسيب‌هاي ناشي از زايمان، كمبود كلسيم و قند خون و هر عاملي كه موجب ضعف اعصاب و قلب شود، اشاره كرد.

علت-غش

علائم بيماري صرع

 • از دست دادن كنترل عضلات
 • خيره شدن به فضا
 • از دست دادن هوشياري
 • افتادن از بلندي و عدم تعادل
 • عملكرد ضعيف حواس پنجگانه

ويتامين هاي ضد صرع

انواع خاصي از ويتامين‌ها مي‌تواند به تشنج افراد كمك كند. هميشه به ياد داشته باشيد كه ويتامين‌ها به تنهايي كار نمي‌كنند؛ بنابراين شما نياز به توصيه پزشك براي استفاده از آن‌ها داريد؛ ويتامين‌هايي كه براي درمان بيماران صرعي استفاده مي‌شوند؛ عبارتند از: ويتامين D، E، B6، اسيد فوليك و غيره.

رژيم-كتوژنيك-ضد-صرع

رژيم غذايي مناسب براي افراد مبتلا به صرع

بعضي از رژيم‌هاي غذايي مي‌توانند تشنج را كاهش دهند كه رژيم غذايي كتوژنيك شايع‌ترين آن است؛ رژيم كتوژنيك مصرف مقادير بيشتر چربي است. همچنين مي‌توان از يك رژيم كم‌ پروتئين يا كم كربوهيدرات استفاده كرد.

فلفل

فلفل كه در هند يافت مي‌شود، گل‌هاي كوچك زرد و سبز رنگ دارد. اين ماده غذايي ضد تومور، ضد التهاب است و خواص آنتي‌اكسيداني  فراواني دارد. علاوه بر اين، فلفل مواد فعالي مثل embelin دارد كه اين ماده به كاهش حمله‌هاي صرعي كمك مي‌كند.

غذاها و گوشت‌هاي مغذي

همانطور كه خوردن غذاهاي سرد براي اين افراد مضر است؛ مصرف گوشت مرغ، گنجشك، كبوتر و ماهي ( شاه‌ماهي و ساردين) بيشتر از ساير گوشت‌ها مي‌تواند مشكلات و حمله‌هاي ناشي از  بيماري صرع را كنترل و درمان كند.

همچنين براي مبتلايان به اين بيماري مصرف آبگوشت و شورباي مرغ يا جوجه با شويد و گشنيز توصيه مي‌شود و مصرف سنگ نمك هم تقويت‌كننده اعصاب و ذهن آنها است.

بهتر است كه مبتلايان به بيماري صرع، به همراه غذاي خود از برخي ترشي‌ها مثل ترشي لبو استفاده كنند و گوشت مصرفي خود را با روغن زيتون، كنجد و ادويه‌هاي گرم مثل دارچين و زيره سبز بخورند.

دمنوش-ضد-تشنج

دمنوش‌ هاي مفيد براي مبتلايان به صرع

مصرف دمنوش‌هاي زنجبيل، زعفران و بهار نارنج براي مبتلايان به صرع مفيد است؛ افراد دچار اين بيماري بايد در زمستان شربت سكنجبين را با آب گرم و در تابستان با آب سرد ميل كنند؛ البته بيماران صرعي مي‌توانند از طب سنتي و داروهاي گياهي مثال بابونه، گل آهو، سنبل‌الطيب، سوسن سفيد، كاسني و… هم استفاده كنند.

روغن نارگيل

اسيد‌هاي چرب ​​زنجيره‌اي كه مي‌توانند در روغن نارگيل پيدا شوند، به دليل تأثيرات درماني آن بر سلول‌هاي مغزي براي صرع عالي هستند، علاوه بر اين، آنها حتي انرژي بيشتري را براي سلول‌ها فراهم مي‌كنند؛ بنابراين احتمال صدمه عصبي و مغزي را كم مي‌كنند.

پرهيز غذايي براي بيماران صرعي

 • برخي غذاهاي سرد مانند خيار، آب دوغ و بادمجان موجب صرع مي‌شوند؛ زيرا محيط خون را قليايي مي‌كند، بر عكس مصرف خرما، عسل و كشمش مي‌تواند با تغييرات PH خون از بروز صرع جلوگيري كند.
 • چغندر آب‌پز‌ شده با روغن زيتون پيش از خوردن غذا براي اين بيماران مفيد است ولي در مقابل مواد غذايي تند، نان پخته‌نشده و ميوه‌هايي مثل گوجه‌فرنگي، خيار و هندوانه را نبايد بخورند و مصرف كرفس هم براي افراد مبتلا به صرع مضر است.
 • مبتلايان به صرع بايد از مصرف نوشيدني‌هاي حاوي كافئين مانند چاي، قهوه، نسكافه، شيريني‌‌ها، نوشابه‌هاي گازدار، گوشت گاو و بز، غذا‌هاي كنسرو‌شده و مانده پرهيز كنند.
 • مبتلايان به صرع بايد از نوشيدن آب يخ پس از استحمام خودداري كنند؛ همچنين در هواي خيلي گرم و سرد هم قرار نگيرند.
 • مصرف همزمان ماست و گردو براي افراد دچار اين بيماري ممنوع است.

ورزش-و-صرع

ورزش درمان‌كننده استرس و صرع

استرس يك عامل مهم و اساسي در تشديد بيماري صرع است؛ البته شما مي‌توانيد با ورزش كردن مداوم استرس را كنترل كنيد.

درواقع، ورزش كردن استرس را كم مي‌كند؛ درنتيجه باعث شادابي اين افراد مي‌شود و اين خود عاملي براي كاهش حملات صرعي است. همچنين با ورزش كردن مداوم مبتلايان به صرع مي‌توانند قدرت تمركز ذهني خود را افزايش دهند و حافظه‌شان را تقويت كنند.

پس اگر مبتلا به بيماري صرع هستيد، اين نكات را حتما رعايت كنيد و رژيم غذايي مناسبي داشته باشيد؛ مجله دلتا هميشه به فكر سلامتي شما است.


برچسب: دمنوش سلامتي بيماري ورزش طب سنتي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۸:۳۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

كودك شاد يا افسرده ؛ انتخاب با شما است!

كودك شاد يا افسرده؟! اين بار صفحه سلامت روان مجله دلتا با شما والدين عزيز سخن مي‌گويد.
كودك-شاد-يا-افسرده

 شادي يا افسردگي؟ رفتار كودك شما چه مي‌گويد؟

شادي و موفقيت بدون شك براي همه افراد مهم است؛ اين مسئله به خصوص در كودكان اهميت ويژه‌اي پيدا مي‌كند؛ ريشه رواني و علت‌هايي كه باعث مي‌شوند يك كودك غمگين و تنها باشد و چنين احساساتي را تجربه كند، چيست؟

نقش والدين و خانواده‌ها در ميزان شادي يا افسردگي كودكان چقدر است؟ آيا تغذيه با ميزان افسردگي و كم‌انرژي بودن كودكان مرتبط است؟ با مجله دلتا همراه باشيد.

كودك-شاد

رازهاي تربيت يك كودك شاد

هميشه حرف اول را والدين و رفتار فردي و اجتماعي خانواده‌ها مي‌زند؛ اگر كودك شما افسرده است يا رفتارهاي اجتماعي خنثي دارد؛ علت آن را ريشه‌يابي كنيد؛ شايد مشكل آنقدر‌ها هم بزرگ نباشد؛ اصلا شايد مشكل خود شما باشيد.

نقش والدين و روابط خانوادگي

يكي از مؤثر‌ترين راه‌هاي تقويت كردن سلامت رواني و احساسي كودكان داشتن روابط گرم و صميمي خانواده‌ها است. به طوري كه كودك احساس تعلق نسبت به همه چيز پيدا كند؛ به دوستان، همسايه، پرستار و حتي حيوان خانگي خود.

دكتر ادوارد هالووِل روانشناس كودكان چنين مي‌گويد: ” احساس تعلق كودك كليد شاد بودن او در آينده است” .

همه ما به راحتي مي‌توانيم با عشق ورزيدن روابط اوليه خودمان و حس تعلق كودك را تقويت كنيم؛ بنابراين هرچه قدر مي‌توانيد او را در آغوش بگيريد، به گريه‌هايش با نرمي و بردباري پاسخ دهيد، او را صدا كنيد و با هم بازي كنيد و بخنديد.

نقش تقليد يا تظاهر به شادي والدين

از آن جايي كه ما نمي‌توانيم شاد بودن كودك‌مان را كنترل كنيم اما حداقل در مورد خودمان مي‌توانيم اين كار را بكنيم. از طرف ديگر هم بايد مواظب رفتارمان باشيم؛ چون كودكان همه چيز را از والدين تقليد مي‌كنند؛ بنابراين كودكاني كه در خانواده‌اي با والدين شادتر بزرگ شده‌اند مسلما كودكان شادتري هم هستند اما كودكاني كه در خانواده‌اي غمگين بزرگ شده‌اند، دو برابر كودكان عادي در معرض افسردگي قرار دارند؛ پس مراقب رفتارمان باشيم.

اعتماد-به-نفس-كودك

تقويت اعتماد به نفس در كودكان

بگذاريد كودك‌تان مستقل و مسئوليت‌پذير عمل كند.

اگر شما مدام در كارها و بازي‌هاي كودكان خود دخالت كنيد، ضربه روحي بزرگي به آنها خواهيد زد؛ بگذاريد كودك‌تان مستقل عمل كند؛ او را در انجام كارهايي مثل راه رفتن، غذا خوردن و لباس پوشيدن، استفاده كردن از توالت فرنگي و حتي راندن سه‌چرخه تشويق كنيد.

بنابراين، عقب بايستيد و از دور رشد و اعتماد به نفس كودك‌تان را تماشا كنيد. اين گونه با حفظ استقلال و تقويت اعتماد به نفس در او كودك شادتري را پرورش خواهيد داد.

دكتر هالووِل چنين مي‌گويد: ” بزرگترين اشتباه والدين اين است كه هر كاري از دست‌شان بر بيايد براي كودك‌شان انجام مي‌دهند و به آن‌ها زيادي كمك مي‌كنند. “

روان-شناسي-كودك

مشاركت خانوادگي داشته باشيد

انسان‌ها به طور كلي يك تمايل ذاتي به تعلق داشتن و مفيد بودن دارند؛ پس اگر از همان ابتدا بتوانيد به كودك‌تان بفهمانيد كه او در راستاي خانواده كار‌هاي درستي انجام مي‌دهد و در جمع خانواده مشاركت دارد؛ كودك شما به طور ناخودآگاه حس مي‌كند كه براي شما مفيد واقع شده است و شادي و خوشحالي‌اش چند برابر مي‌شود؛ همچنين اين كار حس مسئوليت‌پذري را در او تقويت خواهد كرد.

تقويت احساس قدرداني و سپاسگزاري در كودكان

تحقيقات دانشگاه كاليفرنيا، داويس، نشان داده است افرادي كه قدر‌دان هستند و لحظه‌ها را شكار و ثبت مي‌كنند، افراد خوش‌بين‌ تري هستند و در زندگي بيشتر از بقيه ترقي مي‌كنند و احساس رضايت زيادي از زندگي و اطرافيان خود دارند؛ اين مسئله به خصوص در كودكان بسيار اهميت دارد.

روانشناسان در اين باره معتقد هستند كه:

” درست است كه نوشتن روزانه خاطرات براي كودكان دور از واقعيت است اما يك راه براي تقويت حس قدر‌داني كودك اين است از تمام اعضاي خانواده بخواهيد كه روزانه با صداي بلند چيز‌هايي كه او بايد بابت آن سپاسگزار باشد، نام ببرد؛ مثلا مي‌توانيد اين كار را ميان صرف وعده غذايي‌تان انجام دهيد.

مهم‌تر از همه اين است كه اين كار را با انجام دادن مداوم به شكل يك رسم و آداب تبديل كنيد. اين كار باعث پرورش احساسات مثبت در كودك شما مي‌شود و مي‌تواند به احساس رضايت و شادي دائم او منجر شود. “

دوست-و-كودك

حلقه دوستي كودك‌تان را كامل كنيد

والدين در پي معلمان، دوستان و مربياني هستند كه بتوانند حلقه شادي كودكان‌شان را كامل كنند. ضمن كنترل‌هاي پنهاني و نامحسوس به كودك‌تان اجازه دهيد، ارتباطات دوستانه‌اش را حفظ كند و گسترش دهد. داشتن ارتباطات قوي و مهارت برقراري آن از شروط اصلي شاد زيستن در آينده است.

پيام عشق خود را به كودك‌تان انتقال دهيد

شما بايد هميشه كودك خود را دوست داشته باشيد و اين حس خوشايند را به او انتقال دهيد؛ مثلا بايد هر از گاهي او را بغل كنيد، لمس كنيد و ببوسيد.

گاهي وقت‌ها فقط لازم است كه به حرف‌هاي كودك خود گوش كنيد؛ با او به زبان طنز و كودكانه صحبت كنيد، علت ناراحتي او را بپرسيد، با او به خريد يا پارك برويد و وقت بگذرانيد. گاهي توجه به همين چيزهاي ساده مي‌تواند كودك شما را شاد‌تر كند.

 البته والدين مي‌توانند مسئله رواني دوست داشتن را با خريدن اسباب‌بازي‌هاي مورد علاقه آنها، مشاركت در بازي‌هاي كودكانه يا كارها و چيزهايي كه كودكان دوست دارند، نشان بدهند؛ فقط بايد مراقب باشيد كه كودك شما لوس و پر توقع نشود؛ پس حد تعادل را در برآورده كردن خواسته‌هاي او رعايت كنيد.

افسردگي-كودك

مشكل افسردگي در كودكان جدي است

چرا كودك شما شاد نيست؟ دوست دارد تنها باشد يا با كسي حرف نمي‌زند، هيچ دوستي ندارد و حتي غذا و اشتهاي او تغيير كرده است؟ شايد كوك شما به افسردگي مبتلا است و خودتان خبر نداريد.

علت افسردگي كودكان

 • افسردگي در كودكان 10 تا 16 ساله شايع‌تر است؛ در سنين اوليه، افسردگي معمولا با اختلال بيش‌فعالي، كمبود توجه (ADHD) و اختلال وسواس-اجباري (OCD) يا اختلال در رفتار همراه است.
 • افسردگي در كودكان اغلب “ارثي” است؛ يعني كودكان كه پدر و مادرشان از افسردگي رنج مي‌برند، بيشتر احتمال دارد كه اين بيماري را داشته باشند.
 • گروه خطر هم شامل كودكان با خانواده‌هاي ناكارآمد است؛ كودكان الكلي، كودكان كار، معتادان به مواد مخدر و والديني كه خشونت‌هاي خانوادگي رايج دارند.

بنابراين، بهترين راه براي غلبه بر افسردگي در كودكان، مشورت با يك روانشناس كودك يا خانواده است كه مي‌تواند علل افسردگي را بيابد و قوانين مربوط به رفتار والدين را توضيح دهد. كمك گرفتن از يك متخصص نه تنها مشكل را حل مي كند، همچنين آينده كودك را تحت تأثير قرار مي‌دهد.

تغذيه-كودك-افسرده

تغذيه مناسب براي كودكان افسرده

استفاده از ادويه‌هاي ضد افسردگي به عنوان چاشني غذاها و مصرف ميوه‌ها و سبزيجات فيبردار مي‌تواند اشتهاي كودك شما را تقويت كند و افسردگي وي را برطرف كند؛ پس هميشه اين نكته‌ها را در نظر داشته باشيد:

صبحانه كودكان اهميت دارد

وعده غذايي صبحانه را فراموش نكنيد؛ شما مي‌توانيد وعده‌هاي غذايي و به خصوص صبحانه كودكان را با ميوه‌ها و سبزيجات رنگي تزئين كنيد تا اشتهاي كودك شما را تحريك كند.

ادويه‌هاي ضد افسردگي

استفاده از فلفل، دارچين و زرد‌چوبه به عنوان چاشني غذاها و دسرها مي‌تواند سطح اضطراب، استرس و افسردگي كودك و حتي خود شما را كنترل و آن را درمان كند؛ مثلا كوركومين موجود در زرد‌چوبه به عنوان يك ضد التهاب قوي و يك داروي طبيعي ضد استرس و افسردگي استفاده مي‌شود.

موز و سيب بخوريد

مصرف انواع ميوه و سبزي‌ها به ويژه ميوه‌هايي مثل موز و سيب مي‌تواند تا حد زيادي افسردگي كودكان و بزرگسالان را كنترل كند؛ موز پتاسيم زيادي دارد كه خلق و خوي شما را بهتر مي‌كند؛ در اين ميوه مواد مغذي ديگري وجود دارد كه باعث افزايش سروتونين در مغز مي‌شود كه اين مسئله افسردگي را كاهش مي‌دهد. سيب هم با خاصيت آنتي‌اكسيداني قوي و فيبر بالا يك داروي طبيعي ضد استرس و افسردگي شناخته شده است.

بنابراين، اگر كودك شما به هر دليلي شاد نيست؛ ابتدا علت آن را پيدا كنيد؛ مثلا به اصلاح الگوهاي رفتاري غلط خانواده بپردازيد يا سبك تغذيه او را تغيير دهيد؛ در اين مورد حتما از يك روان‌شناس يا متخصص تغذيه كمك بگيريد.


برچسب: افسردگي بيماري سلامتي شاد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۰:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

خواص شگفت انگيز آب سيب زميني

خواص شگفت‌انگيز آب سيب‌زميني را مي‌دانيد؟ يك نوشيدني لاكچري كه در كشورهاي آسيايي طرفداران زيادي دارد؛ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.
سيب زميني

آب سيب‌زميني! واقعا چرا چيني‌ها و ژاپني‌ها آب سيب‌زميني مي‌نوشند؟ تعجب نكنيد فقط از اين به بعد، آب سيب‌زميني را دور نريزيد!

سيب‌زميني يك ماده غذايي پر‌خاصيت است كه براي درمان بسياري از بيماري‌ها كاربرد دارد؛ اين ماده مغذي يكي از پر‌كاربردترين مواد در پخت انواع غذاها، خوراك و حتي سالاد‌هاي متنوع است؛ چرا آب سيب‌زميني؟

شايد شما هم تا اين لحظه، تجربه نوشيدن يا استفاده از آب سيب‌زميني را نداشته‌ايد اما بايد بگوييم كه اگر خواص اين نوشيدني را بدانيد، ديگر آن را دست كم نخواهيد گرفت؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

سيب-زميني

خواص سيب زميني

ماده غذايي همه‌كاره كه چاشني بسياري از سوپ‌ها، غذاهاي خانگي و انواع سالادها است؛ سيب‌زميني سرشار از بتاكاروتن (پيش‌ساز ويتامين A) است كه وقتي پخته مي‌شود، به آساني جذب مي‌شود.

درواقع، مهم‌ترين ماده اصلي موجود در سيب‌زميني نشاسته‌ است كه معمولاً ۹ تا ۲۵ درصد آن را تشكيل مي‌دهد؛ از اين رو براي تأمين انرژي از‌ دست‌رفته بدن ماده بسيار مفيدي است.

پوست سيب‌زميني مانند پوست ميوه‌ها و سبزيجات آنتي‌اكسيدان دارد؛ بنابراين از پير شدن سلول‌ها و نيز از به وجود آمدن سلول‌هاي سرطاني جلوگيري مي‌كند‌؛ قطعا در كنار پوست آن، آب سيب‌زميني هم مي‌تواند براي سلامت بدن معجزه كند.

سيب-زميني-شيرين

چرا سيب زميني شيرين؟

سيب‌زميني خانواده بزرگ و مفيدي دارد؛ از خود اين ماده گرفته تا آب و پوست آن و حتي انواع مختلفش مثل سيب‌زميني شيرين خواص زيادي براي بدن دارند.

سيب‌زميني شيرين براي سلامت بدن بسيار مفيد است. اين ماده مغذي در شكل‌ها و رنگ‌هاي گوناگون وجود دارد كه مغز آن به رنگ‌هاي زرد، سفيد و نارنجي است كه سرشار از پتاسيم، بتاكاروتن، ويتامين C و فيبر غذايي است.

اين ماده غذايي منبع خوبي از بتاكاروتن است؛ بتاكاروتن يكي ديگر از مواد ضروري براي بدن است كه سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كند. همچنين ويتامين A حاصل از بتاكاروتن براي سلامت و تقويت چشم‌ها نيز بسيار مفيد است.

با وجود اينكه سيب‌زميني شيرين كربوهيدرات دارد اما قند خون را در بدن كنترل مي‌كند. همچنين اين ماده غني از فيبر است؛ به اين معني كه سرعت انتشار گلوكز به جريان خون را كم مي‌كند.

آب-سيب-زميني

ويتامين‌هاي آب سيب زميني

آب سيب‌زميني غني از مواد مغذي مانند ويتامين C، پتاسيم، ويتامين‌هاي مختلف B، كلسيم، آهن، فسفر، مس و گوگرد است.

درواقع اكثر مواد مغذي در پوست سيب‌زميني قرار دارند؛ بنابراين مهم است كه هنگام تهيه آب آن پوستش را نگيريد؛ از تأثيرات چشمگير آب سيب‌زميني در سلامت بدن مي‌توان به جلوگيري از پيري، كمك به هضم، بهبود زخم، حمايت از كبد، بهبود گردش خون و تنظيم هورمون‌هاي بدن اشاره كرد.

خواص-آب-سيب-زميني

خواص آب سيب زميني

از آب سيب‌زميني به دليل اين همه خاصيت هرگز نگذريد!

بهبود هضم غذا

محتواي نشاسته آب سيب‌زميني با تعدادي از مشكلات گوارشي مرتبط است و مي‌تواند باعث التهاب در روده و تسكين سرعت هضم غذا شود و علائم يبوست، التهاب، گرفتگي و سوء هاضمه را از بين ببرد.

بهبود سلامت قلب

مقدار قابل توجهي پتاسيم در يك ليوان آب سيب‌زميني وجود دارد؛ بيش از 50% مصرف روزانه شما.

اين بدان معني است كه مثل چيني‌ها و ژاپني‌ها، روز خود را با يك ليوان از اين آب شروع كنيد كه باعث كاهش فشار بر سيستم قلبي – عروقي و كم شدن تنش در رگ‌هاي خوني مي‌شود. اين مسئله خطر ابتلا به حمله قلبي و سكته مغزي را كاهش مي‌دهد.

آنتي اكسيدان‌هاي مفيد براي زخم معده و روده

آب سيب‌زميني خواص آنتي‌اسيدهاي شناخته‌شده و PH قليايي دارد؛ اين خاصيت مي‌تواند اسيديته را در روده شما متعادل كند و به درمان و پيشگيري از زخم معده كمك كند. شما با نوشيدن آب سيب‌زميني مي‌توانيد يك لايه محافظ در معده خود ايجاد كنيد تا درد و ناراحتي ناشي از اين مشكلات شايع را از بين ببريد.

سم‌زدايي كبد و كيسه صفرا

اين ماده مغذي يكي از ارزان‌ترين روش‌ها براي پاك‌سازي كبد و كيسه صفرا است؛ ژاپني‌ها از اين آب براي درمان هپاتيت هم استفاده مي‌كنند.

خداحافظي با ميگرن و استرس

سيب‌زميني خام و آبش قرن‌ها است كه در طب سنتي آسيا و اروپا استفاده مي‌شود. يك تكه از سيب‌زميني يا آب آن را روي پيشاني و گيجگاه خود بگذاريد؛ تا براي هميشه با سردردهاي ميگرني و استرس خداحافظي كنيد.

خاصيت ضد سرطاني

عصاره شفا‌بخش سلامتي كه با آنتي‌اكسيدان‌هاي فراوانش خواص ضد سرطاني دارد؛ درواقع آب سيب‌زميني مي‌تواند مانع تشكيل و رشد تومورهاي سرطاني شود.

كاهش وزن و لاغري

يك رژيم غذايي سالم و لاغر‌كننده با آب سيب‌زميني!

البته مصرف بي‌رويه خود سيب‌زميني ممكن است باعث اضافه‌وزن و چاقي شود؛ بنابراين بهتر است كه از عصاره آن استفاده كنيد.

آب سيب‌زميني حاوي مقدار زيادي ويتامين C است كه به افزايش متابوليسم بدن كمك مي‌كند. نوشيدن آب اين ماده مغذي پس از غذا، باعث توقف هورمون‌هاي گرسنگي (گرلين و لپتين) مي‌شود كه اين مسئله به رفع احساس گرسنگي و لاغري كمك مي‌كند.

درمان بيماري‌هاي كليه

اين نوشيدني مثل يك ليوان بزرگ ماء‌الشعير براي بهبود عملكرد كليه‌ها مفيد است؛ درواقع مصرف منظم اين ماده مغذي سنگ كليه و مشكلات ناشي از آن را رفع مي‌كند.

درمان سياتيك

سياتيك با درد ناشي از ناحيه كمري مشخص مي‌شود و به پاها مي‌رسد؛ يكي از مؤثر‎ترين درمان‌هاي خانگي براي رفع اين مشكل استفاده از آب اين ماده غذايي است.

تقويت سيستم ايمني بدن

اين نوشيدني پر‌خاصيت غني از ويتامين C است كه باعث تقويت سيستم ايمني بدن و تحريك و توليد گلبول‌هاي سفيد مي‌شود. آنتي‌اكسيدان‌ها و مواد معدني موجود در اين ماده باعث محافظت در برابر بيماري‌هاي مزمن و كاهش استرس هم مي‌شوند.

بهبود سريع زخم‌هاي عميق پوست

همانطور كه گفته شد، آب سيب‌زميني غني از ويتامين C است كه باعث تحريك و توليد كلاژن مي‌شود؛ درنتيجه سرعت بهبود زخم‌هاي پوستي را افزايش مي‌دهد؛ شما مي‌توانيد اين محلول را به پنبه آغشته كنيد و روي محل زخم قرار دهيد.

تقويت هورمون‌هاي جنسي

مصرف منظم اين عصاره شفابخش به بهبود سطح هورمون‌هاي جنسي و كاهش ميزان استرس كمك مي‌كند.

طرز-تهيه-آب-سيب-زميني

طرز تهيه آب سيب زميني

براي به دست آوردن اين عصاره شفابخش و پرخاصيت بايد كمي بيشتر تلاش كنيد البته اين تلاش ارزشش را دارد؛ بهتر است براي انجام سريع اين كار سيب‌زميني‌ها را شسته و در مخلوط‌كن بريزيد؛ پس از گرفتن عصاره، آن را از صافي رد كنيد. البته در تهيه اين معجون خانگي بهتر است پوست سيب‌زميني را نگيريد تا مواد مغذي بيشتري دريافت كنيد.

عوارض-آب-سيب-زميني

مضرات و عوارض آب سيب زميني

 • با وجود تمام مزاياي سلامتي اين معجون خانگي، آب سيب‌زميني مي‌تواند عوارض جانبي منفي از جمله پريشاني دستگاه گوارش يا افزايش سطح قند خون را هم به همراه داشته باشد.
 • آب سيب‌زميني سطح قندهاي طبيعي را بالا مي‌برد؛ بنابراين مصرف اين ماده براي ديابتي‌ها مضر است؛ بيماران ديابتي بايد كيفيت گلوكز اين عصاره را بررسي كنند.
 • سموم خاصي در ريشه‌هاي سبز و تازه سيب‌زميني وجود دارد كه مي‌تواند باعث اسهال، ناراحتي‌هاي معده و حالت تهوع شود؛ بنابراين فقط بايد از سيب‌زميني تميز و بدون جوانه استفاده كنيد.

برچسب: تغذيه ديابت لاغري ويتامين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۸:۳۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

تهران گردي شبانه ؛ از بام تا شام پايتخت

پاتوق شبانه تهراني‌ها كجا است؟ مجله دلتا از يك راز بزرگ گردشگري در كوچه پس كوچه‌هاي تهران خبر مي‌دهد!
تهران

مگر مي‌شود از تهران و شب‌هاي ديدني آن گذشت؟ جاذبه‌هاي گردشگري تهران با رقص نور در دل تاريكي، شب‌هاي آن را به طرز عجيبي خاص مي‌كند؛ اگر شما هم دوستدار تفريح و تهران‌گردي در شب هستيد، اين مكان‌هاي جذاب و ديدني را از دست ندهيد؛ با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد.

جاهاي ديدني تهران

پاتوق شبانه تهراني ها كجا است؟

گردش و تفريح شبانه در كوچه پس كوچه‌هاي تهران يكي از بهترين گزينه‌ها براي كارمنداني است كه در اين شهر شلوغ زندگي مي‌كنند؛ زيرا در فصل پاييز و زمستان،‌ روزها كوتاه‌تر هستند و كارمندان تقريبا شب‌هنگام از محل كار خارج مي‌شوند؛ پس چه لذتي دارد كه همين مدت كوتاه را با يك انتخاب مناسب براي تفريح و گردش زيباتر كنيم.

پارك-آب-و-آتش تهران

پارك آب و آتش

فرقي نمي‌كند كه در روز يا شب به اين مكان ديدني برويد؛ اگر به اين پارك رفتيد، بايد بدانيد كه با يك تير دو نشان زده‌ايد؛ به اين دليل كه شما مي‌توانيد از همسايه اين پارك زيبا، يعني پل طبيعت هم ديدن كنيد.

يكي از جاذبه‌هاي پارك آب و آتش اين است كه در گوشه و كنار آن آلاچيق‌هاي زيادي قرار گرفته است كه معمولاً بعد از غروب آفتاب از خانواده‌هايي كه براي شب‌نشيني از خانه بيرون زده‌اند، پر مي‌شوند.

همچنين رفت و آمد و تردد به اين پارك به دليل نزديكي به متروي حقاني بسيار راحت است. نكته جالب ديگر در مورد پارك آب و آتش گستردگي مساحت آن است. اين پارك از سمت جنوب به بوستان نوروز (اكو) منتهي مي‌شود كه آن بوستان هم جذابيت‌هاي خاص خودش را دارد و به نوعي ادامه پارك آب و آتش است.

پل-طبيعت تهران

پل طبيعت

همسايه ديوار به ديوار پارك طالقاني اينجا است كه در ضلع شرقي آن قرار گرفته است؛ پلي كه از نظر معماري چيزي دست كم از برج ميلاد ندارد!

يك ويژگي خاص پل طبيعت اين است كه رستوران‌ها و كافي‌شاپ‌هاي زيادي در مسير آن قرار دارند؛ شما مي‌توانيد ساعت‌ها روي اين پل قدم بزنيد و منظره زيباي شهر تهران در شب را تماشا كنيد.

درياچه-خليج فارس تهران

درياچه چيتگر ( شهداي خليج فارس )

هر وقت دل‌تان هوس دريا و شمال كرد، به اين منطقه ديدني سر بزنيد.

يكي از مهم‌ترين مكان‌هاي تفريحي تهران درياچه چيتگر است كه در شمال پارك جنگلي چيتگر و محدوده شمال غربي شهر تهران واقع شده است.

 اين درياچه كه بزرگترين درياچه مصنوعي كشور است؛ در شب حال‌ و هواي دل‌انگيزي دارد. قايق‌سواري در درياچه، نشستن كنار آن و تماشاي مرغ‌هاي دريايي در شب از جذابيت‌هاي اين منطقه است.

 در كنار اين درياچه، امكانات تفريحي جذابي وجود دارند؛ از جمله مسير دوچرخه‌سواري، چرخ و فلك، ماشين‌برقي، اسكيت يو، سينماي شش‌بعدي و سافاري وحشت. درياچه چيتگر يكي از بهترين جاهاي ديدني تهران براي شبگردي است؛ چون انعكاس نور برج‌هاي مجاور درياچه در آب زيبايي اين منطقه را دو چندان كرده است.

در اطراف درياچه، مركز تجاري بام‌لند وجود دارد كه از فروشگاه‌هاي مختلف و كافه و رستوران‌هاي متنوع پر است؛ البته دسترسي به درياچه چيتگر با حمل و نقل عمومي كمي سخت است و بهتر است با خودروي شخصي به اين منطقه برويد.

بام-تهران

بام تهران

بام تهران در انتهاي خيابان ولنجك و در ايستگاه اول تله‌كابين توچال واقع شده است؛ هر وقت دل‌تان گرفت و خواستيد كل تهران را از بالا و آن هم در يك شب آرام نگاه كنيد، به اين نقطه برويد؛ جايي كه دست هيچ كس به شما نمي‌رسد و احتمال زياد آنتن موبايل‌تان هم به خواب زمستاني مي‌رود؛ پس با خيال راحت خلوت كنيد.

خيابان-سي-تير تهران

خيابان سي تير

قدم به قدم در كوچه و پس كوچه‌هاي خيابان سي تير!

اين خيابان جزء مناطق قديمي تهران است و در مركز شهر تهران واقع شده است. موزه آبگينه، موزه ايران باستان، مدرسه و آتشكده زرتشتي فيروز بهرام از مناطق گردشگري و ديدني آن هستند.

گردشگري شبانه اين خيابان مربوط به رستوران‌هاي سيار آن است؛ اگر شكمو هستيد، حتما به اين خيابان سر بزنيد. شب‌هاي اين خيابان بسيار ديدني است؛ كافه‌ماشين‌ها، انواع و اقسام خوراكي و نوشيدني‌ها با قيمت‌هاي مناسب! ويژگي اصلي اين خيابان صرف كردن غذاهاي خانگي متنوع همراه با لذت شنيدن موسيقي خياباني است.

دربند-تهران

دربند

دربند پرطرفدارترين ناحيه ييلاقي شمال شهر تهران است كه با انبوهي از امكانات رفاهي، رستوران‌ها و دسترسي نزديك و آسان يكي از بهترين مناطق براي طبيعت‌گردي‌هاي كوتاه شبانه است.

 اگر اهل كوهنوردي هستيد، اين منطقه خوش آب و هوا منتظر شما است. رستوران‌هاي بسياري در اين منطقه وجود دارند كه شما مي‌توانيد در آنجا از يك شام دورهمي و گپ و گفت‌هاي دوستانه لذت ببريد.

امامزاده صالح تهران

امامزاده صالح و بازار تجريش

اگر فرد مذهبي هستيد، اين امامزاده قديمي در شمال تهران آماده ميزباني از شما است؛ البته شما بعد از زيارت مي‌توانيد تا دل‌تان مي‌خواهد در بازار معروف آن خريد كنيد.

امامزاده صالح با قدمتي 700 ساله يكي از جاذبه‌هاي گردشگري مذهبي در تهران است كه در شمال شهر واقع شده است. روزانه بيش از 30 هزار نفر از امامزاده صالح بازديد مي‌كنند و معمولاً اين منطقه شب‌ها ميزبان گردشگران بسياري است.

و اما بازار سنتي تجريش! اين بازار با تمام شلوغي‌هايي كه دارد، يكي از پرطرفدارترين جاهاي ديدني تهران در شب است؛ شما مي‌توانيد به راحتي با استفاده از مترو و سامانه اتوبوس‌راني به اين مناطق دسترسي پيدا كنيد.

سفره-خانه-آذري تهران

سفره‌خانه آذري

يك مكان ديدني در جنوب شهر!

سفره‌خانه آذري، قديمي‌ترين سفره‌خانه تهران است و در ميدان راه‌آهن واقع شده است.

در سفره‌خانه آذري از ساعت 20:30 مي‌توانيد از موسيقي محلي سنتي به صورت زنده لذت ببريد. البته به دليل شهرت سفره‌خانه لازم است قبل از رفتن به آن ميز رزرو كنيد؛ شما در اين مكان مي‌توانيد غذاهاي متنوعي ميل كنيد؛ مثلا اگر شكمو هستيد و غذاهاي سنتي مثل ديزي دوست دارد؛ اين سفره‌خانه را از دست ندهيد.

دركه تهران

دركه

دركه، ييلاق خوش آب ‌و هوا در كوهپايه‌هاي البرز با دسترسي آسان كه مي‌توان براي كوه‌نوردي سبك، گشت و گذار و تفريح به آنجا رفت. اگر اهل تفريح و خوشگذراني همراه با خوردن غذاهاي مختلف هستيد، در دركه رستوران‌هاي متنوع و متعددي وجود دارند كه باعث مي‌شوند، شبي دلنشين را تجربه كنيد.

البته فراموش نشود كه مغازه‌هاي زيادي در دركه هستند كه انواع خوردني‌هاي ترش مثل لواشك، آلو، گردو و ذرت مي‌فروشند؛ فرقي نمي‌كند كه شكمو يا كوهنورد باشيد، از اين منطقه حتما ديدن كنيد.

باغ-ايراني تهران

باغ ايراني

اگر به دنبال مكاني خلوت و بي‌سر و صدا در داخل تهران مي‌گرديد، باغ ايراني در ده ونك يكي از گزينه‌هاي خوب پيش روي‌تان خواهد بود.

در باغ ايراني برخلاف خيلي از جاهاي ديدني تهران، رستوران و كافه‌هاي متعدد به چشم نمي‌خورد و اكثر فضاي باغ ايراني را درختان، گل‌هاي رنگارنگ رز و نسترن و مسيرهاي پياده‌روي زيبا تشكيل داده‌اند.

 باغ ايراني يكي از جاهاي ديدني تهران است كه هم در روز و هم در شب بسيار زيبا است. شما مي‌توانيد همه روزه از ساعت 7 صبح تا 12 شب به اين باغ مراجعه كنيد و از زيبايي‌هاي چشمگير آن لذت ببريد.

پارك-ملت تهران

پارك ملت

پارك ملت هم يكي از معروف‌ترين پارك‌هاي شهر تهران است كه در خيابان وليعصر قرار دارد.

پارك ملت به دليل قرار گرفتن در شمال شهر، معمولا شب‌هاي خنكي دارد. بستني‌فروشي‌هاي روبه‌روي پارك، رستوران‌ها و كافه‌هاي اطراف و داخل پارك نيز تا پاسي از شب منتظر شكموها هستند.

پارك ملت امكانات رفاهي خوبي براي قدم زدن و بازي كودكان دارد. همچنين آلاچيق‌هايي در پارك وجود دارند كه براي دورهمي و يك شب‌نشيني هيجان‌انگيز بسيار مناسب هستند.

اگر طرفدار سينما و اهل هنر هستيد، پرديس سينمايي ملت هم يكي از بهترين پرديس‌هاي سينمايي مدرن تهران است كه در اين پارك واقع شده است.

برج ميلاد تهران

برج ميلاد

نماد نور و زيبايي محض كه از هر جاي پايتخت قابل ديدن است!

اين برج با ارتفاع ۴۳۵ متري در بزرگراه شيخ فضل‌‌الله نوري واقع شده است. برج ميلاد به دليل نورپردازي‌هاي زيباي آن در شب بسيار ديدني مي‌شود.

بازديد از ۴ طبقه ابتدايي برج ميلاد رايگان است. از در ورودي تا طبقاتي كه در پايه برج هستند، فروشگاه‌هاي زيادي وجود دارند كه به عرضه محصولات فرهنگي، هنري و پوشاك مشغول هستند. فود كورت برج ميلاد هم در اين محدوده قرار دارد.

اگر علاقه‌مند به بازديد از طبقات برج ميلاد هستيد، تهيه بليط الزامي است. البته مي‌توانيد بليط را اينترنتي بخريد.

جاذبه‌هاي ديدني تهران تمامي ندارند و فقط به همين مكان‌ها ختم نمي‌شوند؛ مثلا اگر اهل پياده‌روي شبانه هستيد، شما مي‌توانيد از پارك‌ها و بوستان‌هايي مثل بوستان نهج‌البلاغه، بوستان نياوران، پارك جمشيديه، پارك چيتگر، پارك پرواز، پارك پرديسان و پارك قيطريه هم ديدن كنيد.


برچسب: تهران تهرانگردي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۳:۴۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

آب ؛ مايه حيات يا بلاي جان؟!

آب؛ مايه حيات يا مايع مرگ؟! آب‌درماني هم حدي دارد؛ اگر زياد آب بخوريد به يك بيماري كشنده مبتلا خواهيد شد؛ با دلتا همراه باشيد.
مسموميت

آب خوردن بيش از حد شما را مسموم مي‌كند!

آب‌درماني هميشه يك علم قابل توجه در ميان افراد بوده است؛ اين مسئله در رژيم‌هاي غذايي و لاغري اهميت زيادي دارد؛ اما بايد بدانيد كه مصرف بيش از اندازه آب هم مي‌تواند شما را بيمار و مسموم كند؛ با صفحه سلامتي مجله دلتا همراه باشيد.

آب-و-مسموميت

مسموميت با آب

تعريف مسموميت با آب عبارت است از: “كاهش غلظت سديم خون (هيپوناترمي) كه به دليل مصرف آب اضافي بدون جايگزيني مناسب سديم در بدن رخ مي‌دهد.”

واژه هيپوناترمي به معناي كمبود نمك در خون است. هيپوناترمي يا كاهش شديد غلظت سديم خون با ورود مقدار زيادي آب به بدن اتفاق مي‌افتد.

اگر هيپوناترمي به صورت شديد ايجاد شود، ممكن است به بروز مسموميت با آب (water intoxication) منجر شود. مسموميت با آب علائمي مثل سردرد، خستگي، حالت تهوع، استفراغ، تكرر ادرار و نيز آشفتگي ذهني را به همراه دارد.

البته و به يقين آب‌درماني به بهبود و رفع بسياري از بيماري‌ها از جمله چاقي، ميگرن‌هاي خفيف و شديد، سلامت كليه‌ها، تكرر ادرار و … كمك زيادي مي‌كند؛ اما آيا همين مايه حيات مي‌تواند باعث مسموميت در بدن شود؟

پاسخ اين سؤال مثبت است؛ مسموميت با آب به هر دليلي كه باشد؛ در صورت عدم تشخيص و درمان مي‌تواند باعث مرگ شود؛ يك عدم تعادل بين آب و سديم در خون كه بسيار كشنده است!

علت مسموميت با آب

علت مسموميت با آب

ممكن است اين سؤال در ذهن شما ايجاد شده باشد كه چه كساني بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند؟

مطالعات نشان داده است كه اين ولع بيش از حد به مصرف آب معمولاً در بيماران بستري و افرادي كه اختلال رواني دارند، ايجاد مي‌شود؛ اگرچه مي‌تواند در افراد سالم هم اتفاق بيفتد.

چه كساني در معرض اين بيماري خطرناك هستند؟ و علت آن چيست؟

اختلال رواني

نوشيدن آب اجباري به عنوان پولييدپسي رواني شناخته مي‌شود. اين بيماري بيشتر اوقات با معلوليت ذهني همراه است. در بعضي موارد، مسموميت با آب به دليل “مسابقات آب نوشيدن” رخ داده است كه باعث مي‌شود افراد مقدار زيادي آب مصرف كنند.

گرمازدگي و كم آبي بدن

برخي از افراد از جمله ورزشكاران ممكن است به دنبال آسيب‌هاي ناشي از گرما، دچار هيپوناتراتيا (هيدراتاسيون بيش از حد) شوند. ممكن است آنها براي جلوگيري از كم‌آبي بدن‌شان حجم بالايي آب بنوشند اما در صورت مصرف بيش از حد، اين مسئله باعث مسموميت مي‌شود.

مشكلات كليه و ديابت

مسموميت با آب گاهي ممكن است به دليل نارسايي كليوي يا اختلال عملكرد آن، ديابت يا گاستروانتريت (التهاب غده روده ناشي از ويروس، باكتري يا انگل) ايجاد شود. در اين شرايط، هيپوناترمي به طور معمول با پمپاژ معده درمان مي‌شود.

مصرف قرص روان گردان

هنگامي كه افراد از روان‌گرداني به MDMA (اكستازي) استفاده مي‌كنند، خود را در معرض عدم تعادل الكتروليت قرار مي‌دهند؛ زيرا اين دارو احساس گرما ايجاد مي‌كند و باعث افزايش تعريق، تشنگي و دفع سديم بيشتر از طريق ادرار و عرق كردن مي‌شود. اين مسئله مي‌تواند به نوشيدن مقدار زيادي آب يا مايعات منجر شود كه در بعضي موارد مسموميت ايجاد مي‌كند.

علائم-مسموميت-با-آب

علائم مسموميت با آب

هيپوناترمي خفيف يا متوسط ​​معمولاً علامتي ندارد اما اگر اين بيماري درمان نشود، مشكلات زيادي در سيستم بدن فرد ايجاد مي‌كند. شايع‌ترين علائم مسموميت با آب اين موارد هستند:

 • سردرد
 • سرگيجه
 • تهوع
 • استفراغ
 • گرفتگي عضلات
 • درد و خستگي
 • مشكلات تنفسي
 • تكرر ادرار
 • تغيير در فشار خون و ضربان قلب نامنظم
 • اختلال رواني و علائمي مانند روان‌پريشي، دلهره، رفتار نامناسب و توهم.
 • خواب‌آلودگي شديد، تشنج، ايست تنفسي و كما

مسموميت-آب-در-كودكان

مسموميت با آب كودكان را هم درگير مي‌كند

مسموميت با آب فقط در بزرگسالان مشاهده نمي‌شود و ممكن است در نوزادان، به ويژه در كودكان زير 9 ماه هم رخ دهد. علائم مسموميت با آب در نوزادان يا كودكان مي‌تواند شامل مواردي مثل گريه، تغيير در رفتار، استفراغ، دل‌پيچه يا لرزش، تنفس نامنظم و در موارد شديد تشنج، اغما، آسيب مغزي و حتي مرگ باشد.

آب-درماني-و-مسموميت

آيا مسموميت با آب منجر به مرگ مي‌شود؟

در موارد شديد، اگر اين بيماري درمان نشود، مي‌تواند منجر به تشنج، اغما و مرگ شود؛ به همين دليل كارشناسان مي‌گويند كه تشخيص زودهنگام آن براي جلوگيري از افت فشار خون شديد بسيار مهم است.

ميزان مسموميت شديد با آب بستگي به اين دارد كه چقدر و با چه سرعتي آب مصرف شده است و ميزان غلظت سديم در خون چقدر كاهش يافته است. براي تجربه علائم مسموميت با آب، معمولا مشخص مي‌شود كه فرد بيش از پنج فنجان آب در ساعت نوشيده است.

البته به خاطر داشته باشيد كه افراط و تفريط نداشتن در بحث سلامتي بسيار مهم است؛ از طرفي طب سنتي هميشه نوشيدن 8 ليوان آب را در طول شبانه‌روز براي سلامت بدن ضروري مي‌داند.


برچسب: تغذيه سلامتي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۰۴:۰۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

شلغم و لبو ؛آنتي بيوتيك هاي دوقلو


برچسب: بيماري رژيم ويتامين،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۶:۳۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

سفر پاييزي ؛ مگر مي شود اين كشور ها را نديد!

پاييز را دوست داريد؟ سفر كردن را چطور؟ به شما قول مي‌دهيم كه سفر كردن به اين مناطق پاييزي شما را هيجان‌زده خواهد كرد؛ با دلتا همراه باشيد.
سفر-پاييزي

مگر مي‌شود پاييز بيايد و حال و هواي سفر كردن به سر شما نزند!

دوست داريد به كدام نقطه سفر كنيد؟ شمال يا جنوب؟ سفر داخلي يا خارجي؟ اگر قصد سفر كردن به خارج از مرزهاي ايران را داريد؛ كدام مناطق براي تجربه شيرين يك سفر پاييزي مناسب هستند؟

ما جواب سؤالات شما را مي‌دانيم، پس كمربند خود را محكم ببنديد و با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه شويد.

سفر-پاييزي

سفرهاي پاييزي به كدام مناطق؟ 

عاشق سفر كردن در فصل پاييز هستيد؟ بعضي مناطق در پاييز زيباتر هستند؛ البته اين مناطق كه در ادامه به آنها اشاره مي‌كنيم در اين فصل آنقدر زيبا هستند كه دل‌تان نمي‌خواهد به خانه برگرديد؛ حتي اگر شما توان يا حوصله سفر كردن را در حال حاضر نداريد، ديدن اين تصاوير و با خبر شدن از اوضاع و احوال اين مناطق خوش آب و هوا روحيه شما را عوض خواهد كرد. امتحان كنيد.

لهستان-و-پاييز

لهستان

كشوري كه ارزش يك بار سفر كردن آن هم در اين فصل را دارد.

در اين كشور چشم‌اندازهاي بي‌نظير، آثار معماري غني، كوه‌ها و طبيعت منحصر به فردي به خصوص در فصل پاييز به چشم مي‌خورد.

شهر Zakopane يكي از بهترين جاذبه‌هاي گردشگري به خصوص در فصل سرما است و امكان كوهنوردي را براي‌تان فراهم مي‌كند. رستوران‌هاي كلبه‌اي با بهترين غذاها، در دامنه اين كوه‌ها پذيراي توريست‌هاي عزيز است.
يكي ديگر از شهرهاي محبوب لهستان Krakow است كه قدمت آن به سال 1200 ميلادي باز مي‌گردد و معماري تأثير‌گذار سبك رنسانس در آن به چشم مي‌خورد. چه براي خريد، اسكي يا گشت و گذار، مطمئنا از سفر به لهستان نهايت لذت را خواهيد برد.

تايلند-و-پاييز

تايلند ؛ كشور جاذبه‌ها

يكي ديگر از مكان‌هاي جذاب براي سفرهاي پاييزي در انتظار چمدان شما است؛ جايي كه به قول معروف پاتوق ما ايراني‌ها است.

از نظر شرايط آب و هوايي، تايلند دو فصل دارد؛ فصل خشك و فصل مرطوب اما با اين حال مي‌توانيد در تمامي ماه‌هاي سال به اين كشور زيبا و ساحلي سفر كنيد.

به هر حال، بايد بدانيد كه بهترين زمان براي سفر به تايلند در ماه‌هاي خنك و خشك بين ماه‌هاي نوامبر تا اوايل آوريل است كه برابر با اواسط آبان تا اواسط فروردين است. در اين ماه‌ها، شهرهاي مختلف و مخصوصا پر طرفدار تايلند مملو از گردشگراني است كه از مناطق مختلف سراسر جهان براي وقت‌گذراني و تفريح به اين كشور جذاب با جاذبه‌هاي گردشگري فراوان سفر كرده‌اند.

تركيه-و-پاييز

تركيه ؛ رنگين‌كمان چهار فصل

يك منطقه دمدمي‌مزاج از نظر آب و هوايي كه با جاذبه‌هاي گردشگري متعدد به قول معروف از هر انگشتش هزار هنر مي‌بارد.

از آن جا كه تركيه از همه طرف با كوه‌هاي بلند و درياها احاطه شده است؛ مي‌توان گفت كه در آن مي‌توان در هر نقطه‌اي آب و هواي متفاوتي پيدا كرد؛ در واقع شما در تركيه يك رنگين‌كمان چهار فصل را مي‌بينيد.

استراليا-و-پاييز

استراليا ؛ كشوري با آب و هواي معكوس

يك كشور توريستي با جاذبه‌هاي گردشگري متعدد؛ مناظر ديدني و آب و هواي عالي.

چرا پاييز و سفر به استراليا؟

آب و هواي استراليا به دليل وسعت زياد اين كشور در هر نقطه آن متفاوت است و بسيار متأثر از جريانات اقيانوسي است. در اين كشور بيشتر شاهد فصل‌هاي باراني و خشك هستيم و در كل مي‌توان گفت كه آب و هواي استراليا گرمسيري است؛ با اين حال، بيشتر نقاط اين كشور چهار فصل را تجربه مي‌كنند.

در استراليا از سپتامبر، اكتبر و نوامبر كه برابر است با اوايل شهريور، مهر، آبان و اوايل آذر ماه، فصل بهار است و از ماه‌هاي دسامبر، ژانويه و فوريه كه برابر است با اوايل آذر، دي، بهمن و اسفند، فصل تابستان است؛ از اين رو مي‌توانيد از آب و هواي كاملا معكوس اين كشور لذت ببريد.

البته يكي از بزرگترين دلايل شهرت اين كشور ديواره بزرگ مرجاني آن است. استراليا مركز بيش از 3000 صخره مرجاني و تقريبا 1000 جزيره است و براي قواصي محيطي بسيار حيرت‌آور فراهم مي‌كند.

اسپانيا-و-پاييز

اسپانيا ؛ بهاري كه پاييز دارد

براي سفر به اسپانيا به عنوان يك مقصد جالب و پرهيجان اروپايي و آن هم به عنوان يكي از مقصدهاي مناسب براي سفرهاي پاييزي آماده‌ايد؟

بهار و پاييز معمولا بهترين زمان‌هاي ممكن براي بازديد از تمام مناطق كشور اسپانيا است. در حالت كلي، ماه اكتبر كه از روزهاي نخستين مهر ماه تا روزهاي آغازين آبان ماه را شامل مي‌شود، از بهترين ماه‌ها در طول سال براي سفر به هر قسمت از كشور اسپانيا هستند.

دبي-و-پاييز

دبي

بريم دبي؟ از اين شهر هم به هيچ وجه نمي‌توان گذشت. البته در دبي، فصل‌ها به دو قسمت فصل گرم و فصل گرم‌تر تقسيم مي‌شوند.

بنابراين، ماه‌هاي نوامبر، دسامبر، ژانويه، فوريه و مارس كه برابر است با ماه‌هاي آبان، آذر، دي، بهمن، اسفند و فروردين بهترين ماه‌هاي سال براي سفر به اين شهر هستند. در اين فصول، آب و هواي دبي به نسبت بسيار زيادي مطبوع‌تر و دلنشين‌تر است.

كوه-آتش-فشان-تانزانيا

آفريقاي جنوبي ؛ كشور نور و آتش

لطفا نگوييد كه مگر آفريقا هم جاذبه گردشگري دارد؟ بله چه جور هم دارد.

بهترين زمان سفر به آفريقاي جنوبي از ماه‌هاي مارس، آوريل و مي است؛ برابر با ماه‌هاي اسفند، فروردين، ارديبهشت و خرداد؛ همچنين سپتامبر، اكتبر و نوامبر كه برابر است با ماه‌هاي شهريور، مهر، آبان و آذر .

يكي از مهيج‌ترين كشورها در آفريقا، تانزانيا است. كوه‌هاي آتشفشاني بسيار مرتفع كليمانجارو (بلندترين قله‌هاي هفتگانه) در اين كشور شهرت بسياري دارند. اين سرزمين مسيرهايي فوق‌العاده براي پياده‌روي، كوه‌نوردي و گشت و گذار براي‌تان فراهم مي‌كند. تانزانيا دنياي حيوانات عجيب و غريب و ديدني است و بهترين تجربه تماشاي حيات وحش را براي‌تان فراهم مي‌كند.

ايتاليا-و-پاييز

ايتاليا

بدون شك يكي از تفريحي‌ترين مكان‌هاي دنيا ايتاليا است.

براي دوستداران هنر، غذا و افراد اهل گشت و گذار ايتاليا يك مقصد ايده‌ئال به خصوص در اين فصل است. اين كشور مركز مشهورترين غذاهاي دنيا است. رم، پايتخت فرهنگي كه به شما اجازه مي‌دهد از شهر واتيكان ديدن كنيد و بهترين غذاهاي ايتاليايي (انواع پاستا و غذاهاي دريايي) را ميل كنيد.

مالزي-و-پرندگان

مالزي ؛ پرواز با پرنده‌ها

اين منطقه مناظر طبيعي بي‌نظير، گونه‌هاي گياهي متنوع و حيات وحش منحصر‌به‌فردي دارد. براي دوستداران پرنده، مالزي از ايده‌ئال‌ترين كشورها است؛ زيرا بيش از 600 گونه پرنده در اين منطقه زندگي مي‌كنند.

درواقع، سفرهاي پاييزي مخصوصا به مقصد مالزي نيز بسيار دل‌انگيز است؛ زيرا آب و هواي مالزي، با توجه به منطقه خاص جغرافيايي آن (اطراف خط استوا) باعث شده است تا اين كشور آب و هوايي استوايي داشته باشد.


برچسب: تايلند تركيه جهانگردي دبي سفر طبيعت گردي گردشگري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۴:۲۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

17 خوراكي مفيد براي افزايش قد

كوتاهي قد و به قول معروف كوتوله بودن خجالت ندارد! راهكار درمان شما در صفحه سلامتي دلتا است؛ با ما همراه باشيد.
افزايش قد

بلند شدن قد و تراكم استخوان‌ها ممكن است آرزوي بسياري از افراد باشد؛ البته راه‌هاي مختلفي براي اين مسئله وجود دارد؛ از عمل‌هاي جراحي گران‌قيمت گرفته تا ورزش كردن و رعايت رژيم غذايي مناسب؛ شما كدام راه را انتخاب مي‌كنيد؟

كوتاهي قد معمولا به دلايل مختلفي ايجاد مي‌شود؛ از عوامل ژنتيكي گرفته و حتي بيماري‌هاي مختلف مثل تيروئيد در آن نقش دارند. در اين ميان استفاده از يك رژيم غذايي مناسب مي‌تواند بسيار كارساز باشد؛ اما براي افزايش قد دقيقا بايد چه بخوريم؟

اگر احساس مي‌كنيد كوتوله هستيد و راهي جز خجالت كشيدن نداريد، اين مقاله مجله دلتا را حتما بخوانيد.

قد-و-كلسيم

ويتامين‌هاي مؤثر بر افزايش قد

علاوه بر كلسيم و فسفر كه ساختار اصلي تراكم استخوان‌ها را تشكيل مي‌دهند، گروه ديگري از ويتامين‌ها وجود دارند كه در افزايش قد و جلوگيري از پوكي استخوان مؤثر هستند.

 • منيزيم
 • ويتامين‌هاي گروه B+
 • ويتامين A
 • روي
 • ويتامين D
 • ويتامين K

شير-و-لبنيات

اين خوراكي‌ها شما را قد بلند و جذاب مي‌كنند

شايد اولين خوراكي كه براي افزايش قد به فكرتان برسد، نوشيدن مداوم شير باشد اما اين تنها خوراكي و تنها راه حل نيست!

بدون شك مواد خوراكي زيادي (كلسيم، پروتئين و گروه ويتامين‌ها) در يك رژيم غذايي سالم وجود دارند كه مي‌توانند به افزايش قد شما به خصوص افزايش قد نوزادان و كودكان كه در مراحل رشد قرار دارند، كمك كنند؛ با ما همراه باشيد.

شير

شير حاوي مقدار زيادي كلسيم است كه براي رشد استخوان‌ها اهميت زيادي دارد. كلسيم همچنين بر افزايش قد تأثيرگذار است. شير به غير از كلسيم، حاوي پروتئين و ويتامين A است كه براي رشد قد ضروري هستند؛ بنابراين براي افزايش قد به طور مؤثر و مرتب، بايد هر روز سه ليوان شير بخوريد.

اين ماده به خصوص براي كودكان كه در سن رشد استخوان‌ها هستند، حكم طلا را دارد؛ همچنين از پوكي استخوان در سالمندان هم جلوگيري مي‌كند.

مصرف لبنيات

شما به غير از شير، بايد ساير محصولات لبني را نيز مصرف كنيد. فراورده‌هاي لبني عبارتند از ماست، پنير، بستني، خامه و غيره.

همانطور كه مي‌دانيد كلسيم و ويتامين D در رشد استخوان‌ها نقش مهمي دارند. لبنيات غني از ويتامين‌هاي A، B، D و E هستند. به علاوه كلسيم و پروتئين نيز در آن‌ها به ميزان زيادي يافت مي‌شود؛ پس اگر مي‌خواهيد به گروه افراد جذاب و قد‌بلند اضافه شويد، مصرف شير و خانواده آن را هرگز فراموش نكنيد.

ميوه و سبزي بخوريد

اين منابع براي افزايش قد گزينه‌اي عالي هستند؛ يك پكيج متنوع، فيبر‌دار، صميمي و خوشمزه! درواقع ميوه‌ها و سبزيجات يكي از منابع قدرتمند فيبر، ويتامين‌ها و پتاسيم محسوب مي‌شوند.

ويتامين A در توسعه‌ استخوان‌ها و بافت‌ها بسيار مفيد است كه در انواع مختلف ميوه‌ها و سبزي‌ها وجود دارد. ميوه‌هايي مانند گريپ‌فروت، گرمك، ​​پاپايا، انبه، هندوانه، ميوه‌ گل ساعتي و زردآلو غني از ويتامين A هستند. البته گروه سبزيجات را هم نبايد دست كم بگيريد؛ سبزيجاتي مانند هويج، نخود‌فرنگي، كلم بروكلي، اسفناج، كدو‌تنبل، سيب‌زميني شيرين، كلم برگ و غيره به ميزان فراواني ويتامين A دارند.

علاوه بر اين، انواع توت‌ها، سيب‌زميني، ميوه‌هاي خانواده‌ مركبات و گوجه‌فرنگي هم غني از ويتامين C هستند كه همگي نقش مهم و مثبتي در افزايش قد دارند و به رشد استخوان‌ها كمك مي‌كنند.

نظرتان چيست كه با يك بشقاب سالاد ميوه يا سبزيجات اين مسئله را براي هميشه درمان كنيد.

گيلاس زمستاني

گيلاس زمستاني يا كاكنج كه جينسنگ هندي نيز ناميده مي‌شود.

 اين داروي گياهي يكي از بهترين مواد خوراكي است كه باعث افزايش قد مي‌شود؛ تعجب نكنيد فقط كافي است تا سري به فروشگاه محل‌تان بزنيد و اين خوراكي نا‌آشنا اما مقوي را تهيه كنيد. براي تهيه يك معجون خانگي اين گونه عمل كنيد:

 • پودر گيلاس زمستاني (دو قاشق غذاخوري) را با يك ليوان شير گاو گرم مخلوط كنيد.
 • مقداري شكر قهوه‌اي يا شكر را بر حسب ‌ذائقه‌ خودتان اضافه كنيد و سپس خوب هم بزنيد.
 • تركيب حاصل را بايد قبل از خواب به مدت حدود ۴۵ روز بنوشيد تا قدتان افزايش پيدا كند.

موز-و-قد-بلند

موز

براي داشتن استخوان‌هاي سالم و قوي، بايد موز را به طور منظم مصرف كنيد. اين ماده‌ خوراكي به غير از اين‌كه رشد قد را سرعت مي‌بخشد، براي حركات روده و هضم نيز مفيد است.

مرغ

مرغ يكي از بهترين مواد غذايي است كه به افزايش قد كمك مي‌كند. اين ماده مغذي مقدار زيادي پروتئين به بدن‌مان مي‌رساند كه براي ساخت عضلات و بافت‌هاي بدن ضرورت دارد.

گوشت گاو

در كنار مرغ، گوشت گاو نيز منبع خوبي از پروتئين و چربي است كه به افزايش قد كمك‌كننده است. گوشت قرمز به طور معمول به شما در تراكم استخوان‌ها كمك مي كند البته نبايد در مصرف آن زياده‌روي كرد.

ماهي

ماهي غني از ويتامين‌ها و پروتئين‌ها است. اين ماده‌ خوراكي مانند ماهي تن و ماهي سالمون به ميزان فراواني پروتئين و ويتامين D دارد كه باعث سلامت عمومي بدن و رشد استخوان‌ها مي‌شود.

نشاسته و غلات

نشاسته و غلات از غذاهاي مهمي هستند كه مي‌توانند قد را افزايش بدهند. به خصوص كه آن‌ها فيبر، آهن، ويتامين B، منيزيم و سلنيوم را براي بدن فراهم مي‌كنند. پاپ كورن، برنج قهوه‌اي، ماكاروني تهيه‌شده از غلات كامل و گندم كامل از جمله غذاهايي هستند كه به رشد استخوان‌ها و قد كمك مي‌كنند.

تخم-مرغ-و-ويتامين

تخم‌مرغ

اين ماده هم به عنوان منبع خوبي از پروتئين در نظر گرفته مي‌شود.

سفيده‌ تخم‌مرغ حاوي ۱۰۰٪ پروتئين و ويتامين B2  است. با اين حال، بايد از خوردن زرده‌ آن پرهيز كنيد؛ زيرا چربي زيادي دارد. براي افزايش قد، توصيه مي‌شود كه روزانه ۳ تا ۶ تخم‌مرغ مصرف كنيد.

دانه سويا

يكي از مواد غذايي كه باعث افزايش قد و تراكم استخوان‌ها مي‌شود، سويا است. سويا غني از پروتئين‌هايي است كه به بهبود توده استخواني و بافت بدن كمك مي‌كنند. براي افزايش قد، توصيه مي‌شود ۵۰ گرم سويا به طور روزانه مصرف كنيد.

جوي دوسر

جوي دوسر نيز يك منبع عالي از پروتئين است؛ همان ماده ارزشمندي كه استخوان‌ها به آن نياز دارند. اين ماده‌ خوراكي در لاغري و كاهش وزن و همچنين افزايش توده‌ عضلاني بدن كمك مي‌كند.

توفو

توفو يكي از بهترين مواد غذايي است كه قد را افزايش مي‌دهد؛ زيرا كالري كمي دارد و غني از كلسيم است. علاوه بر اين، توفو كم‌چرب است و به همين دليل باعث لاغري و كاهش وزن هم مي‌شود.

  تخمه كدو تنبل

تخمه‌ كدو تنبل به تقويت ساخت بافت‌هاي جديد و ترميم بافت‌هاي بدن كمك مي‌كند. علاوه بر اين، اسيدهاي آمينه موجود در اين دانه‌ها به رشد بدن كمك مي‌كنند.

هويج-و-قد-بلندي

هويج

يك ماده نارنجي مقوي كه كلسيم را در استخوان‌هاي شما حفظ مي‌كند.

هويج غني از ويتامين‌هاي A و C است. ويتامين A موجود در آن استخوان‌ها را قوي و سالم نگه مي‌دارد؛ خوراكي‌هاي غني از ويتامين A همچنين به درخشش پوست و تقويت بينايي كمك مي‌كنند.

 اسفناج

ماده‌ خوراكي ديگري كه به رشد قد كمك مي‌كند، اسفناج است.

 اين گياه برگ‌دار سبز غني از مواد مغذي ضروري و ويتامين است. بهتر است اين گياه خوراكي و ساير سبزيجات سبز مانند كلم بروكلي را در رژيم غذايي روزانه‌تان داشته باشيد.

 لوبيا سبز

مواد معدني باعث افزايش رشد استخوان، ايجاد بافت استخواني و كمك به بهبود جريان خون در بدن مي‌شوند. براي افزايش قد لوبيا سبز مصرف كنيد؛ زيرا غني از مواد معدني و پروتئين است.

نوشابه-و-پوكي-استخوان

نوشابه ماده مضري كه پوكي استخوان مي‌آورد

مگر مي‌توان از يك ليوان نوشابه خنك گذشت؟ بله مي‌توان گذشت؛ اگر بدانيد كه اين ماده با سلامت بدن و استخوان‌هاي شما چه مي‌كند؟!

نوشابه مانع جذب كلسيم مي‌شود و از اين طريق رشد استخوان‌ها را مختل كرده و باعث كوتاه ماندن قد مي‌شود. علاوه بر اين، نوشابه گازدار باعث پوكي استخوان و مشكلات ناشي از آن مي‌شود؛ بنابراين توصيه مي‌كنيم مصرف اين گونه مواد را تا حد ممكن محدود كنيد.

ورزش-و-قد

آيا ورزش به افزايش قد كمك مي‌كند؟

مطالعات انجام‌شده نشان مي‌دهد كه ورزش كردن مداوم، علاوه بر مصرف انرژي و بهبود كيفيت خواب باعث رشد استخوان‌ها هم شود.

ورزش با افزايش فشار كاملا طبيعي بر استخوان‌بندي بدن كمك مي‌كند تا بدن كلسيم مورد نيازش را تا ده سال آينده هم تأمين كند. درواقع شايد ورزش كردن به طور مستقيم باعث افزايش قد نشود اما قطعا تراكم استخوان‌ها هديه ورزش كردن مداوم است.

بنابراين؛ اگر به هر دليلي كوتاه‌قد هستيد يا حتي بيماري‌هاي مرتبط با استخوان داريد؛ ورزش كردن و استفاده از اين رژيم غذايي مي‌تواند بسيار كمك‌كننده باشد.


برچسب: بيماري پوكي استخوان تغذيه رژيم غذايي سلامتي شير كلسيم لاغري ورزش،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۰:۰۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

نعناع و ده ها خاصيت باور نكردني

نعناع ؛ گياه سبز سلامتي فقط داروي معده درد نيست! با دلتا همراه باشيد تا از عطر خوش اين ماده پرخاصيت سر مست شويد.
نعناع

حتي عطرش هم هوش از سر مي‌پراند! نعناع تازه را مي‌گوييم؛ عصاره سبز سلامتي با كلي خاصيت!

نعنا با نام علمي منتا اسپيكاتا گونه‌اي از خانواده نعناعيان است كه بوي خوشايندي دارد. خواص اين گياه باعث شده است تا از آن براي ساخت خميردندان، مواد آرايشي و دهان‌شويه و حتي به عنوان چاشني كيك و كلوچه‌هاي خوشمزه و رايحه‌درماني ( آروماتراپي) استفاده شود؛ همچنين اين ماده براي درمان بسياري از بيماري‌ها هم مفيد است.

با صفحه سلامتي مجله دلتا و خواص اين گياه خوش‌عطر و طعم همراه باشيد.

نعناع

خواص نعناع

آدامس، دمنوش نعناع يا خوردن اين گياه به صورت سبزي براي درمان بسياري از بيماري‌ها و از بين بردن عفونت‌هاي بدن مفيد است.

برگ‌هاي نعناع حاوي بالاترين مقدار آنتي‌اكسيدان نسبت به ساير گياهان موجود هستند. روغن نعناع شامل اسيد فنوليك، فيتوسترون، ساپونين‌ها، تريترپين‌ها، فلانوئيدها، كاروتنوئيد، آنتوسيانين‌ها و غيره است.

درمان سرماخوردگي و اختلالات تنفسي

بوي نعناع مي‌تواند گرفتگي بيني، گلودرد و عفونت ريه‌ها را از بين ببرد و موجب تسكين اختلالات تنفسي ناشي از آسم يا سرماخوردگي شود. مصرف مداوم اين گياه براي افراد مبتلا به آسم بسيار مفيد است.

نعناع و ماده فعال آن به نام منتول باعث شل شدن خلط بيني مي‌شود؛ اين ماده در تسكين و آرام شدن انواع گلودرد و سرفه خشك مؤثر است. براي ضد عفوني كردن بيني با مخلوط كردن 1 گرم اسانس نعناع و 40 گرم روغن بادام شيرين محلولي تهيه كنيد و پنج قطره از آن را در هر سوراخ بيني بچكانيد.

درمان گلودرد

كساني كه دچار سرماخوردگي شده‌اند و برونشيت مزمن دارند، 10 گرم نعناع را در 500 سي‎سي آب بجوشانند و صبح ناشتا 2 استكان ميل كنند. براي رفع گلو‌درد و سرفه‌هاي عفوني مي‌‎توانيد دم‌كرده اين گياه را غرغره كنيد.

كمك به عملكرد هضم غذا

نعناع يك آرام‌بخش طبيعي است و خاصيت پاك‌كنندگي و سم‌زدايي دارد.

اين ماده مغذي از التهاب در معده جلوگيري كرده و فرايند هضم را تقويت مي‌كند. اين امر به دليل فعال شدن غدد بزاقي در اثر مصرف نعناع است.

نعناع-و-لاغري

لاغري و كاهش وزن

مصرف نعناع به شما اين اطمينان را مي‌دهد كه چربي اضافي بدن را به شيوه‌اي سالم از دست دهيد.

اين ماده خوش‌طعم و بو، با آزادسازي آنزيم‌هاي گوارشي، باعث چربي‌سوزي بيشتر در بدن مي‌شود. همچنين مخلوط اين گياه با ديگر مواد مغذي از جمله ليموي تازه مي‌تواند شما را زودتر به هدف‌تان يعني لاغري برساند.

شما مي‌توانيد آب را با نعناع و ليمو مخلوط كنيد. اين يك رژيم غذايي كلاسيك براي كاهش وزن و لاغري است.

تقويت حافظه و جلوگيري از آلزايمر

افراد طرفدار خوردن نعناع، به شدت هوشيار و باهوش هستند. درواقع، اين گياه به عنوان يك محرك مؤثر شناخته شده است كه حافظه را تقويت كرده و از آلزايمر و مشكلات اختلال حافظه و مغز جلوگيري مي‌كند.

زيبايي و شادابي پوست

نعناع يك ضد خارش و ضد عفوني‌كننده طبيعي است كه به پاكسازي پوست شما كمك زيادي مي‌كند. اين ماده در پيشگيري و درمان عفونت‌هاي پوستي بسيار مؤثر است. همچنين، اين گياه پرخاصيت در درمان زخم‌هاي ناشي از گزش حشرات مانند پشه و زنبور عسل هم مفيد است.

تقويت و پاكسازي كبد

اگر كبدتان چرب است يا مشكلاتي از اين قبيل داريد، نگران نباشيد؛ به سراغ دوستان كبد برويد؛ دوستان كبد عبارتند از: روغن زيتون، روغن ماهي، كاسني، كنگر، هويج، زرشك و نعناع.

 نعناع براي بهبود عملكرد كبد بسيار مؤثر است؛ اين گياه مقوي به خاطر وجود مواد مغذي ضروري و خواصي چون آرام‌بخشي و تسكين‌دهندگي، يك ماده مغذي بسيار مفيد براي افزايش قدرت بدن و عملكرد مناسب كبد است.

درمان افسردگي

گياهي كه مثل زعفران عمل مي‌كند!

نعناع شما را شاد‌تر از قبل مي‌كند؛ اين ماده با عطر و بوي خاص خودش روح شما را جادو مي‌كند.

نعناع يك محرك طبيعي بسيار معطر است كه باعث افزايش انرژي در بدن مي‌شود. از اين ماده مي‌توان به صورت روغن گياهي يا عرق نعناع يا حتي به صورت بخار استفاده كرد تا افسردگي و خستگي شما را كاهش دهد.

مصرف اين گياه، ذهن را تحريك مي‌كند، به آن نيرو مي‌بخشد و باعث آزاد شدن هورمون‌هاي شادي در بدن مي‌شود؛ شما مي‌توانيد از عصاره اين گياه در انواع غذاها و حتي شكلات‌ها استفاده كنيد.

جلوگيري از سرطان

تحقيقات نشان داده است كه برخي آنزيم‌هاي فعال موجود در نعناع توانايي پيشگيري و درمان سرطان را دارند.

عرق-نعناع

فوايد آب و عرق نعناع

آب نعناع به هضم غذا كمك مي‌كند؛ پس شما مي‌توانيد آن را قبل از خوردن غذا يا بعد از آن مزه‌مزه كنيد و با اين كار به روده‌هاي‌تان كمك خواهيد كرد. درواقع نعناع يك خنك‌كننده طبيعي بدن است، عرق نعناع يا ليموناد آن مي‌تواند جلوي عطش شما را در روزهاي گرم تابستان بگيرد.

خواص نعناع براي كودكان

برگ نعناع حاوي سيميتيكون است كه كودك را آرام كرده و گريه‌هاي غريزي و طولاني‌مدت نوزاد را قطع مي‌كند؛ سيميتيكون ماده‌اي ضد نفخ است و براي درمان كوليك (قلنج) نوزادان مفيد است.

چاي-و-دمنوش-نعناع

چاي و دمنوش نعناع

نعناع به شكل كپسول يا دمنوش و چاي آن براي درمان تهوع مفيد است. از اين گياه به عنوان داروي خانگي ضد تهوع در دوران قاعدگي يا بعد از عمل جراحي هم استفاده مي‌شود.

طرز تهيه دمنوش نعناع

2 فنجان آب را داخل كتري بجوشانيد. 5 تا 10 برگ نعناع تازه و تميز را خرد كرده و داخل قوري بريزيد. آب جوش را به آن اضافه كرده و چاي يا دمنوش نعناع را دم كنيد. بعد از دم كشيدن، چاي يا دمنوش را از صافي عبور دهيد. شما مي‌توانيد اين نوشيدني را با مقداري عسل و يك تكه ليمو ميل كنيد.

نعناع-و-بارداري

مصرف نعناع در بارداري

مصرف نعناع در زمان بارداري و شيردهي هم مشكلات خاص خودش را دارد.

 • اگر حامله هستيد، مصرف زياد خردل، دارچين و نعناع ممكن است نوزاد شما را به بيماري اگزما مبتلا كند.
 • چاي نعناع معمولا بي‌خطر است اما مادران باردار و شيرده بايد آن را كمتر بخورند.
 • افرادي كه سابقه سقط جنين دارند، در دوران بارداري بايد از مصرف نعناع خودداري كنند.
 • اگر شير در سينه شما جمع شده است، نعناع را بكوبيد با آرد جو مخلوط كنيد و به صورت ضماد روي آن بگذاريد.

مضرات مصرف نعناع

 • خوردن نعناع اضافي با عوارض جانبي مثل سردرد و سوزش معده همراه است.
 • اگر مقدار زيادي چاي نعناع بخوريد، ممكن است به عوارض جانبي نظير غشاي مخاطي، سوزش و سرخ شدن پوست علاوه بر سردرد و تپش قلب دچار شويد.

بنابراين، در مصرف اين گياه زياده‌روي نكنيد، اگر كارمند يا دانشجو هستيد و تمركز كافي نداريد، حتما اين گياه را در سبد غذايي خودتان بگنجانيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۴:۵۹ توسط:مجله دلتا موضوع: