تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
مجله دلتا مجله دلتا .

مجله دلتا

۹ مدل دستبند طلا براي خانم ها

دستبند طلا به فرد اعتماد به نفس مي‌بخشد و زيبايي او را دو چندان مي‌كند.
مدل دستبند طلا

مدل دستبند طلا

دستبند يكي از زيورآلاتي است كه به دور مچ پيچيده مي‌شود، و ممكن است كاربردهاي مختلفي داشته باشد. منظور ما در اين مقاله، دستبند هاي زينتي است. اين وسيله، از جنس هاي مختلفي از جمله سنگ، پلاستيك، چوب، چرم و فلزات مختلف ساخته مي‌شود. طلا فلزي نرم است كه به اشكال گوناگوني در مي‌آيد. به راحتي زنگ نمي‌زند و رنگ خود را از دست نمي‌دهد. در اين مطلب مجله دلتا چند مدل دستبند طلا را به شما نشان مي‌دهيم.

دستبند النگويي

دستبند النگويي

اگر يك دستبند، يكپارچه و نواري باشد و بتوان بدون وجود قفلِ مجزا آن را به دست كرد، به آن النگو گفته مي‌شود. دستبند النگويي با قفل هاي كشويي بسته مي‌شود يا داراي لولاهايي قابل خم شدن است.

مدل دستبند طلا زنجيري ساده

مدل دستبند طلا زنجيري ساده

اين مدل، رايج ترين و ساده ترين مدل دستبند است. دانه هاي زنجير به فرم گرد در يك رديف افقي، به يكديگر متصل شده اند. مدل زنجيري به راحتي روي دست حركت مي‌كند و وزن سبك آن فرد را اذيت نمي‌كند. در اين مدل، دانه هاي زنجير لحيم كاري نشده اند و به طور آزادانه حركت مي‌كنند.

زنجير تابيده گورمت

زنجير تابيده گورمت

در مدل تابيده (Gourmette) دانه هاي زنجيري از فرم گرد خارج و در قسمت اتصال كمي تابيده شده اند كه سبب مي‌شود ظاهري برجسته تر به خود بگيرند. ضخامت زنجير اين دستبند با توجه به سليقه افراد، بين چند ميلي متر تا چند سانتي متر متغير است. از اين طرح معمولا در دستبندهاي مردانه استفاده مي‌شود.

مدل دستبند طلا فيگارو

مدل دستبند طلا فيگارو

در مدل فيگارو (Figaro) مانند مدل گورمت محل اتصال دانه هاي زنجير پيچ خورده است با اين تفاوت كه فرم دانه ها با نظم خاصي بين گرد و بيضي مي‌چرخد. اين مدل از پر طرفدارترين مدل هاي دستبند و گردنبند است.

تركيب طلا و الماس

تركيب طلا و الماس

الماس يكي از سنگ هاي درخشان و مورد علاقه خانم ها است كه تركيب آن در كنار طلا بسيار شگفت انگيز خواهد بود. در اين مدل روي دانه هاي زنجير را با الماس پوشش مي‌دهند.

مدل دم روباه

مدل دستبند طلا با زنجير دم روباه

دستبند زنجيري مدل دم روباه (FoxTail) داراي دو رديف زنجير است كه دانه هاي آن به شكل مورب و با زاويه ۴۵ درجه، به هم پيوند خورده اند. اين فرم ظاهري شبيه دم روباه به وجود مي‌آورد.

زنجير توپي

مدل دستبند طلا با زنجير توپي

اين مدل دستبند طلا از زنجيري به شكل توپ ساخته شده است كه در بعضي از مدل ها براي كم كردن وزن طلا، توپ ها به صورت تو خالي طراحي مي‌شوند. در اين مدل توپ ها مي‌توانند كنار يكديگر يا با فاصله روي سيم قرار گيرند.

دستبند چارم

دستبند چارم

دستبند چارم به مدلي گفته مي‌شود كه مهره هاي گوناگون، پلاك، مرواريد يا سنگ را بين دانه ها قرار مي‌دهند و با حالتي آويزان روي دست قرار مي‌گيرد.

دستبند طلا و مرواريد

دستبند طلا و مرواريد

مرواريد پرورشي و طبيعي داراي ظاهري براق و جذاب است كه در كنار طلا جلوه اي شيك و مجلل ايجاد مي‌كند. معمولا مرواريد را از بين نخ رد و به بخش زنجيري وصل مي‌كنند.

 • دستبند طلا داراي رنگ بندي خاصي از جمله سفيد، نقره اي، رز گلد، قهوه اي، زرد طلايي و … است. با توجه به رنگ مو و پوست خود دستبند طلاي خود را از ميان رنگ هاي موجود انتخاب كنيد. معمولا طلاي مايل به زرد را در فصل هاي گرم، و رنگ هاي سرد را در فصل پاييز و زمستان استفاده مي‌كنند.البته بعضي از مدل ها طوري طراحي شده اند كه چند رنگ را در برمي‌گيرند. قفل هاي گوناگوني وجود دارد كه هر كدام به گونه اي متفاوت زنجير را دور مچ نگه مي‌دارند، و بعضي از آن ها امكان تنظيم اندازه را نيز به فرد مي‌دهد.

برچسب: مد و زيبايي،دلتا،مجله دلتا،مجله مد و زيبايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۲:۰۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

انواع پد آرايشي و كاربرد آن

پد آرايشي يكي از لوازم ضروري در كيف لوازم آرايشي بانوان است كه در انواع مختلفي توليد مي‌شود.
پد آرايشي

براي مراقبت از پوست به لوازم و روش هاي مختلفي نياز داريد. استفاده صحيح از هر محصول مي‌تواند به روند بهبود يا تقويت پوست كمك كند. بيش تر افراد از محصولات گران قيمت استفاده مي‌كنند، و از پد آرايشي غافل شده اند. در اين بخش از مجله دلتا كاربرد انواع پد آرايشي را به شما يادآور مي‌شويم.

انواع پد آرايشي

پد هاي زيادي در بازار موجود است و هر كدام از آن ها كاربرد ويژه اي دارند. با شناخت هر كدام، مي‌توانيد با توجه به نياز خود پد مناسبي تهيه كنيد. پد آرايشي اگر به درستي استفاده شود تاثير زيادي در آرايش چهره شما خواهد داشت. در ادامه انواع پد را به شما معرفي مي‌كنيم.

پد نخي

پد نخي

پد نخي، نازك و يك بار مصرف است. از اين پد معمولا براي پاك كردن آرايش و لاك ناخن استفاده مي‌شود. اما اگر مي‌خواهيد يك ماسك صورت داشته باشيد، چند پد كوچك را داخل روغن گياهي، نرم كننده يا ماسك خانگي مناسب صورت فرو ببريد و آن را روي بخش هاي خشك صورت بگذاريد.

پَد حوله اي

پد حوله اي

اين مدل پد آرايش فرمي صاف و تخت دارد و براي پوشاندن صورت با پنكيك و كرم پودر استفاده مي‌شود. جنس اين پند نرم است و خُرد نمي‌شود. به دليل حجم كم آن، به راحتي قابل حمل است. پد حوله اي در اشكال گرد، بيضي و مربع توليد مي‌شود.

پد آرايشي مثلثي

پد آرايشي مثلثي

پد مثلثي از محبوب ترين مدل هاي پد آرايشي است كه به صورت اسفنج و در بسته هاي چند عددي عرضه مي‌شود. با استفاده از پد مثلثي مي‌توانيد كرم پودر را به طور يكنواخت روي پوست پخش كنيد. به دليل زاويه دار بودن امكان ايجاد خطوط مناسب كانتورينگ صورت را فراهم مي‌كند. مي‌توان از هر پد براي زدن يك تناژ متفاوت استفاده كرد و يكي از پد ها را براي پاك كردن آرايش در نظر گرفت. براي بهتر پخش شدن آرايش مي‌توان آن را قبل از استفاده كمي خيس كرد.

پد آرايش سيليكوني

پد سيليكوني

اگر جنس اسفنجي پد آرايشي شما را اذيت و يا كرم پودر را زياد به خود جذب مي‌كند، از تعويض و شستشوي آن خسته شده ايد، يكي از گزينه هايي كه پيش رو داريد استفاده از پد سيليكوني است. سطح مسطح و غير جاذب اين پد، مواد آرايشي را به خود جذب نمي‌كند و در مصرف كرم پودر صرفه جويي مي‌شود. شستشوي آن راحت و مقاومت آن زياد است. سطح صيقلي پد سيليكوني باعث مي‌شود كرم پودر به راحتي و بدون خط روي صورت پخش و لايه اي يكدست ايجاد شود. البته اين نوع، براي كرم پودر مايع مناسب است و نمي‌توان براي پوشش صورت با پنكيك از آن كمك گرفت. همچنين به دليل سايز بزرگ آن، براي پوشش گوشه بيني و چشم كاربرد ندارد.

پد آرايشي اشكي

پد اشكي

پدهايي از جنس اسفنج كه فرمي مخروطي و شبيه تخم مرغ دارند. براي پخش كردن كرم پودر روي بخش هاي مختلف صورت و كانتور كردن كاربرد دارد. قسمت باريك پد باعث مي‌شود به راحتي كرم را در بخش هاي ظريف نيز به كار برد. اين پد چربي اضافي روي پوست را به خود جذب مي‌كند و گزينه مناسبي براي پوشش دادن تيرگي دور چشم است.

نكات نگهداري از پد آرايشي

 • پد آرايشي خود را هر هفته با شامپو بچه بشوييد و آن را به خوبي خشك كنيد تا از رشد قارچ و ايجاد كپك در بافت هاي آن جلوگيري شود.
 • اگر به طور مرتب از پد آرايشي استفاده مي‌كنيد، پس از ۳ تا ۴ ماه، بايد آن را عوض كنيد. زيرا به مرور زمان در اثر استفاده فرسوده مي‌شود و ممكن است سبب آسيب زدن و باعث بيماري هاي پوستي شود.
 • پدهاي اسفنجي را به صورت ضربه زدن هاي آرام به كار ببريد و از كشيدن آن روي پوست خودداري كنيد. با ضربه زدن كرم جذب پوست مي‌شود و لكه ها را پوشش مي‌دهد.

برچسب: مد و زيبايي،دلتا،مجله دلتا،مجله مد و زيبايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۱:۱۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

۶ تكنيك هايلايت مو در سال ۲۰۲۰

هايلايت مو به داشتن ظاهري جذاب كمك مي‌كند. براي آشنايي با روش هاي انجام آن، اين مطلب را مطالعه كنيد.
هايلايت مو

هايلايت مو

بسياري از خانم ها براي داشتن چهره اي جذاب و ايجاد تنوع در ظاهر، اقدام به رنگ كردن موي خود مي‌كنند. يكي از سبك هاي رنگ كردن، هايلايت مو است. اين سبك روشن يا تيره كردن مو با استفاده از دكلره يا رنگ مو است، و با تكنيك هاي مختلفي به رنگ هاي طبيعي و فانتزي انجام مي‌شود تا جلوه اي چند بعدي به مو ببخشد. در اين مطلب مجله دلتا ۶ سبك از هايلايت كردن مو را به طور خلاصه توضيح مي‌دهيم.

آمبره

آمبره

آمبره روشي است كه در آن، هر چه از ريشه به سمت پايين ساقه حركت كنيد، رنگ ساقه مو در پايين روشن تر مي‌شود. در واقع مو را دكلره كرده و به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتي متري از انتهاي ساقه را روشن مي‌كنند. آمبره به دليل درگير نكردن ريشه مو، يكي از پر طرفدارترين روش هاي رنگ كردن مو به شمار مي‌رود.

سامبره

سامبره

تكنيك سامبره دقيقا برعكس آمبره و ملايم تر از آن است. در اين روش، ساقه هاي مو به آرامي و از فاصله ۲ تا ۳ سانتي متري ريشه روشن تر مي‌شود و در پايين به روشن ترين حالت خود مي‌رسد.

بالياژ

بالياژ

يكي از تكنيك هاي هايلات مو، بدون نياز به استفاده از كلاه است. در اين روش ساقه هاي مو داراي درجه رنگ متفاوتي است و مي‌توان از تركيب چند رنگ در كنار هم استفاده كرد. هر چه رنگ ها به هم نزديك تر باشند، نتيجه كار طبيعي تر خواهد بود. معمولا در قسمت ريشه قهوه اي و روي ساقه بلوند است، طوري كه به نظر مي‌رسد، در روند طبيعي رشد مو، به آرامي ساقه هاي آن تيره شده است.

پيشنهاد مطالعه: اگر براي رنگ كردن موي خود مطمئن نيستيد و هنوز تصميمي نگرفته ايد، پيشنهاد مي‌كنيم مطلب “رنگ مو و تاثير آن در زيبايي چهره ” را مطالعه كنيد.

لايت نوزادي

لايت نوزادي

يكي از روش هاي خلاقانه براي تغيير ظاهر و رنگ كردن مو، هايلايت به سبك “لايت نوزادي” (Babylights) است. در اين شيوه با الهام از موي كودكان ساقه هاي مو را رنگ مي‌كنند. براي هايلايت كردن مو به سبك نوزادي، ساقه هاي نازك و كوتاه را در اطراف صورت چند درجه روشن تر از ساير قسمت ها در نظر مي‌گيرند. در اين سبك، موي شما حالتي طبيعي خواهد داشت و چهره را جوان تر نشان مي‌دهد.

هايلايت كردن با كلاه

هايلايت مو با فويل

يكي از قديمي ترين روش هاي هايلايت مو، استفاده از فويل براي انجام اين كار است. در اين شيوه، دسته هاي مو را بعد از دكلره و گذاشتن رنگ، داخل فويل قرار مي‌دهند تا واكنش هاي شيميايي صورت گيرد. به اين شكل كنترل راحت تر و دسته مو كاملا يك رنگ است. در اين روش معمولا بخش هاي بزرگ مو را رنگ مي‌كنند كه جلوه اي برجسته به رنگ مد نظر مي‌دهد.

هايلايت مو با كلاه

 هايلايت با كلاه

براي مش كردن و هايلايت مو، كلاه مخصوص وجود دارد كه روي سر قرار مي‌گيرد و به صورت تصادفي مي‌توان دسته هاي مو را از منافذ آن خارج و رنگ كرد. در اين شيوه مي‌توان روي ريشه مو رنگ گذاشت و دسته هايي كاملا برجسته روي سر به وجود آورد.

نگهداري از هايلايت مو

موي رنگ و هايلايت شده نياز به مراقبت بيش تري نسبت به موي طبيعي دارد. با انجام چند كار، به دوام هايلايت مو و داشتن موي سالم كمك كنيد:

 • از شامپوهاي مخصوص موي رنگ شده استفاده كنيد.
 • به طور روزانه نرم كننده مو را به كار ببريد.
 • استفاده از ماسك موي خانگي و مناسب با جنس موي خود را فراموش نكنيد.
 • قبل از رفتن به استخر، با روغن هاي گياهي ساقه هاي مو را پوشش دهيد، و آن را با كلاه بپوشانيد.

پيشنهاد مطالعه: براي تقويت مو با استفاده از روغن هاي گياهي، قبل و بعد از رنگ كردن، مي‌توانيد مطلب “خواص روغن آرگان براي پوست و مو” را مطالعه كنيد.


برچسب: مد و زيبايي،دلتا،مجله دلتا،مجله مد و زيبايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۰:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

لباس ورزشي مردانه در يك نگاه

لباس ورزشي مردانه، پوشاكي راحت، آزاد و جذاب است كه براي استفاده در موقعيت هاي ورزشي طراحي مي‌شود.
لباس ورزشي مردانه

لباس ورزشي مردانه

پوشيدن لباس هاي ورزشي در طول روز يا موقعيت هاي ورزشي، آزادي عمل و راحتي را براي افراد به وجود مي‌آورد. داشتن روحيه با نشاط و ظاهري جذاب، سبب ايجاد انگيزه براي انجام دادن ورزش در فرد مي‌شود؛ بنابراين لباسي كه انتخاب مي‌كنيد عملكرد شما را تحت تاثير قرار مي‌دهد. در اين مطلب مجله دلتا انواع لباس ورزشي مردانه را به شما معرفي مي‌كنيم.

راحتي و شيك پوش بودن را با هم تركيب كنيد تا ظاهري متناسب و احساسي خوب داشته باشيد. لباس ورزشي مردانه، شلوار، كفش، لگينگ، شلوارك، تي شرت و هودي را در بر مي‌گيرد. اين لباس از جذابيت و راحتي زيادي برخوردار است. به گونه اي كه ممكن است بعضي از افراد، علاوه بر موقعيت هاي ورزشي، به طور روزانه و در مكان عمومي نيز آن را بر تن كنند. در اين بخش نمونه هايي از هر كدام را مشاهده مي‌كنيد.

شلوار ورزشي مردانه

شلوار

اولين چيزي كه در پوشيدن لباس ورزشي حائز اهميت است، راحتي در حركت و انجام ورزش است. شلوار ورزشي مناسب بايد در قسمت زانو گشاد باشد تا هنگام دويدن يا خم كردن پا، به زانو فشار وارد نشود.

كفش ورزشي مردانه

كفش

كفشي كه سايز مناسبي ندارند باعث ايجاد تاول، گرفتگي عضلات، كندي حركت و لغزش فرد مي‌شود. براي محافظت از مچ پا، كفشي كه داراي زبانه بلند است و مچ پا را به طور كامل در برمي‌گيرد مناسب است.

يك كفش مناسب مي‌تواند به شما كمك كند هنگام پريدن و دويدن نيروي كم تري وارد كنيد. در حاليكه كفش نامناسب باعث ايجاد صدمات زيادي خواهد شد. معمولا توصيه مي‌شود بعد از شش ماه استفاده مداوم از كفش، قسمت هاي داخلي و كف آن را بررسي كنيد و اگر فرسودگي مشاهده كرديد كفش خود را عوض كنيد.

لگينگ مردانه ورزشي

لگينگ

پوشيدن شلوارهاي گشاد، ماهيچه هاي فرم گرفته و خوش حالت پا را نشان نمي‌دهد. اگر مي‌خواهيد نتيجه سال ها تلاش خود را مقابل آينه مشاهده كنيد، از لگينگ استفاده كنيد. لگينگ يا لگ، شلواري نازك و چسبان است كه بدن را به خوبي گرم نگه مي‌دارد و مانع حركت نمي‌شود. اگر با پوشيدن لگينگ احساس راحتي نمي‌كنيد مي‌توانيد روي آن شلوارك بپوشيد.

شلوارك ورزشي پسرانه

شلوارك

شلوارك ورزشي يكي ديگر از پوشاك مخصوص پايين تنه كه بسيار خنك و مناسب استفاده در آب و هواي گرم و فصل تابستان است. بهتر است آن را با تي شرت ست كنيد. شلوارك معمولا از پارچه هاي پنبه اي و كشي توليد مي‌شود. در ورزش هايي مانند بكس، فوتبال و شنا پوشيدن شلوارك توصيه مي‌شود.

تي شرت ورزشي مردانه

تي شرت ورزشي

در طراحي لباس ورزشي، اهميت حفظ دماي بدن بايد در نظر گرفته شود. به طوري كه در هواي سرد، فرد را گرم نگه دارد و در دماي بالا، به خنك شدن او كمك كند. تي شرت هاي ورزشي در انواع آستين كوتاه و بلند توليد مي‌شود، و نياز افراد را تا حد زيادي رفع مي‌كند. مي‌توان آن را در باشگاه، پارك، محل كار و منزل نيز پوشيد.

هودي ورزشي پسرانه

هودي

هودي پوشاكي بافتني، ضخيم و كلاه دار است. اين لباس را معمولا براي حفظ دماي بدن در انتهاي ورزش يا هنگام پياده روي در هواي پاييزي مي‌پوشند. انواع جلو بسته، دكمه و زيپ دار هودي موجود است كه با توجه به نياز مي‌توانيد هر يك از آن ها را تهيه كنيد.

نكات شيك پوشي

چند نكته كه به داشتن استايل ورزشي شيك كمك مي‌كند:

 • پوشيدن جوراب هاي بلند به رنگ مكملِ ست ورزشي، ظاهري جذاب ايجاد مي‌كند.
 • لگينگ هاي مشكي، قهوه اي يا سورمه اي را زير شلوارك هاي رنگي بپوشيد.
 • تي شرت هايي با آستين تنگ شما را عضلاني تر نشان مي‌دهد.
 • براي همراهي با مُد روز و همچنين پيگيري پيشرفت ورزشي خود، ساعت هاي تندرستي را به مچ خود ببنديد.

برچسب: مد و زيبايي،دلتا،مجله دلتا،مجله مد و زيبايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۲۰:۴۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

درمان استرس و اضطراب به روش ساده!

استرس چيست؟ آيا مي‌دانستيد بسياري از بيماري ها مثل ناراحتي قلبي، افسردگي، چاقي و لاغري، آكنه هاي پوستي و حتي ريزش مو با استرس ارتباط مستقيم دارند؟ با مجله سلامتي دلتا همراه باشيد.
درمان-استرس-و-اضطراب

استرس چيست؟ درمان استرس و اضطراب چگونه است؟ قطعا همه ما اين حالت رواني خاص را در زندگي بارها و بارها تجربه كرده‌ايم، زماني كه كنترل امور و زندگي از دست ما خارج شده است يا در موقعيت هاي خطرناك و دلهره آور دچار تپش قلب شده‌ايم و حتي حمله هاي عصبي پانيك يا انواع افسردگي و فوبيا را تجربه كرده‌ايم.

حالا سوال مهم اين است كه چگونه مي‌توانيم استرس خود را كنترل كنيم؟ راهكارهاي مديريت استرس چيست؟ علائم و روش هاي درمان استرس و اضطراب چه هستند؟ مجله دلتا روان شناس سلامت شما است، با ما همراه باشيد.

درمان استرس

استرس و اضطراب چيست؟ 

دست نگه داريد! چقدر ناخن هاي خود را مي‌جويد! وقت آن رسيده است كه بر ناآرامي هاي خود غلبه كنيد. طبق گفته روان‌شناسان، استرس به شرايطي گفته مي‌شود كه يك شخص احساس مي‌كند خواسته هايش بيشتر از منابع اجتماعي و فردي است كه در اختيار دارد.

يعني ما زماني احساس استرس و اضطراب را تجربه مي‌كنيم كه باور كنيم زمان، منابع يا دانش كمي براي مديريت كردن شرايط داريم؛ در واقع و به معناي ساده تر استرس زماني در ما ايجاد مي‌شود كه احساس كنيم كنترل امور از دست ما خارج شده است البته تمام اين ها به دليل ترشح هورمون كورتيزول ( هورمون استرس ) در بدن اتفاق مي‌افتد؛ در اين شرايط است كه اولين نشانه ها مثل خشم، ترس، تپش قلب، لرزش و … به سراغ ما مي‌آيد.

انواع استرس 

همانطور كه گفتيم، استرس و اضطراب حالتي رواني است كه در آن تعرق بدن زياد مي‌شود و فرد به دليل موقعيت خاص و استرس زايي كه در آن قرار گرفته است، ممكن است واكنش هاي خاصي مثل لرزش يا تپش قلب داشته باشد.

به طور كلي، استرس و عوارض ناشي از آن به دو دسته كوتاه و بلند و حتي خوب و بد ( هيجانات شاد كننده و غمگين كننده ) تقسيم مي‌شوند. البته اگر بخواهيم انواع استرس را به طور دقيق بررسي كنيم، شامل استرس هاي موردي و كوتاه مدت، استرس هاي مكرر و طولاني مدت و استرس هاي مزمن و كرونيك مي‌شوند كه البته تمام اين موارد قابل كنترل و درمان است، با ما همچنان همراه باشيد تا درباره روش هاي درمان استرس و اضطراب بيشتر بدانيد.

استرس و اضطراب

علت استرس و اضطراب

به طور معمول، اين اختلال به دلايل مختلفي مثل مشكلات خانوادگي، شكست هاي عاطفي و طلاق، مشكلات شغلي، مرگ والدين، فرزند طلاق بودن و …. ايجاد مي‎شود. مهم نيست كه شما به چه دلايلي دچار اين اختلال رواني شده‌ايد، چيزي كه اهميت دارد، اين است كه شما ياد بگيريد كه چگونه استرس خود را مديريت كنيد.

از دلايل عمده استرس و اضطراب در افراد:

 • مشكلات فردي و اجتماعي ( مشكلات اقتصادي و عاطفي )
 • بيماري هاي رواني خاص
 • افسردگي
 • مشكلات شغلي مثل از دست دادن شغل
 • تنهايي يا ترس از آن
 • طلاق
 • بارداري يا سقط جنين
 • ترس و فوبيا

راه هاي كاهش استرس

علائم و نشانه‌ هاي استرس و اضطراب 

استرس و اضطراب در هر فردي با نشانه هاي متفاوتي همراه است؛ تمام اين ها بستگي به شرايط و موقعيت بيمار دارد، درواقع هر شخصي نسبت به استرس واكنش خاصي نشان مي‌دهد، با اين حال، استرس هم مثل هر اختلال رواني و بيماري ديگري با نشانه ‌هاي عمومي همراه است:

 • سردردهاي مكرر
 • تعرق زياد دست و پا
 • سوزش‌ معده و حالت تهوع
 • حمله ‌هاي عصبي پانيك
 • به هم ريختن زمان خواب
 • عدم تمركز كافي
 • وسواس فكري
 • انزوا طلبي
 • خستگي مفرط
 • تحريك‌پذيري و عصبانيت
 • چاقي يا لاغري بيش از حد
 • احساس دست‌پاچگي و اضطراب بي‌دليل

قرص ضد استرس و اضطراب

عوارض استرس و فشار عصبي 

عوارض استرس چيست؟ درد هاي ناشي از استرس، دلشوره و اضطراب را چگونه درمان كنيم؟ استرس و اضطراب اگر كنترل و درمان نشود، نه فقط روي شغل، موقعيت هاي فردي و اجتماعي و مهارت هاي ارتباطي ما اثر مي‌گذارد بلكه باعث تشديد بيماري هاي ديگر مثل ناراحتي قلبي، سكته مغزي، افسردگي، فشار خون بالا، ريزش مو، جوش و آكنه، كهير، اختلال گوارش، چاقي يا لاغري ناشي از استرس … هم مي‌شود.

استرس

مديريت و كنترل استرس ( راه هاي كاهش استرس )

چه عواملي استرس زا هستند؟ چگونه مي‌توانيم استرس نداشته باشيم؟ اصلا چگونه مي‌توانيم استرس خود را كنترل كنيم؟ راه هاي مقابله با استرس چيست؟ سريع ترين راه كاهش استرس يا درمان اضطراب چيست؟ همانطور كه گفتيم، فرقي نمي‌كند كه شما به چه دليلي دچار اين عارضه شده‌ايد؛ عوامل دروني مثل افسردگي، مرگ والدين و … يا عوامل بيروني مثل نداشتن امنيت شغلي، طلاق و …! چيزي كه اهميت دارد اين است كه شما از اين موقعيت روان پريش و آسيب زننده به كمك روش هاي درماني مختلف خارج شويد.

درمان استرس شديد و تپش قلب 

براي درمان استرس و اضطراب عصبي چه بخوريم؟ اگر استرس و اضطراب شديد همراه با تپش قلب داريد، راهكار هاي گياهي و دارويي از بهترين گزينه هاي درماني براي كمك به شما هستند.

 • درمان و كاهش استرس با دارو ( قرص ضد استرس گياهي يا شيميايي )

گاهي اوقات، استرس شما آنقدر شديد است كه روان درمانگر شما چاره‌اي جز تجويز دارو و قرص هاي ضد استرس و همچنين دارو هاي ضد افسردگي ندارد. اگر استرس شما همراه با تپش قلب باشد، قرص پروپرانولول براي شما گزينه مناسبي است، همچنين قرص ضد استرس ديازپام يا ويرانول براي كاهش استرس هم به عنوان يك داروي خواب آور مي‌تواند مشكل شما را حل كند.

 • درمان استرس و اضطراب با گياهان دارويي و طب سنتي

اگر مدام استرس داريد و بي‌قرار هستيد، به جاي مصرف كافئين، دمنوش هاي گياهي را امتحان كنيد. از جمله گياهان دارويي كه اضطراب شما را كنترل و درمان مي‌كنند؛ چاي بابونه، گل ساعتي، سنبل كوهي، رازك و اسطوخودوس هستند. حتي استفاده از روغن و رايحه اين گياهان هم مي‌تواند استرس را برطرف كند.

درمان استرس

پيشگيري از استرس و اضطراب (از بين بردن استرس قبل از استرس) 

 • ورزش كنيد؛ انجام دادن حركات مديتيشن و يوگا به صورت روزانه مي‌تواند سلامت جسم و روان شما را تضمين كند.
 • مصرف الكل، سيگار و كافئين را كاهش دهيد.
 • حمام جنگلي به شيوه چشم بادامي ها ( آخر هفته را در طبيعت بگذرانيد.)
 • تغذيه و رژيم غذايي مناسب ( مصرف ميوه و سبزيجات فيبر دار )

اميدوار هستيم بعد از خواندن اين مطلب، استرس شما كاملا برطرف شده باشد؛ اگر هنوز هم اضطراب داريد، بهتر است درمان خود را با يك فنجان دمنوش گياهي شروع كنيد؛ نوش جان!


برچسب: بيماري , تغذيه , سلامتي ,درمان , مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۷:۱۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

اختلال پانيك ؛ علائم و روش درمان

بيماري پانيك چيست؟ حتي شنيدن نامش هم تعجب برانگيز است! اگر تيروئيد، افسردگي، ناراحتي قلبي يا مشكلات اجتماعي مثل طلاق را تجربه كرده‌ايد، منتظر حملات پانيك باشيد؛ با مجله سلامتي دلتا همراه شويد.
اختلال-پانيك

اختلال پانيك چيست؟ آيا حملات پانيك نشانه بيماري قلبي است؟ اختلال پانيك يا وحشت زدگي ( ترس ناشي از ترس ) يك بيماري رواني و اختلال اضطرابي است كه باعث ترس و وحشت ناگهاني بيمار در موقعيت خاص و خطرناك مي‌شود؛ معمولا موقعيت هاي استرس زا در زندگي مثل مرگ والدين، طلاق و … مي‌تواند از علت هاي شايع اين حملات ناگهاني باشد؛ در اين حالت، ضربان قلب بيمار بالا مي‌رود كه ممكن است بسيار خطرناك باشد، درمان حملات پانيك چگونه است؟ همه چيز درباره بيماري پانيك؛ اينجا در مجله دلتا، با ما همراه باشيد.

پانيك

پانيك چيست؟ ( اختلال پانيك يا وحشت زدگي ) 

بعد از انواع اختلال رواني، استرس، افسردگي دو قطبي و ماليخوليا حالا نوبت به پانيك مي‌رسد. اختلال پانيك يا وحشت زدگي (Panic attack) نوعي بيماري رواني از گروه اختلال اضطرابي است كه به طور معمول در خانم ها شايع تر از آقايان است. در اختلال پانيك، ترس و وحشت ناگهاني بيمار را فرا مي‌گيرد كه در نتيجه آن فرد با حملات رواني مواجه مي‌شود كه البته بيشتر از چند دقيقه طول نمي‌كشد. البته نشانه ها و علائم پانيك به حمله و سكته قلبي شباهت دارد اما با آن متفاوت است، در ادامه به اين علائم اشاره خواهيم كرد.

علائم حملات پانيك

علت بيماري پانيك 

علت اختلال پانيك ( وحشت زدگي ) هم مي‌تواند متفاوت باشد. از دلايل عمده و شايع اين بيماري، ژنتيك، مرگ والدين يا عزيزان، مشكلات حاد خانوادگي، استرس در محل كار، تغيير در سبك زندگي، طلاق يا ازدواج، تولد فرزند و … است، درواقع هرگونه هيجان ناگهاني مي‌تواند باعث شروع اين حمله ها در فرد شود.

از ديگر دلايل حملات پانيك:

 • افتادگي دريچه ميترال قلب
 • پر كاري تيروئيد
 • هيپوگليسمي ( قند خون پايين )
 • مصرف مواد تحريك كننده حمله ( آمفتامين‌ ها، كافئين و كوكائين )
 • مصرف دارو هاي ضد افسردگي ( محرك پانيك عصبي )

حمله پانيك

علائم حملات پانيك ( پانيك اتك )

علائم پانيك يا حمله هراس چيست؟ شايع ترين علامت و نشانه حمله پانيك، لرزش و تپش قلب است؛ درست مثل زماني كه شما عصباني مي‌شويد. درواقع، بيشتر حملات پانيك بعد از ۲۰ دقيقه تا نيم ساعت به پايان مي‌رسند. اگر شدت اين حملات زياد باشد، به گونه اي كه بيشتر از يك ساعت طول بكشد، بايد خيلي سريع به پزشك مراجعه كنيد. از جمله علائم شايع پانيك:

 • كوتاه شدن نفس ‌ها و نفس ‌نفس زدن
 • تپش قلب و افزايش ضربان آن
 • درد در قفسه‌ سينه
 • احساس خفگي و لرزش
 • تعرق
 • حالت تهوع يا دل ‌آشوبه
 • احساس گيجي
 • غش كردن
 • احساس بي‌حسي اعضاي بدن يا مورمور شدن
 • احساس سرما يا گرماي‌ شديد
 • ترس از مرگ
 • افسردگي شديد يا ديوانگي

آيا بيماري پانيك خطرناك است؟

بله! بيماري و حملات پانيك در صورتي كه كنترل و درمان نشوند، مي‌توانند بسيار خطرناك باشند. همانطور كه گفتيم، زنان بيشتر از مردان در معرض ابتلا به بيماري پانيك قرار دارند؛ چيزي نزديك به ۲ برابر!

پانيك به طور تقريبي حدود ۷ درصد از جمعيت بزرگسالان بين ۱۸ تا ۵۴ سال را درگير كرده است كه معمولا علائم آن در اوايل بلوغ خانم ها ايجاد مي‌شود.

تفاوت حمله‌ پانيك با حمله‌ قلبي چيست؟ 

حملات پانيك نشانه سكته يا حمله قلبي نيست البته مي‌تواند يكي از علت هاي ابتلا به اين اختلال باشد. بيشتر نشانه‌ هاي حمله پانيك فيزيكي هستند و گاهي آن ‌قدر شدت دارند كه فرد فكر مي‌كند دچار حمله‌ يا سكته قلبي شده است؛ در اين مواقع تنها كاري كه لازم است شما انجام دهيد، اين است كه آرام باشيد و ضربان قلب خود را كنترل كنيد.

پيشنهاد مطالعه : براي كسب اطلاعات بيشتر درباره حمله قلبي مي‌توانيد مقاله ” علل حمله قلبي در سنين جواني” را بخوانيد.

درمان پانيك

درمان حملات پانيك ( درمان بيماري پانيك در طب سنتي ) 

آيا بيماري پانيك درمان قطعي دارد؟ راه رهايي از پانيك چيست؟ براي درمان سريع بيماري پانيك راهكار هاي مختلفي وجود دارد كه البته با توجه به نوع حملات، مدت زمان آن و ديگر بيماري هاي مرتبط با اين اختلال ( افسردگي، بيماري قلبي، تيروئيد و …) درمان پانيك هم متفاوت خواهد بود؛ از درمان هاي دارويي ( درمان پانيك با دارو ) گرفته تا درمان هاي خانگي و گياهي ( طب سنتي ) همه اين موارد مي‌توانند شدت اين حملات را كم كنند.

 • درمان دارويي پانيك

مصرف دارو هاي زير البته با تجويز پزشك مي‌تواند حملات شما را كنترل كند.

 • كلونازپام
 • آلپرازولام
 • اس سيتالوپرام
 • پروپرانولول
 • ايمي پرامين
 • فلوكستين
 • درمان گياهي و قطعي پانيك 

اگر استرس و اضطراب ناشي از اين حملات را داريد، از گياه سنبل الطيب و گل ساعتي استفاده كنيد. فلاونوئيد هاي موجود در گياه قاشقك آبي، هم قابليت توليد هورمون سروتونين را دارند كه به درمان پانيك كمك مي‌كند البته از گونه گياهي مريم گلي ( گياه MITRO ) هم براي درمان حمله پانيك ( پنيك ) استفاده مي‌شود، اين گياه ضربان قلب را كاهش مي‌دهد.

درمان قطعي پانيك

روش هاي پيشگيري از حمله و اختلال پانيك 

 • اگر دچار اين حملات شده ايد، دائم در حال حركت باشيد و بيشتر از يك ساعت در يك جا ننشينيد.
 • عميق و آرام نفس بكشيد.
 • براي جلوگيري از افسردگي، نزديك خانواده يا دوستان خود باشيد.
 • انجام دادن تمرينات يوگا و ريلكسيشن را بخشي از برنامه روزانه خود كنيد.
 • مصرف الكل، كافئين و نيكوتين را كاهش دهيد.
 • به اندازه كافي بخوابيد.

پيشنهاد مطالعه: براي كسب اطلاعات بيشتر درباره افسردگي به مقاله ” علائم افسردگي چيست؟” مراجعه كنيد.

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “FAQPage”,
“mainEntity”: [{
“@type”: “Question”,
“name”: “پانيك چيست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بعد از انواع اختلال رواني، استرس، افسردگي دو قطبي و ماليخوليا حالا نوبت به پانيك مي‌رسد. اختلال پانيك يا وحشت زدگي (Panic attack) نوعي بيماري رواني از گروه اختلال اضطرابي است كه به طور معمول در خانم ها شايع تر از آقايان است. در اختلال پانيك، ترس و وحشت ناگهاني بيمار را فرا مي‌گيرد كه در نتيجه آن فرد با حملات رواني مواجه مي‌شود كه البته بيشتر از چند دقيقه طول نمي‌كشد. البته نشانه ها و علائم پانيك به حمله و سكته قلبي شباهت دارد اما با آن متفاوت است، در ادامه به اين علائم اشاره خواهيم كرد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آيا بيماري پانيك خطرناك است؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “بله! بيماري و حملات پانيك در صورتي كه كنترل و درمان نشوند، مي‌توانند بسيار خطرناك باشند. همانطور كه گفتيم، زنان بيشتر از مردان در معرض ابتلا به بيماري پانيك قرار دارند؛ چيزي نزديك به ۲ برابر!

پانيك به طور تقريبي حدود ۷ درصد از جمعيت بزرگسالان بين ۱۸ تا ۵۴ سال را درگير كرده است كه معمولا علائم آن در اوايل بلوغ خانم ها ايجاد مي‌شود.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “تفاوت حمله‌ پانيك با حمله‌ قلبي چيست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “حملات پانيك نشانه سكته يا حمله قلبي نيست البته مي‌تواند يكي از علت هاي ابتلا به اين اختلال باشد. بيشتر نشانه‌ هاي حمله پانيك فيزيكي هستند و گاهي آن ‌قدر شدت دارند كه فرد فكر مي‌كند دچار حمله‌ يا سكته قلبي شده است؛ در اين مواقع تنها كاري كه لازم است شما انجام دهيد، اين است كه آرام باشيد و ضربان قلب خود را كنترل كنيد.”


برچسب: تغذيه , سلامتي ,درمان , مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۵:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

خواص گياه ترخون ؛ دوست پرخاصيت مرزه

ترخون يا گياه اژدها بخوريد! اين گياه دوست مرزه است؛ خواص گياه ترخون را در مجله سلامتي دلتا بخوانيد با ما همراه باشيد.

خواص--گياه-ترخون

خواص گياه ترخون چيست؟ سبزي ترخون دوست قديمي مرزه است كه در انواع غذا ها، آش هاي خانگي و سوپ هاي گياهي در كنار هم استفاده مي‌شوند. اين سبزي هم مثل تره، ريحان، مرزه، جعفري، گشنيز و ديگر سبزي ها خواص زيادي براي بدن دارد، اصلا تا به حال چاي و دمنوش گياهي ترخون را استفاده كرده‌ايد؟ مجله دلتا خواص اين سبزي معطر و خانگي را به شما معرفي مي‌كند، با ما همراه باشيد.

خواص ترخون

گياه و سبزي ترخون چيست؟ ( طبع ترخون ) 

گياه ترخون با نام علمي Estragon گياهي چند ساله است كه بومي اوراسيا و مناطق شمالي آمريكاي شمالي است. طبع ترخون گرم و خشك است، نام علمي گياه ترخون از لغت يوناني (دراكونكولوس) به معني اژدهاي كوچك گرفته شده است؛ به اين دليل كه اين گياه به صورت مارپيچ است. برگ هاي اين گياه به ارتفاع ۳۰ سانتيمتر و به رنگ سبز هستند، معمولا از اين سبزي براي انواع مختلف شور و ترشي هاي خانگي استفاده مي‌شود.

گياه ترخون

خواص گياه ترخون ( خواص ترخون در طب سنتي ) 

شايد كم و بيش درباره خواص گياه ترخون چيز هايي شنيده باشيد. سبزي ترخون در آشپزي و طب سنتي جايگاه خاص خودش را دارد. استفاده از چاي ترخون يا جوشانده اين گياه مي‌تواند با انواع مختلف سرطان مبارزه كند، با ما همراه باشيد تا درباره خواص ترخون اطلاعات بيشتري كسب كنيد.

 • خواص ترخون در لاغري

لاغري شكم و پهلو با چاي و دمنوش ترخون امكان دارد. براي خلاص شدن از شر چربي هاي دور كمر، ۱۰ قطره روغن گياهي ترخون را با ۱۰ قطره روغن فندق مخلوط كنيد و بعد از هر وعده غذايي آن را روي شكم و پهلو هاي خود بماليد. البته استفاده از چاي و دمنوش گياهي ترخون هم مي‌تواند يك شكم صاف، تخت و بدون چربي را به شما هديه دهد.

 • ترخون گياه ضد سرطان

گياه و سبزي ترخون آنتي اكسيدان هاي فراواني دارد كه راديكال آزاد را از بين مي‌برند، اين آنتي اكسيدان هاي طبيعي بدن شما را از هر گونه بيماري محافظت مي‌كنند. برگ هاي تازه ترخون مي‌توانند رشد سلول هاي سرطاني را متوقف كنند، فقط كافي است كه از جوشانده اين گياه به صورت روزانه استفاده كنيد.

 • سلامت قلب با گياه ترخون

برگ و سبزي ترخون مي‌تواند سلامت قلب شما را تضمين كند. اين سبزي ضد التهاب است و رگ هاي قلب شما را باز نگه مي‌دارد تا خون به راحتي در قلب شما جريان داشته باشد. برگ ترخون حاوي ماده معدني پتاسيم است كه نقش مهمي در تنظيم انقباض قلب دارد؛ يك فنجان چاي ترخون شما را از حمله قلبي نجات مي‌دهد.

 • خواص عرق ترخون براي قند خون و ديابت

عرق ترخون يا دمنوش گياهي آن قند خون را تنظيم مي‌كند، برگ ترخون فيبر زيادي دارد كه كالري را در تمام اندام هاي بدن توزيع مي‌كند؛ درنتيجه اين عملكرد، سطح قند خون بيماران ديابتي تنظيم خواهد شد.

 • درمان كم خوني

برگ هاي تازه ترخون (حاوي آهن ) براي تشكيل گلبول هاي قرمز بدن ( هموگلوبين ) گزينه مهمي است. همچنين از ويتامين C ( كمك كننده به جذب آهن ) پشتيباني مي‌كنند. اين مسئله باعث مي‌شود كه برگ هاي تازه يا خشك اين گياه مانع از كم خوني بدن شوند.

 • محافظت از روده با مصرف ترخون خشك

روي موجود در برگ هاي سبزي ترخون يا ترخون خشك عملكرد مناسبي براي محافظت از مخاط روده دارد. در واقع استفاده از ترخون خشك در ماست مي‌تواند به باكتري هاي مفيد روده كمك كند.

 • استحكام عضلات و استخوان ها با مرزه و ترخون

جالب است بدانيد كه مخلوط مرزه و ترخون در چاشني، نوشيدني يا انواع مختلف غذا ها مي‌تواند به استحكام استخوان ها كمك كند. برگ هاي ترخون منيزيم فراواني دارند كه به عنوان يك شل كننده طبيعي عضلات عمل مي‌كنند.

 مثلا اگر مي‎خواهيد كوهنوردي كنيد، براي جلوگيري از اسپاسم عضلاني مي‌توانيد از چاي و دمنوش ترخون استفاده كنيد. همچنين سبزي ترخون سرشار از كلسيم و فسفر است. اين مواد معدني براي استحكام استخوان ها مواد ضروري هستند و باعث سلامت استخوان ها مي‌شوند.

گياه ترخون

 • تقويت سيستم ايمني بدن

برگ گياه ترخون سرشار از ويتامين C است كه به ساخت سيستم آنتي بادي بدن كمك مي‌كند. با تقويت سيستم ايمني، بدن شما دچار عفونت هاي ويروسي ناشي از سرماخوردگي و آنفولانزا نخواهد شد، به شما توصيه مي‌كنيم كه چاي و دمنوش ترخون را حتما امتحان كنيد.

 • تقويت دندان و استحكام لثه

ترخون هم مثل ديگر گياهان دارويي (ميخك) مي‌تواند مشكلات و بيماري هاي مربوط به دهان و دندان را رفع كند. كلسيم و فسفر موجود در برگ هاي سبز ترخون مي‌تواند به تقويت دندان ها، استخوان فك و استحكام لثه كمك كند. برگ هاي ترخون به دليل وجود ماده اوژنول باعث كاهش درد دندان مي‎شود.

استفاده از سبزي ترخون مانند نعناع بوي بد دهان را رفع مي‌كند. همچنين اين گياه و سبزي، خاصيت ضد التهابي و سم زدايي دارد؛ درنتيجه مي‌تواند تعرق زياد و بوي بدن را كاهش دهد. همچنين اين سبزي به درمان درد مفاصل و رماتيسم كمك مي‌كند.

 • سلامت چشم

برگ ترخون سرشار از ويتامين A است كه باعث سلامت چشم و تقويت بينايي مي‌شود. مصرف اين سبزي معطر مي‌تواند شما را مثل عقاب تيزبين كند. ترخون آب مرواريد چشم را برطرف مي‌كند.

 • درمان استرس و بي خوابي شبانه با سبزي و روغن ترخون

سبزي ترخون مانند گل گاو زبان، اسطوخودوس و حتي چاي سبز مي‌تواند شما را آرام كند و علائم استرس و بي خوابي را كاهش دهد، بهتر است بعد از خستگي هاي يك روز كاري اين دمنوش گياهي را امتحان كنيد. البته از روغن ترخون در ماساژ درماني و رايحه درماني هم استفاده مي‌شود كه مي‌تواند خاصيت آرام بخشي آن را دو چندان كند.

 • درمان سندرم قاعدگي زودرس

برگ هاي تازه ترخون در خدمت درد ها و بيماري هاي زنانه هستند. تركيب اوژنول موجود در برگ هاي اين سبزي مي‌تواند ديسمنوره (درد قاعدگي) خانم ها را كاهش دهد. همچنين منيزيم موجود در ترخون درد هاي شكمي را كم و عضلات را شل و آرام مي‌كند.

 • سبزي ترخون ؛ سم زداي طبيعي بدن

برگ ترخون سرشار از ويتامين C و آنتي اكسيدان طبيعي است كه براي سم زدايي سموم از بدن گزينه مناسبي است. مصرف يك فنجان دمنوش ترخون به صورت ناشتا مي‌تواند سموم بدن شما را دفع كند.

 • خواص روغن ترخون در زيبايي پوست و مو

عصاره برگ ترخون مي‌تواند به زيبايي پوست و موي شما كمك كند. شما مي‌توانيد از اسكراپ يا شامپوي طبيعي ترخون براي اين منظور استفاده كنيد.

خواص ترخون در طب سنتي

طرز تهيه دمنوش و چاي ترخون 

براي تهيه اين چاي و دمنوش طبيعي و خانگي فقط كافي است كه ۳۰ گرم سبزي ترخون را در يك ليتر آب دم كنيد و اجازه دهيد تا به مدت ۱۰ دقيقه در حرارت غير مستقيم بماند، مصرف اين جوشانده دو الي سه بار در روز براي سلامتي بدن مفيد است. البته در تهيه چاي ترخون مي‌توانيد از تركيب گياهان ديگر با مقداري عسل و ليمو هم استفاده كنيد.

تفاوت مرزه و ترخون 

طبع گياه مرزه و ترخون گرم و خشك است اما نبايد اين دو گياه را با هم اشتباه بگيريد. يكي از تفاوت هاي شايع اين دو گياه تيره گياهي آنها است؛ ترخون متعلق به رده كاسنيان و مرزه متعلق به تيره نعناعيان است. همچنين گل هاي مرزه سفيد و بنفش اما گل هاي ترخون زرد رنگ است.

پيشنهاد مطالعه: براي اطلاعات بيشتر درباره گياه و سبزي مرزه و خواص بي‌نظير آن مي‌توانيد به مقاله ” ۱۲ خاصيت درماني مرزه” مراجعه كنيد.

مضرات ترخون 

ترخون براي افراد گرم مزاج مضر است، مصرف بيش از حد اين گياه به صورت جوشانده مي‌تواند باعث خشونت سينه شود؛ پس بهتر است كه اين گياه را با عسل ميل كنيد.

پيشنهاد مطالعه: اگر مي‌خواهيد درباره انواع مختلف سبزي خوردن اطلاعات بيشتري كسب كنيد، مقاله ” سبزي خوردن ؛ فيبر و آتي اكسيدان طبيعي” را حتما بخوانيد.


برچسب: بيماري , تغذيه , سلامتي , طب سنتي , مجله دلتا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۳:۳۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ماسك سيب زميني ، از بين برنده پف زير چشم

۲
0
ماسك سيب زميني يكي از روش هاي خانگي براي تقويت پوست و دستيابي به زيبايي طبيعي است. اين مطلب را از دست ندهيد.
ماسك سيب زميني

ماسك سيب زميني

سيب زميني سرشار از ويتامين B3، B1، C و B6، مواد معدني از جمله منيزيم، پتاسيم و آنتي اكسيدان است. ماسك سيب زميني مي‌تواند به شفافيت و روشن شدن پوست كمك كند. در اين بخش از مجله دلتا در مورد فوايد و طريقه استفاده از اين ماسك بيش تر بخوانيد.

طريقه مصرف ماسك سيب زميني

افزودن ماسك سيب زميني به روال روزانه مراقبت از پوست بسيار آسان است؛ زيرا تهيه آن زياد زمان نمي‌برد. در اينجا طرز تهيه ۲ نوع ماسكِ سيب زميني را به شما آموزش مي‌دهيم.

ماسك سيب زميني و زردچوبه

يكي از ماسك هاي خانگي كه با سيب زميني مي‌توانيد درست كنيد، تركيبي از سيب زميني و زردچوبه است كه در زير طرز تهيه و طريقه مصرف آن را به شما مي‌گوييم.

 1. نصف يك سيب زميني متوسط
 2. نصف قاشق چاي خوري زردچوبه

سيب زميني خام را رنده و با زردچوبه خوب مخلوط كنيد. وقتي كه تركيب شما به صورت خمير در آمد، آن را به آرامي روي صورت و گردن ماساژ دهيد تا به طور كامل سطح پوست را پوشش دهد.

بعد از پانزده دقيقه، صورت خود را با آب ولرم بشوييد.

ماسك صورت

ماسك سيب زميني و ماست

 1. يك سيب زميني كوچك
 2. ۲ قاشق غذاخوري ماست ساده و كم چرب

مواد را درون يك ظرف با هم مخلوط كنيد و به غير از اطراف لب و چشم، روي تمام سطح صورت بماليد. بعد از ۱۵ دقيقه، آن را با آب گرم شستشو دهيد و سپس خشك كنيد.

اين ماسك به دليل وجود نشاسته، حاوي ويتامين C است كه به بازگرداندن ساختار سلولي پوست در برابر زخم كمك مي‌كند و آن را بهبود مي‌بخشد.

به گردش خون در سطح پوست سرعت مي‌دهد و سبب رشد سلول هاي جديد خواهد شد.

رفع پف زير چشم

براي از بين بردن پف زير چشم، ماسك سيب زميني به كمك شما خواهد آمد. يك سيب زميني كوچك را رنده كنيد و آب آن را دور نريزيد. آن را خوب هم بزنيد. مقدار كمي از آن را براي ۱۵ دقيقه، روي پوست زير چشم قرار دهيد. آب سيب زميني رگ هاي خوني را منقبض مي‌كند و با تسكين دادن آن ها، سبب از بين رفتن پف زير چشم مي‌شود. اين كار را هر شب قبل از خواب تكرار كنيد.

ماسك سيب زميني چند بار در هفته ؟

براي پوست هاي بدون التهاب و حساسيت، استفاده از اين ماسك براي دو تا سه بار در هفته توصيه مي‌شود تا در دراز مدت تاثير آن را روي پوست خود حس كنيد. زردچوبه خاصيت ضد باكتري دارد و ميكروب ها را از بين مي‌برد، منافذ پوست را تميز مي‌كند و باعث روشن شدن پوست خواهد شد.

براي گرفتن نتيجه بهتر، قبل از استفاده از ماسك صورت، با يكي از روش هاي معمول، پوست خود را پاكسازي كنيد. مي‌توانيد براي آشنايي بيش تر با اين روش ها مطلب “پاكسازي صورت چيست؟” را مطالعه كنيد.

نظرات در مورد ماسك سيب زميني

افرادي كه اين ماسك را به كار برده اند، نتايج زير را روي پوست خود مشاهده كرده اند:

 • ماسك سيب زميني، باعث مي‌شود از لكه هاي پوستي خلاص شويد.
 • التهاب ناشي از آكنه، كبودي و زخم را كاهش مي‌دهد.
 • پف زير چشم را محو مي‌كند.
 • علائم پيري پوست را به تاخير مي‌اندازد.
 • آنتي اكسيدان هاي موجود در سيب زميني پوست را در برابر اشعه ماورا بنفش خورشيد و آلودگي محافظت مي‌كند.

پيش از استفاده از روش هاي خانگي براي درمان بيماري، حتما با پزشك متخصص مشورت كنيد و حساسيت هاي پوستي خود را در نظر بگيريد. منتظر دريافت نظر و پيشنهادهاي شما هستيم.


برچسب: مد و زيبايي،دلتا،مجله دلتا،مجله مد و زيبايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۳:۳۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

راهنماي خريد لباس بچه گانه دخترانه

براي كسب آگاهي در مورد انتخاب يك لباس بچه گانه دخترانه مناسب، مطلب زير را مطالعه كنيد.

لباس بچه گانه دخترانه

لباس بچه گانه دخترانه

تمام والدين دوست دارند براي فرزندان خود لباس هايي زيبا و راحت تهيه كنند. نكات زيادي براي انتخاب يك لباس مناسب وجود دارد كه بايد آن ها را در نظر گرفت. لباس بچه گانه دخترانه در طرح هاي متنوع و از پارچه هاي گوناگون توليد مي‌شود. فصل، جنس لباس، سايز و سن كودك از مهم ترين عواملي است كه ذهن والدين را هنگام خريد، درگير مي‌كند. در اين مطلب مجله دلتا به شما كمك مي‌كنيم بهترين انتخاب را در خريد لباس بچه گانه دخترانه داشته باشيد.

لباس اسپرت بچه گانه

لباس اسپرت بچه گانه

همان طور كه مي‌دانيد كودكان به سرعت رشد مي‌كنند، به همين دليل هر سال بايد لباس هاي جديد بخريد، بنابراين بهتر است به جاي خريد لباس هاي گران قيمت، لباس كودك را متناسب با موقعيت هاي مختلف تهيه كنيد.

كودكان مدام مشغول بازي و فعاليت اند، لباس آن ها ممكن است آلوده، خيس و حتي پاره شود. به همين دليل به شما پيشنهاد مي‌دهيم از صرف هزينه زياد خودداري كنيد و كيفيت را در اولويت قرار دهيد. لباس اسپرت بسيار راحت است و براي كارهاي روزانه و پوشيدن در خانه كاربرد دارد. البته مي‌توانيد در كنار لباس اسپرت و روزمره، لباس مجلسي مخصوص موقعيت هاي خاص مانند مهماني و تولد براي آن ها خريداري كنيد.

خريد لباس بچه گانه

مدل لباس بچه گانه دخترانه ساده

در كنار راحتي و كيفيت، لباس بچه گانه دخترانه بايد پر از رنگ و طرح باشد. رنگ در ناخودآگاه كودك تاثير مي‌گذارد و باعث نشاط و سرزندگي آن ها مي‌شود. وجود طرح هاي فانتزي و جذاب به آن ها در رويا پردازي و سرگرم شدن، كمك مي‌كند. جزئيات ريز اما رنگي به آن ها احساس خوشايندي مي‌دهد. سعي كنيد لباسي انتخاب كنيد كه دوخت ساده، اما پارچه اي رنگي داشته باشد تا كودك در آن احساس راحتي كند.

پيراهن حرير دخترانه مجلسي

لباس حرير بچه گانه مجلسي

لباس بچه گانه دخترانه معمولا تزئينات زيادي دارد. بهتر است چنين مدلي را به عنوان لباس مجلسي در نظر بگيريد و براي استفاده روزمره مدل هاي ساده را كه مانع تحرك كودك نمي‌شود و به راحتي مي‌توانيد آن را عوض كنيد، در نظر بگيريد. براي مثال لباس هاي حرير و ساتن بهترين گزينه براي استفاده در مهماني و مراسم هاي مهم است.

كلاه بچه گانه

كلاه نيز به عنوان مكمل لباس بچه گانه دخترانه كاربرد زيادي در محافظت و حفظ زيبايي كودك شما دارد و ظاهري رسمي به فرزند شما مي‌بخشد. كلاه هاي لبه دار، روي گوش، پشت گردن و صورت كودك را سايه مي‌اندازد و از آفتاب سوختگي جلوگيري مي‌كند. مي‌توانيد با كش هاي نرم، لبه كلاه را به چانه محكم كنيد.

پارچه لباس بچه گانه دخترانه

پارچه لباس بچه گانه دخترانه

زماني كه به خريد لباس بچه گانه دخترانه اقدام مي‌كنيد، تغييرات آب و هوايي را در نظر داشته باشيد. لباس نخي، پنبه اي و آستين بلند بهترين انتخاب براي فصل تابستان است. چنين لباسي نه فقط به خنك نگه داشتن فرزند شما كمك مي‌كند بلكه مانعِ سوختن پوست دست در برابر نور خورشيد مي‌شود. پارچه كتان، پشمي و چرم، مناسب دوخت كاپشن يا پالتو است. اين پارچه ها بدن را گرم نگه مي‌دارد.

پيراهن دخترانه ساده

نكات مهم در خريد لباس بچه گانه

نكته مهم در خريد لباس بچه گانه دخترانه راحتي و امنيت است. قبل از خريد، چند نكته را بررسي كنيد:

 1. اطمينان حاصل كنيد لباس بچه گانه اي كه انتخاب كرده ايد داراي زيپ نباشد؛ زيرا با پوست كودك تماس پيدا مي‌كند و باعث خراشيده شدن پوست مي‌شود.
 2. دكمه لباس به محكمي دوخته و تا حد ممكن از انواع مخفي در دوخت آن استفاده شده باشد تا از احتمال بلعيدن آن توسط كودك جلوگيري شود. زيرا كودكان تمايل دارند هر چيز را به دهان خود وارد كنند.
 3. بيش تر لباس ها، برچسبي در داخل لباس و پشت يقه دارند، اطمينان حاصل كنيد برچسب ها نرم باشد و پوست كودك را آزار ندهد.
 4. كودكان به سرعت رشد مي‌كنند، به همين دليل والدين ترجيح مي‌دهند لباس بچه گانه را چند سايز بزرگ تر خريداري كنند. مي‌توانيد آستين لباس يا پاچه شلوار را تا بزنيد تا مانع بازي آن ها نشود و در لباس خود احساس راحتي كنند.
 5. لباس هاي چند لايه براي گرم نگه داشتن كودكان در زمستان و آب و هواي سرد مناسب است.
در نهايت در نظر داشته باشيد براي ايجاد حس استقلال و افزايش عزت نفس كودك بايد اجازه دهيد چيزي كه دوست دارد بپوشد. با آگاهي از نيازهاي كودك مي‌توانيد چند مدل لباس بچه گانه را انتخاب كنيد و به او اجازه دهيد از بين آن ها، لباس مورد علاقه خود را برگزيند.

اميدواريم با در نظر گرفتن موارد فوق بتوانيد انتخاب مناسبي در خريد لباس بچه گانه دخترانه داشته باشيد. منتظر دريافت نظرات شما هستيم.

همچنين بخوانيد:

پالتو ؛ پوشاك زمستاني محبوب

۵ مدل لباس عروس شيك

انواع شلوار جين مردانه

مدل لباس مجلسي زنانه و دخترانه ۲۰۲۰

انواع مدل مانتو زنانه

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله مد و زيبايي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: مد و زيبايي،دلتا،مجله دلتا،مجله مد و زيبايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۶:۳۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

انواع مدل مانتو زنانه

مانتو يكي از مهم ترين پوشش هاي زنانه است كه به طور روزمره با آن سر و كار دارند.

مدل مانتو

مدل مانتو مجلسي

مانتو يك نوع لباس بلند، گشاد و راحت است كه به عنوان روپوش روي لباس هاي ديگر پوشيده مي‌شود. در آب و هواي سرد ممكن است براي حفظ دماي بدن، روي آن يك پالتو يا كاپشن پوشيده شود. اين پوشش به عنوان لباس رسمي خانم ها شناخته مي‌شود. مانتو براي استفاده در مهماني و فضاهاي رسمي، دانشگاه، ادارات و مدارس به كار مي‌رود. در اين بخش از مجله دلتا به شما مي‌گوييم چه مدل مانتو مناسب شما است.

 

انتخاب مدل مانتو

در انتخاب مدل مانتو بايد چند نكته را رعايت كنيد:

 • فرم بدن خود را بشناسيد و بر اساس آن براي پوشاندن نواقص و برجسته كردن نقاط مثبت، مدل مناسب را در نظر بگيريد.
 • به طور كلي فرم بدن به شكل هاي گرد، بيضي، مثلث، مستطيل و ساعت شني تقسيم مي‌شود. كه هر كدام به شرح زير است:
 1. گرد؛ فرم كلي بدن اين افراد مانند سيب و گرد است. در قسمت شكم و پهلو داراي اضافه وزن هستند.
 2. بيضي؛ ران و باسن اين افراد پهن تر از بالا تنه آن ها است. به اين فرم، گلابي نيز مي‌گويند.
 3. مثلث؛ زماني كه عرض شانه و بالا تنه يك فرد از پايين تنه بيش تر است.
 4. مستطيل؛ افرادي به فرم مستطيل، بدني صاف دارند و اندام آن ها داراي انحنا نيست.
 5. ساعت شني؛ يكي از ايده آل ترين فرم ها است كه بدن فرد در قسمت كمر انحنا دارد و در ساير قسمت ها عريض است. معمولا اين افراد اضافه وزن ندارند.
 • براي افرادي با قد بلند و اندام لاغر مانتوهاي تك رنگ و پوشيدن شلوار متضاد كه قد را متعادل مي‌سازد پيشنهاد مي‌شود.
 • مانتوهاي گشاد و پليسه دار براي افراد كوتاه قد پيشنهاد نمي‌شود زيرا به دليل داشتن حجم پارچه بيش تر، سبب مي‌شود كوتاه تر ديده شوند. مانتوهاي كمر دار كه در اين قسمت برش خورده اند براي افراد چاق مناسب نيست.
 • مانتو بلند و چاك دار انتخاب مناسبي است كه فرد را كشيده تر نشان مي‌دهد.
 • مانتو جيب دار با يقه بزرگ باعث مي‌شود، قد افراد كوتاه تر به نظر برسد و به همين دليل براي اشخاصي با قد بلند و لاغر كه مي‌خواهند كمي پُر تر به نظر برسند، گزينه مناسبي به شمار مي‌رود.

مانتو مجلسي

مانتو مجلسي

مانتو مجلسي از پارچه هاي سنگين و ضد چروك دوخته مي‌شود. فرم مانتو مجلسي بسيار ساده و متناسب با بدن است. كيفيت بالاي دوخت و پارچه، باعث مي‌شود قيمت آن گران تر از ساير مدل ها باشد. معمولا از پارچه هاي تك رنگ بدون طرح يا نقش دوخته مي‌شود و از ديگر ويژگي هاي آن، دكمه هاي خاص و چشمگير آن است.

مانتو بافت

مانتو بافت

مانتوهاي پاييزه يا بافت، از پارچه هاي ضخيم تر مانند پشم يا كاموا دوخته مي‌شوند و گرماي بدن را حفظ مي‌كنند. در انواع بلند و كوتاه توليد مي‌شود و براي هر فرد با شكل اندام متفاوت مدل مناسبي وجود دارد. مدل مانتو بافت براي استفاده روزمره مناسب است.

مانتو پانچو

مدل مانتو پانچو

مدل پانچو ساده ترين مدل مانتو در طرح هاي جلو بسته و باز، آزاد و مناسب استفاده روزمره، به خصوص در فصل تابستان است. معمولا از پارچه هاي نخي و ويسكوز در دوخت آن به كار مي‌رود. قد آن تا زير زانو مي‌رسد و براي افرادي به فرم بيضي، گرد و مثلث توصيه مي‌شود.

ست كردن مدل مانتو

 • مانتو هاي تك رنگ را مي‌توانيد با رنگ هاي مكمل يا هم خانواده ست كنيد.
 • در نظر داشته باشيد كه براي تركيب رنگ، بيش از سه رنگ را در نظر نگيريد . بهتر است رنگ شال را با شلوار يا كفش هماهنگ كنيد.
 • اگر از مدل مانتو چند تكه يا طرح دار استفاده مي‌كنيد، تنوع رنگ را كاهش دهيد و زيورآلات زيادي به كار نبريد تا از شلوغي جلوگيري كنيد.
 • رنگ پوست صورت اهميت ويژه اي در انتخاب رنگ مانتو دارد.

همچنين بخوانيد:

پالتو ؛ پوشاك زمستاني محبوب

۵ مدل لباس عروس شيك

انواع شلوار جين مردانه

مدل لباس مجلسي زنانه و دخترانه ۲۰۲۰

راهنماي خريد لباس بچه گانه دخترانه

براي مشاهده مطالب بيشتر از مجله مد و زيبايي دلتا ديدن نماييد

 


برچسب: مد و زيبايي،دلتا،مجله دلتا،مجله مد و زيبايي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۲:۳۶ توسط:مجله دلتا موضوع: