مجله دلتا

قرارداد ملكي چه شرايطي بايد داشته باشد؟

 

از آنجا كه اشخاص معاملات خود را با نوشتن قرارداد اثبات مي‎كنند و هر قراردادي از شروط و آثار قانوني خود تبعيت مي‎كند لازم است هر كدام از طرف‌ها در زمان قرارداد از شروط حاكم بر قرارداد و آثار آن آگاهي داشته باشند.
قرارداد

قرارداد و شرايط آن موضوعي است كه اغلب  معامله كنندگان املاك با آن درگير هستند. در اين نوشتار قصد داريم به پرسش‎هايي كه در اين باره  مخاطبان ما مطرح كرده‎اند پاسخ دهيم. در ادامه با مجله دلتا همراه باشيد.

اهليت طرفين در قرارداد چه مفهومي دارد؟

واژه‎ اهليت در قانون به معني توانايي اشخاص براي داشتن حق و حقوق و همچنين توانايي اجرا و استفاده از اين حقوق  آمده است.اهليت دو نوع است؛

۱. اهليت تمتع؛ كه به  هر شخص امكان برخوردار شدن از حق و حقوق را مي‎دهد.

۲. اهليت استيفاء؛ شخص بايد بتواند شخصا و بدون وجود اولياء و يا سرپرست قانوني از اموالش استفاده كند.

اين امر در قوانين داراي شرايطي از قبيل داشتن عقل و بلوغ و رشد است. به اين معني كه طبق قانون كسي داراي اهليت استيفاء است كه عاقل و بالغ و رشيد باشد. شخصي بالغ است كه سني كه قانون براي عاقل دانستن او تعيين كرده را داشته باشد. اين سن در قانون ايران براي دختر ۹ سال و براي پسر ۱۵ سال قمري است. رشيد بودن نيز به معناي داشتن قدرت تشخيص فرد در خوب و بد و دانستن ارزش مالي در معاملات است. مثلا بتواند مال را به‎ طور عقلاني مصرف كند. عقل نيز كيفيتي متعارف در اعمال و رفتار و گفتار اشخاص است كه اگر كسي اين‎گونه نباشد او را مجنون و ديوانه مي‎گويند.

با توضيحات داده شده به اين نتيجه مي‎رسيم كه هر فرد براي معامله بايد داراي هر دو نوع اهليت باشد در غير اين صورت معامله‎ او به‎دليل نداشتن اهليت باطل است.

قرارداد

با اشخاص حقوقي چگونه قرارداد بنويسيم؟

اول بايد بدانيد كه  در قانون، شخص حقوقي يعني يك شرك، موسسه يا اداره … است و فرقي بين يك شركت دولتي يا يك شركت خصوصي نيست بلكه فقط انسان نباشد. در واقع انسان يك شخص حقيقي است.

زماني كه بخواهيد با شخص حقوقي قرارداد بنويسيد در ابتداد بايد يك نسخه از اساسنامه‎ آن شركت را بخوانيد. زيرا اساسنامه جدا از اينكه شناسنامه و هويت يك شركت را نشان مي‎دهد، حدود اختيارات و حيطه‎ وظايف اداره‌كنندگان خود را مشخص مي‎كند. پس از ملاحظه‎ اساسنامه شركت بايد از آخرين تغييراتي كه داشته  آگاه شويد. اين كار با ديدن يك نسخه از آخرين آگهي تغييرات شركت ميسر مي‎شود. مثلاً بايد مشخص شود مديري كه صلاحيت امضا دارد در حال حاضر كيست يا مشخص شود  كه آيا اين شركت در حدود موضوع فعاليتش اين معامله را منعقد مي‎كند يا خير.

چون اگر هر يك از اين شرايط نباشد آن معامله از اعتبار كافي برخوردار نخواهد بود و شما براي اينكه بتوانيد به معامله اعتبار كافي بدهيد و از آن كامل و بي‌عيب و نقص استفاده كنيد بايد در پي يك سري تشريفات قضايي باشيد كه اينها همگي نه فقط در تخصص شما نيست بلكه  زمان‎بر و خسته‌كننده است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۳۶:۴۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

مجازات ضرب و جرح چيست؟

ضربه زدن ممكن است توسط دست يا پا و يا وسايل ديگري مانند سنگ و چوب انجام شود، اما هيچ يك از اين وسايل مهم نيست، بلكه نوع و مقدار صدمه‌اي حائز اهميت است كه در ظاهر اندام فرد ايجاد شده است.

هر شخصي كه به طور عمد به ديگري ضربه‌اي وارد كند و موجب شكستن يا از كار افتادن عضوي از بدن او يا موجب به وجود آمدن بيماري دائمي، از بين رفتن و ناقص شدن يكي از حواس يا از بين رفتن عقل مجني‌عليه (فردي كه صدمه به او وارد شده است) شود، بايد مجازات قانوني را طي كند. در اين نوشتار به بررسي مجازات ضرب و جرح كه در قانون براي آن تعيين شده مي‌پردازيم. در ادامه با مجله دلتا همراه باشيد.

مجازات ضرب و جرح

در مواردي كه قصاص امكان نداشته باشد در صورتي كه  عمل مجرم موجب اخلال در نظم و امنيت جامعه شود، طبق قانون‌ مجازات اسلامي اين فرد به ۲ تا ۵ سال حبس محكوم مي‌شود و در صورت درخواست مجني‌عليه (شخص آسيب‌ديده)، مرتكب ضرب و جرح به پرداخت ديه هم محكوم خواهد شد.

گاهي اوقات ضرب و جرح ممكن است با شكستگي‌هايي همراه باشد. به عنوان مثال در اثر ضربه زدن استخوان بيني فردي بشكند يا گوش وي بريده شود.

ضرب و جرح

ضربه زدن ممكن است توسط دست، پا يا وسايل ديگري مانند سنگ و چوب انجام شود، اما هيچ يك از اين وسايل مهم نيست، بلكه نوع و مقدار صدمه‌اي حائز اهميت است كه در ظاهر اندام فرد ايجاد شده است.

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي بيشتر با مجازات آسيب رساندن به سارق مطلب “حكم آسيب رساندن به دزد” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۳۰:۳۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

پنهان كاري در معامله و عواقب آن

 

تدليس حقه و فريبي است كه از سوي يكي از دو طرف معامله به‌ منظور گمراه ساختن طرف ديگر به‌ كارمي‌رود و او را به انجام معامله‌اي ترغيب مي‌كند كه در صورت آگاه بودن از واقعيت امر به انجام قرارداد رضايت نمي‌داد.

در قراردادها گاهي اتفاق مي‌افتد كه يكي از طرف‌هاي معامله اعمال فريبنده و نيرنگ‌آميز انجام دهد تا آن معامله سر بگيرد، يا اينكه اعمال مذبور با آگاهي و علم او صورت بگيرد و به سبب آن اقدامات كالايي كه مورد معامله است، فاقد عيب يا نقص موجود يا واجد مزايايي نشان داده شود كه در حقيقت فاقد آن مزايا و محسن است و با اغواي طرف ديگر، وي را به انعقاد آن قرارداد ترغيب كند. به اين عمل كه موجب فريب طرف معامله شود تدليس گفته مي‌شود. در مجله دلتا به بررسي تدليس و پنهان كاري در معاملات پرداخته شده است.

پنهان كاري در معاملات

تدليس حقه و فريبي است كه از سوي يكي از دو طرف معامله به‌ منظور گمراه ساختن طرف ديگر به‌ كار مي‌رود و او را به انجام معامله‌اي ترغيب مي‌كند كه در صورت آگاه بودن از واقعيت امر به انجام آن رضايت نمي‌داد. به عبارت ديگر اگر طرف معامله مي‌دانست كه به‌ طور مثال مورد معامله داراي اين حسن نبوده و يا داراي اين عيب است، اقدام به انعقاد قرارداد مذبور نمي‌كرد. در نتيجه براي به وقوع پيوستن تدليس دو شرط لازم است:

 1. انجام عمليات اعم از گفتار يا فعل
 2. فريب دادن

بايد مدنظر قرار داد كه در ماده ۴۳۸ قانون مدني، فقط قراردادهاي تجاري مدنظر نبوده و تدليس عقد نكاح را نيز در بر مي‌گيرد. دروغ در داشتن تحصيلات يا شغل عالي، ادعاي فرزند خانواده سرشناسي بودن، پنهان كردن ازدواج قبلي يا بيماري و… نيز از جمله مثال‌هايي از تدليس هستند كه امروزه در دادگاه‌هاي خانواده، تعدادي از پرونده‌‌هاي طلاق به آن اختصاص دارد.

پنهان كاري در معاملات

اثر تدليس در معاملات

انجام هر گونه عملياتي كه سبب فريب طرف ديگر در مورد ويژگي‌هاي مورد معامله شود، چه از طرف فروشنده و چه از طرف خريدار باشد، سبب تحقق تدليس و ايجاد اختيار (خيار) فسخ براي معامله آن مي‌گردد كه اثر فوري دارد و بايد فورا اعمال گردد.

شايان ذكر است گاهي افراد در متن قرارداد شرط مي‌كنند كه تمامي اختيارات ساقط شود كه به آن شرط اسقاط كافه خيارات گفته مي‌شود.

پيشنهاد مطالعه : براي آشنايي بيشتر با جرم پنهان كاري در عقد نكاح “ازدواج با تدليس پايدار نيست!” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۲۳:۱۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

عسل و تاثير آن در كاهش وزن

 

يونانيان باستان تصور مي‌كردند كه خدايان چون خوراك بهشتي مي‌خوردند فناناپذير و ابدي گشته‌اند آن‌ها ايمان داشتند كه عسل يكي از اجزاي مهم اين خوراك بهشتي است.
فوايد عسل براي كاهش وزن

عسل يك ماده غذايي مفيد است كه از آن مي‌توان در بيشتر برنامه‌هاي كاهش وزن استفاده كرد. اگر در تلاش براي كاهش وزن خود هستيد، عسل مي‌تواند بسيار مفيد باشد. در اين مطلب از مجله دلتا درباره فوايد عسل براي كاهش وزن صحبت خواهيم كرد. با ما همراه شويد.

عسل حاوي قند است اما برخلاف قندهاي پالايش شده، عسل حاوي ويتامين‌ها و مواد معدني مفيد نيز است. شكر پالايش شده كه مردم اغلب براي شيرين كردن غذاهاي خود استفاده مي‌كنند به عنوان يك منبع «كالري‌هاي خالي» در نظر گرفته مي‌شود به اين معني كه مصرف آن فايده‌اي ندارد.

براي افراد چاق و داراي اضافه وزن، عسل نه تنها مي‌تواند خطر ابتلا به اختلالات قلبي‌عروقي را كاهش دهد، بلكه وزن بدن را نيز افزايش نمي‌دهد.

نتايج يك پژوهش نشان داد كه مصرف عسل در مقايسه با شكر ممكن است به كاهش سطوح كلسترول بدن كمك كند. همچنين، عسل در مقايسه با شكر به افزايش كمتر در سطوح گلوكز پلاسما منجر مي‌شود.

فوايد عسل براي كاهش وزن

عسل و آب گرم

براي اينكه از فوايد عسل براي كاهش وزن بيشترين استفاده را ببريد، بهتر است مطمئن شويد عسل كاملا طبيعي خريداري كرده‌ايد. باور بر اين است كه عسل توانايي سوزاندن چربي ذخيره شده در بدن را دارد.

زماني‌كه اين چربي براي توليد انرژي و انجام فعاليت‌هاي روزانه سوزانده مي‌شود، شما كاهش وزن تدريجي را تجربه خواهيد كرد.

نتايج يك پژوهش نشان داده كه تركيب يك قاشق چاي‌خوري عسل با ۱۵۰ ميلي‌ليتر آب ولرم و مصرف روزانه اين نوشيدني مي‌تواند اين روند مفيد را تحريك كند.

عسل و آبليمو

فوايد عسل براي كاهش وزن همراه با آب ولرم و آبليمو (آبليموي تازه بدون شكر يا نمك) بيشتر مي‌شود. افراد بسياري اين نوشيدني را در آغاز روز به عنوان روشي براي كاهش وزن مصرف مي‌كنند.

عسل حاوي ۲۶ اسيد آمينه، برخي ويتامين‌ها و مواد معدني ارزشمند است كه بسياري از آن‌ها براي تقويت سوخت‌وساز بدن مفيد است.

آبليمو تركيبي سرشار از ويتامين C است كه به پاكسازي و بهبود عملكرد كبد و تسريع سوخت‌وساز چربي كمك مي‌كند.

افزون بر اين، آبليمو عملكرد گلوتاتيون را افزايش مي‌دهد كه يك آنتي‌اكسيدان كليدي براي مبارزه با راديكال‌هاي آزاد و تقويت ايمني بدن است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با تقويت سيستم ايمني بدن مطلب ”تقويت سيستم ايمني بدن” را مطالعه كنيد.

عسل و دارچين

عسل و دارچين

يك قاشق چاي‌خوري پودر دارچين با يك قاشق غذاخوري عسل در يك فنجان (۱۵۰ ميلي ليتر) آب گرم تركيب كنيد. مواد را به خوبي هم زده و اين نوشيدني را با معده خالي مصرف كنيد.

دارچين اثر تنظيم‌كننده‌گي بر مقدار قند خون و سوخت‌وساز گلوكز دارد. ميزان بالاي قند خون مي‌تواند به افزايش ذخيره چربي در بدن منجر شود، از اين رو، دارچين اثر مثبتي بر اين جنبه از كاهش وزن دارد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با خواص عسل و دارچين ”ماسك عسل و دارچين ؛ درخشان كننده پوست” را مطالعه كنيد.

بهبود گوارش

عسل به بهبود گوارش كمك مي‌كند كه مي‌تواند به كاهش وزن استاتيك منجر شود. از اين رو، بهتر است عسل را يك ساعت پس از شام ميل كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با منابع ويتامين C ”ويتامين ث و منابع آن” را مطالعه كنيد.

جايگزيني براي شكر

جايگزيني براي شكر

عسل جايگزين خوبي براي شكر است. عسل را مي‌توان در نوشيدني‌هاي مختلف از جمله چاي و آب‌ليمو استفاده كرد. همچنين مي‌توان از عسل به جاي شكر در تهيه دسرها نيز استفاده كرد.

همواره به ياد داشته باشيد

 • برنامه كاهش وزن شما بايد همواره جوري تنظيم شود كه قادر به دريافت تمام مواد مغذي باشيد و  فقط بر كاهش كالري‌هاي مصرفي متمركز نباشد.
 • همچنين، شما بايد ميزان كالري سوزي روزانه خود را از طريق ورزش منظم در كنار دنبال كردن يك رژيم غذايي سالم افزايش دهيد تا به نتايج دلخواه دست يابيد.
 • كاهش وزن يك روند تدريجي است و نبايد به دنبال مسيرهاي ميانبر براي آن باشيد زيرا ممكن است به سلامت شما آسيب برساند.
 • نكته: همواره با يك متخصص تغذيه معتبر و داراي صلاحيت براي دريافت يك برنامه غذايي مناسب مشورت كنيد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۵۱:۵۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

كبد خود را پاكسازي كنيد

 

از آنجاكه سلامت كبد براي سلامت كلي بدن ضروري است، بايد همواره به فكر سلامتي اين ارگان باشيم؛ اختلال در عملكرد آن ممكن است منجر به بيماري‌هاي خطرناك كبدي و اختلال در سوخت‌ ساز بدن شود.
غذاي مفيد براي كبد

كار اصلي كبد، تجزيه كربوهيدرات‌ها، ساختن گلوكز و سم‌زدايي بدن است. علاوه‌بر اين، مواد خاصي را در صفرا ذخيره مي‌كند كه براي هضم و جذب غذاهايي كه مي‌خوريم لازم است. در اين مطلب از مجله دلتا، ۱۱ غذاي مفيد براي كبد را به شما معرفي كرده‌ايم كه عملكرد آن‌را بهبود مي‌بخشد؛ با ما همراه باشيد.

معرفي نوشيدني و غذاي مفيد براي كبد

با مصرف غذا و نوشيدني‌هاي مفيد، مي‌توانيم تا حد زيادي از آسيب رساندن به كبد، جلوگيري كنيم و عملكرد آن را بهبود بخشيم.

قهوه

اين نوشيدني از ابتلاي افراد به كبد چرب جلوگيري مي‌كند. مصرف روزانه قهوه خطر ابتلا به بيماري كبد و احتمال ابتلا به سرطان آن را كمتر مي‌كند.

قهوه به طور مستقيم بر آنزيم‌هاي كبدي تاثير مي‌گذارد و چربي درون كبد را كمتر مي‌كند.

بلغور جو دوسر

دومين غذاي مفيد براي كبد بلغور جو دوسر است كه مقدار زيادي فيبر دارد.  همچنين جو و جو دوسر تركيبي به نام گلوكان دارند. بتا گلوكان‌ها سيستم‌ ايمني بدن را تقويت مي‌كند و  چربي مضر و قند خون اضافي بدن را كاهش داده و با بيماري‌هايي نظير ديابت و چاقي مبارزه مي‌كند.

چاي سبز

چاي سبز چربي‌هاي مضر بدن را از بين برده، استرس اكسيداتيو را كم‌تر كرده و علائم بيماري كبد چرب غير الكلي را از بين مي‌برد.

غذاي مفيد براي كبد

سير

مصرف سير باعث كاهش وزن طبيعي و سالم بدن مي‌شود چربي كبد در مبتلايان به بيماري كبد چرب غير الكلي را كاهش مي‌دهد.

انواع توت‌ها

بسياري از انواع توت‌هاي تيره، مانند: زغال اخته، تمشك و قره قات، آنتي‌اكسيداني به نام پلي‌فنول دارند كه از كبد در برابر صدمات محافظت مي‌كند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با خواص توت‌ها ”توت‌فرنگي، خواص و مضرات آن” را مطالعه كنيد.

انگور

انگور، آب انگور و هسته‌هاي انگور با داشتن مقدار فراواني از آنتي‌اكسيدان‌ها، التهاب را كاهش داده و موجب سلامتي كبد مي‌شوند.

گريپ فروت

گريپ فروت دو آنتي‌اكسيدان مهم دارد: نارينگين و نارنژنين. اين دو آنتي‌اكسيدان، التهاب را كمتر مي‌كنند و با اين كار، از سلول‌هاي كبدي در برابر آسيب و بيماري‌ها محافظت مي‌كنند.

علاوه‌بر اين، گريپ فروت چربي‌هاي كبدي را كاهش مي‌دهد و باعث زياد شدن آنزيم‌هاي چربي سوز را مي‌شود؛ به همين دليل مصرف آن براي كاهش وزن بيماران كبد چرب غير الكلي، بسيار مناسب است.

همچنين اين ميوه سرشار از ويتامين ث است كه براي بسياري از فعاليت‌هاي حياتي بدن ضروري است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با منابع ويتامين C ”ويتامين ث و منابع آن” را مطالعه كنيد.

گلابي خاردار

ميوه و آب گلابي خاردار براي سلامتي كبد مفيد است. به طور كلي، تركيبات موجود در اين ميوه، از اندام‌هاي بدن  محافظت مي‌كند.

ماهي چرب

ماهي‌هاي چرب

دهمين غذاي مفيد براي كبد ماهي‌هاي چرب سرشار از مواد مفيد مانند: اسيد چرب امگا۳ است. مصرف اين نوع ماهي‌ها و مكمل‌هاي روغن ماهي، علائم بيماري‌هاي كبدي را كمتر مي‌كند.

اسيد چرب امگا۳ التهاب و استرس اكسيداتيو را كاهش مي‌دهد و مانع از توليد چربي‌هاي اضافي مي‌شود. علاوه‌بر اين، سطح آنزيم‌هاي كبد را تنظيم مي‌كند.

آجيل

خوردن آجيل يكي ديگر از راه‌هاي آسان براي حفظ سلامت كبد است. آجيل حاوي اسيدهاي چرب اشباع نشده، ويتامين E و آنتي‌اكسيدان‌ها است.

اين تركيبات از ابتلاي افراد به بيماري كبد چرب غير الكلي جلوگيري مي‌كند و التهابات و استرس اكسيداتيو را كاهش مي‌دهد.

روغن زيتون

مصرف بيش از حد روغن و چربي براي كبد خوب نيست؛ اما مصرف برخي از چربي‌ها نه تنها ضرري ندارد، بلكه مفيد نيز است. روغن زيتون از اين نوع روغن‌ها است و مقدار زيادي اسيدهاي چرب اشباع نشده دارد.

كبد

ميوه‌ها و گياهان ديگري كه براي كبد مفيدند؛ عبارتند از:

 • كلم بركلي
 • آووكادو
 • موز
 • چغندر و آب چغندر
 • برنج قهوه‌اي
 • هويج
 • انجير
 • كلم پيچ
 • ليمو
 • پاپايا
 • هندوانه

مواد غذايي كه بايد از خوردن آن ها خودداري كنيد

بعضي از غذاها به طور كلي سلامتي كبد را به خطر مي‌اندازند. اين غذاها عبارتند از:

غذاهاي چرب

غذاهاي سرخ شده، فست فودها، ميان وعده‌هاي چرب، چيپس.

غذاهاي نشاسته‌دار

نان، ماكاروني و كيك يا دسرهايي كه با نشاسته درست مي‌شوند.

شكر

شكر

غذاهاي قندي مانند غلات صبحانه، كلوچه‌ها و شيريني‌ها.

نمك

براي كم كردن مصرف نمك روزانه از مصرف غذاهاي كنسرو شده، گوشت و بيكن‌هاي نمكي خودداري كنيد.

الكل

اگر به دنبال سلامت كبدتان هستيد، بايد مصرف الكل قطع كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با مضرات الكل ”عوارض مصرف مشروبات الكلي” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۳۶:۰۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

آب‌رساني به بدن با رژيم غذايي سالم

 

آبرساني بدن ارتباط مستقيمي با عملكرد مطلوب ما در انجام كارهاي روزمره دارد و تا حدود زيادي از خستگي زودرس پيشگيري مي‌كند. گاهي حتي دلايل سردردهاي گاه و بي‌گاهي كه فكر مي‌كنيم ناشي از خستگي است، به دليل كم آبي جزئي بدن است.
آب رساني به بدن

حتما تا به حال توصيه‌هايي در مورد نوشيدن آب در طول روز شنيده‌ايد. آب رساني به بدن و هيدراته ماندن آن يكي از اصول اوليه سالم ماندن است. در نظر داشته باشيد كم آبي مي‌تواند به مشكلات سلامتي جدي منجر شوند.

به غير از نوشيدن آب، بسياري از مواد غذايي وجود دارند كه آبدارند و مصرف آن‌ها مي‌تواند موجب آب رساني به بدن شود.

در اين مطلب به ۱۰ مورد از بهترين مواد غذايي آبرسان مي‌پردازيم، لطفا با مجله دلتا همراه باشيد.

هندوانه

هندوانه

خوردن هندوانه دقيقا مصداق يك تير و دو نشان است. هم از طعم و خنكي آن لذت مي‌بريد و هم نياز بدن به آب را تامين مي‌كنيد. جالب است بدانيد كه محتواي آب هندوانه چيزي حدود ۹۲ درصد است.

توت فرنگي

توت فرنگي با دارا بودن ميزان ۹۰٪ آب، انتخاب بسيار خوبي براي آب رساني به بدن است. اگر نصف فنجان از اين ميوه را بخوريد، تقريباً چيزي برابر با ۷۶ گرم آب مصرف كرده‌ايد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با خواص توت‌ها ”توت‌فرنگي، خواص و مضرات آن” را مطالعه كنيد.

خيار

يكي ديگر از ميوه‌هاي بسيار آب‌دار خيار است؛ شايد يكي از اصلي‌ترين دلايلي كه اغلب، خيار در انواع ماسك‌هاي صورت استفاده مي‌شود همين خاصيت آبرساني و خنك‌كنندگي آن باشد!

كرفس

كرفس با دارا بودن محتواي ۹۵ درصد آب، يك آبرسان تمام عيار است. در هر فنجان كرفس، تقريبا ۹۶ گرم آب وجود دارد.

قارچ

قارچ

در كمال تعجب قارچ سرشار از آب است. اين ماده غذايي نه تنها از نظر پروتئين بسيار ارزشمند بوده بلكه داراي خواص ضدباكتريايي و همچنين خواص كاهش‌دهنده كلسترول نيز است.

اسفناج

همانند قارچ، كافي است شروع به پختن اسفناج كنيد تا ببينيد كه اين عضو از خانواده سبزيجات برگ سبز چقدر آب دارد. اسفناج حاوي ۹۱ درصد آب است، به عبارتي در يك فنجان اسفناج خرد شده حدود ۲۹ گرم آب وجود دارد.

جيكاما يا سيب زميني مكزيكي

جيكاما با داشتن ۹۰ درصد آب، يك خوراكي آبرسان محسوب مي‌شود. يك فنجان جيكاما خرد شده حاوي ۴۶ كالري و ۴ اونس(۱۱۳ گرم) آب است. جالب است بدانيد كه اين ماده خوراكي، يك منبع عالي از پتاسيم، ويتامين C و فيبر است.

طالبي

طالبي نيز يكي ديگر از ميوه‌هاي سرشار از آب و طعم بي‌نظير است. در كنار محتواي ۹۰ درصد آب آن، طالبي به لطف انواع ويتامين‌ها و مواد معدني كه دارد، فوايد سلامتي چشمگيري را دارا است.

كارامبولا

ميوه ستاره‌اي يا كارامبولا

ميوه ستاره‌اي كه با عنوان كارامبولا شناخته مي‌شود، در مناطق گرمسيري رشد مي‌كند و در سرتاسر جنوب شرقي آسيا مصرف مي‌شود. جالب است بدانيد كه كارامبولا يك منبع غني از فيبر و ويتامين C نيز است. افزودن اين ميوه به انواع سالادها توصيه مي‌شود.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با منابع ويتامين C ”ويتامين ث و منابع آن” را مطالعه كنيد.

گوجه‌فرنگي

گوجه فرنگي يكي ديگر از ميوه‌هاي آبرسان و بسيار خوشمزه است. بياييد يك واقعيت جذاب را برايتان بگويم: دو گوجه فرنگي متوسط (۴۵ كالري) برابر با يك فنجان آب است. گوجه فرنگي داراي محتواي آب ۹۵ درصدي است.

درست است كه ما گوجه فرنگي را يا به صورت خام به سالاد اضافه كرده و يا آن را مي‌پزيم اما براي بهره‌مندي از خاصيت آبرساني ميوه‌ها بايد تا جايي كه مي‌توانيم آن‌ها را به صورت مايعات مصرف كنيم.

عوارض كم شدن آب بدن

هنگام كم آب شدن بدن، سلول‌ها شروع به جمع شدن و كوچك شدن كرده و خون هم غليظ‌تر مي‌شود. در اين شرايط توليد ادرار كاهش مي‌يابد و بدن براي تنظيم دما شروع به مقابله مي‌كند. بدون آب بدن عرق نمي‌كند و احساس تشنگي به مراتب افزايش مي‌يابد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۲۴:۰۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

با چشم خود مهربان باشيم

 

چشم‌ها نيز همانند ساير اندام‌هاي بدن در اثر سالخوردگي آسيب مي‌بينند و اين وظيفه ما‌ است كه مراقب سلامتي اين عضو حساس باشيم.
سلامت بينايي چشم

چشم‌ها عضو حساس بدن محسوب مي‌شوند كه متاسفانه بيماري‌هاي بسياري نيز آن‌ها را تهديد مي‌كند. البته در صورت پيشگيري و پيگيري مناسب و مداوم مي‌توان جلوي اين امراض گرفت و سلامت بينايي چشم را تضمين كرد. برخي از اين پيشگيري‌ها بسيار ساده و كم‌هزينه است.

در اين مطلب از مجله دلتا با هم به برخي از اين راه‌كارهاي پيشگيرانه مي‌پردازيم.

سلامت بينايي چشم

براي سلامت بينايي چشم تغذيه مهم است

 براي داشتن چشمان سالم بايد يك تغذيه كامل و سالم داشته باشيد. سلامت بينايي چشم نياز به خوردن انواع مواد غذايي سالم دارد. در اين ميان اسيدهاي چرب امگا ۳، لوتئين، زينك و ويتامين C و E براي مقابله با پيري چشم و تضمين سلامت بينايي مفيد است. كمبود اين مواد غذايي سبب تحليل ماهيچه‌هاي چشم و بيماري‌هاي مثل آب‌مرواريد مي‌شود.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با منابع ويتامين اي  ” ويتامين اي و منابع آن” را مطالعه كنيد.

يك رژيم غذايي سالم و متعادل هم به سلامت بينايي چشم كمك مي‌كند و هم ‌وزن شما را متعادل نگه مي‌دارد. ابتلا به بيماري‌هايي مثل چاقي و ديابت نوع ۲ كه در اثر رژيم غذايي اشتباه فرد را مبتلا مي‌كند، سبب مشكلات بينايي و بيماري‌هاي مربوط به چشم در سنين بالاتر مي‌شوند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر رژيم غذايي سالم  ”رژيم غذايي سالم براي ميانسالان” را مطالعه كنيد.

سيگار را ترك كنيد

سيگار را ترك كنيد

مصرف سيگار و دخانيات دشمن سلامت بينايي و چشمان شما است. اين مواد دودزا بيش از همه به اعصاب بينايي آسيب مي‌رساند، سبب بروز بيماري‌هايي مثل آب‌مرواريد مي‌شود، ماهيچه‌هاي چشم را تحليل مي‌برد و سلامت ساير اعضاي بدن را هم به خطر مي‌اندازد. اگر قادر به ترك سيگار نيستيد از پزشك متخصص كمك بگيريد.

عينك آفتابي سلامت چشم را تضمين مي‌كند

عليرغم اين‌كه استفاده از عينك آفتابي استاندارد براي تضمين سلامت بينايي چشم بسيار لازم و ضروري است اما متأسفانه چندان به آن اهميت داده نمي‌شود. يك عينك آفتابي استاندارد سلامت بينايي چشم را تضمين كرده و از چشم‌هاي شما در برابر اشعه‌ مضر نور خورشيد محافظت مي‌كند.

اشعه‌ مضر خورشيد علاوه‌بر مشكلاتي مثل آب‌مرواريد سبب تحليل رفتن و پير شدن ماهيچه‌هاي چشم مي‌شود. عينك آفتابي را انتخاب كنيد كه ۹۹ تا ۱۰۰ درصد جلوي اشعه‌ مضر نور خورشيد را بگيرد.

 شيشه‌هاي عينك بايد بزرگ باشد تا از تمام ناحيه اطراف چشم محافظت كند. عينك آفتابي با لنز پلورايد درخشش نور خورشيد در چشم شما را حين رانندگي كاهش مي‌دهد.

ماسك و عينك محافظ

از ماسك و عينك محافظ چشم استفاده كنيد

اگر در منزل يا محل كار با وسايل پرخطر سروكار داريد يا به حرفه‌اي مثل نجاري يا جوشكاري مشغوليد از عينك محافظ استفاده كنيد. استفاده از عينك محافظ اگر ورزشكار اسكي روي يخ، چوگان و اسكواش  و ورزش‌هايي ازاين‌دست هستيد نيز الزامي است.

سلامت چشم

مانيتور كامپيوتر سلامت چشم را به خطر مي‌اندازد

 استفاده طولاني‌مدت از كامپيوتر يا گوشي‌هاي هوشمند سبب صدمات زير به بينايي مي‌شوند:

 • خستگي چشم و فشار
 • پيرچشمي و دوربيني
 • خشكي چشم
 • سردرد
 • دردهاي مزمن كمر، شانه و گردن

براي محافظت از سلامت بينايي چشم هنگام كار با كامپيوتر و گوشي‌هاي هوشمند نكات زير را رعايت كنيد:

 1. مطمئن شويد كه عينك يا لنز چشمي شما كيفيت لازم براي نگاه كردن به مانيتور كامپيوتر و گوشي را همراه دارد.
 2. اگر خستگي و احساس فشار بر چشم مدت مديدي ادامه داشت حتماً با پزشك متخصص چشم مشورت كنيد.
 3. موقع كار با كامپيوتر چراغ را خاموش نكرده و به نور اين وسايل اكتفا نكنيد. در صورت لزوم از صفحه مانيتور ضد نور كه از رفلكس و انعكاس نور زياد جلوگيري مي‌كند استفاده كنيد.
 4. از يك صندلي راحت و استاندارد موقع كار با اين وسايل استفاده كنيد. حالت نشستن شما بايد به‌گونه‌اي باشد كه حتماً كف پاها به‌صورت صاف روي زمين قرار بگيرد.
 5. اگر چشم شما خشك شد پلك‌ها را باز و بسته كنيد.
 6. قانون ۲۰- ۲۰- ۲۰ را اجرا كنيد. هر ۲۰ دقيقه يك‌بار به چشمان خود استراحت بدهيد و در همين حين ۲۰ قدم را در ۲۰ ثانيه برداريد. هر دو ساعت يك‌بار از سر جاي خود بلند شويد و هر ۱۵ دقيقه يك‌بار استراحت كنيد.

چشم‌پزشك

به‌طور منظم به چشم‌پزشك مراجعه كنيد

تمام افراد به معاينه و تست چشم منظم براي تضمين سلامت بينايي خود نياز دارند. تست منظم چشم‌ها سبب مي‌شود كه پزشك شما متوجه بيماري‌هايي مثل آب‌سياه شود كه هيچ نشانه‌اي ندارد. بيماري‌هايي مثل آب‌سياه بايد خيلي زود تشخيص داده‌شده و درمان شود.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي بيشتر با روش تقويت سيستم ايمني بدن ”تقويت سيستم ايمني بدن” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۱۲:۵۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

بهترين تركيب رنگ لباس مردانه

زماني كه مي‌خواهيد لباس‌هاي خود را با هم ست كنيد، تركيب رنگ اهميت زيادي دارد. تركيب رنگ اشتباه مي‌تواند هر نوع حالتي را كه شما داريد برهم بزند.
تركيب رنگ لباس مردانه

در ست كردن لباس، اگر رنگ‌هاي اشتباه را با هم انتخاب كنيد، تمام ظاهر شما از تركيب مي‌افتد. تركيب رنگ لباس مردانه اصولي دارد كه با توجه به آنها و انتخاب رنگ‌هاي مناسب، مي‌توانيد استايلي آراسته و جذاب داشته باشيد. با مد و زيبايي مجله دلتا همراه باشيد تا با اصول ست كردن رنگ لباس مردانه آشنا شويد.

قرمز شاه بلوطي و آبي لاجوردي

تركيب اين دو رنگ براي ظاهري كلاسيك و محافظه‌كار، اما غير خسته كننده، ايده‌آل است. تركيب اين دو رنگ براي استايل پاييزي و زمستاني بسيار مناسب است. همچنين مي‌توانيد شكل اندام خود را با اين تركيب رنگي مناسب نشان دهيد.

تركيب رنگ قرمز

قرمز شاه بلوطي و خاكستري

خاكستري يك جايگزين مناسب براي رنگ مشكي بوده و تقريبا با هر لباسي مي‌تواند ست شود و تطبيق بهتري با تيرگي و حرارت كمتري نسبت به مشكي بدهد. بنابراين تركيب بسيار خوبي با رنگ قرمز است. چون اين رنگ‌ها نسبتا خاموش و خنثي است، مجبور نيستيد آنها را با رنگ‌هاي گرم و لباس‌هاي زمستاني تطبيق دهيد و مي‌توانيد با يك پوشش ساده با شلوار كوتاه و يا يك تيشرت ساده و يك كفش ورزشي سفيد تنظيم كنيد.

 

تركيب سبز و مشكي

اين تركيب خيلي آسان است. يك شلوار يا كت مشكي با يك جليقه سبز كلاسيك مي‌تواند جذابيت فوق‌العاده‌اي به شما بدهد و پوششي راحت، بي‌نقص و مناسب را خلق كند.

تركيب رنگ سبز

تركيب سبز و سفيد

رنگ سفيد انتخاب مناسبي براي تركيب با رنگ سبز، به ويژه سبزهاي تيره‌تر است. تركيب لباس‌هاي سبز و سفيد مي‌تواند ظاهر شما را با تركيب و حالت بهتري نشان دهد.

تركيب رنگ ارغواني

اگر به دنبال بهترين تركيب رنگ با ارغواني هستيد، بايد به تعادل فكر كنيد. يك پيراهن مشكي كليت ظاهر را كمي خنثي و بي‌روح به نظر مي‌آورد. بنابراين سفيد براي كلاسيك نگه داشتن پوشش بهتر است.

تركيب كت سفيد

پيراهن سفيد هميشه قابل استفاده است، اما اگر كت هم سفيد باشد چطور؟ كت سفيد با پيراهن سفيد متناسب نيست و بهتر است به جاي آن از رنگ‌هاي جالب‌تري مانند آبي استفاده كنيد. اين كار باعث مي‌شود ظاهر شما متعادل بوده و تضاد و تناقضي در آن ايجاد نشود.

تركيب كت بژ

لباس‌هاي بژ اصولا به خاطر طيف رنگي خود، با رنگ‌هاي مشابه مانند سفيد و كرم تطبيق پيدا مي‌كند؛ البته رنگ آبي روشن هم تركيب خوبي است. بهتر است بيشتر از طيف بژ با تناژ قهوه‌اي نسبت به بژ با تناژ زرد استفاده كنيد، چون رنگ بژ زرد مي‌تواند با رنگ مورد نظرتان تداخل پيدا كند.

تركيب رنگ لباس

نكات تركيب رنگ لباس مردانه

هماهنگي و تعادل در ست كردن رنگ‌ها بسيار اهميت دارد، بنابراين قبل از اينكه تركيب رنگ‌ها را امتحان كنيد، اين نكته را در نظر داشته باشيد.

براي رنگ‌هاي تيره مانند قرمز شاه بلوطي، سعي كنيد ظاهر و رنگ‌هاي متعادل مانند سفيد و خاكستري را مكمل در نظر بگيريد.

براي رنگ‌هايي با طيف رنگ درخشان مانند سبز، به طيف‌هاي خنثي‌تر مانند مشكي و سفيد توجه كنيد.

تركيب لباس‌هاي روشن با سفيد مي‌تواند حالتي شفاف و تابستاني داشته باشد كه كليت ظاهر شما را تكميل كند.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با اصول ست كردن كفش و كت و شلوار “انتخاب كفش مناسب كت و شلوار” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۲۷:۴۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

انتخاب كت و شلوار زنانه

كت و شلوار زنانه در برخي كشورها يك لباس رسمي و اداري براي خانم‌ها است، اما در كشور ما به عنوان لباس مجلسي و اسپرت هم استفاده مي‌شود.
كت و شلوار زنانه

انتخاب كت و شلوار زنانه اصولي دارد كه با رعايت آنها مي‌توانيد استايلي شيك و جذاب با اين لباس داشته باشيد. كت و شلوار زنانه دو مدل رسمي و اسپرت دارد كه بنا به موقعيتي كه مي‌خواهيد در آن حاضر شويد، مدل مناسب را انتخاب مي‌كنيد. براي آشنايي با انواع كت و شلوار زنانه با مد و زيبايي مجله دلتا همراه باشيد.

كت و شلوار رسمي

اگر دوست داريد كاملا رسمي باشيد، سراغ كت ‌و شلوار هم ‌رنگ برويد. البته در انتخاب جزييات دقت كنيد تا كت و شلوار شبيه يونيفرم نباشد. دكمه كت، برش روي كت و اكسسوري‌هايي كه استفاده مي‌كنيد، جزيياتي هستند كه بايد به آنها توجه كنيد.‌  اين مدل كت و شلوار مناسب مهماني‌ها و مجالس رسمي است و ست كردن آن با كيف و كفش مناسب، استايلي شيك و باوقار به شما مي‌دهد. معمولا يقه كت و شلوار مجلسي، انگليسي يا آرشال است. با كت و شلوار زنانه مي‌توان از كراوات هم استفاده كرد.

كت و شلوار رسمي

كت و شلوار اسپرت

وقتي در مراسمي با ظاهر اسپرت شركت مي‌كنيد، كت و شلوار يك رنگ نپوشيد. اين بار فقط به يك شلوار و كت تك نياز داريد تا به ظاهري كاملا متفاوت و زيبا برسيد. پيشنهاد مي‌كنيم يك كت رنگ روشن انتخاب كنيد. بهتر است يقه كت‌ بلند باشد تا بلوزي كه قرار است زير آن بپوشيد، بيشتر به چشم بيايد. انتخاب كت‌هاي تك دكمه براي داشتن تيپ اسپرت مناسب‌تر از مدل‌هاي ديگر كت است.

كت و شلوار اسپرت

نكات پوشيدن كت و شلوار زنانه

اگر يقه كت شما بلند است، از يك گردنبند بلند استفاده كنيد.

وقتي تيپ اسپرت داريد، بنا به انتخاب مي‌توانيد كفش عروسكي يا پاشنه‌دار بپوشيد؛ البته بهتر است كفش از طيف رنگي كت باشد نه شلوار.

اين كه زير كت چه چيزي پوشيده شود، مهم است. اگر يقه كت نسبتا بسته است، مي‌توان آن را به تنهايي پوشيد.

اگر دوست داريد كت و شلوار خود را با يك بلوز بپوشيد، يك تاپ دكلته ساتن ساده به رنگ متضاد كت يا مشكي انتخاب خوبي است. اما اگر به دنبال تيپ اسپرت‌تري هستيد، بلوز يقه كراواتي، استايل شما را شيك‌تر مي‌كند.

اگر آستين كت شما كامل است، مي‌توانيد سرآستين‌هاي پيراهن را از زير آستين كت بيرون بياوريد تا شيك‌تر به نظر برسد. در هماهنگي رنگ بلوز و كت دقت كنيد، سفيد مناسب‌ترين گزينه است.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با انواع لباس زنانه “جديدترين شلوارهاي زنانه تابستانه” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۲۲:۰۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

طرز تهيه كوفته تبريزي

كوفته تبريزي يكي از غذاهاي معروف و پرطرفدار ايراني است كه اصالت آن متعلق به شهر تبريز است. اين كوفته خوشمزه به دليل طعم و مزه بي‌نظيري كه دارد، تقريبا در تمام شهرهاي ايران طبخ مي‌شود.

كوفته تبريزي از غذاهاي لذيذ و اصيل ايراني است كه تهيه آن فوت و فن‌هاي خاص خود را دارد. براي آشنايي با طرز تهيه كوفته تبريزي با آشپزي مجله دلتا همراه باشيد.

مواد لازم تهيه كوفته تبريزي

 • پياز: يك عدد
 • لپه: يك ليوان
 • برنج: يك ليوان
 • تخم‌مرغ: ۲ عدد
 • تره و مرزه به مقدار لازم
 • زعفران: يك قاشق غذاخوري
 • پياز داغ: ۳ قاشق غذاخوري
 • گوشت چرخ‌كرده: يك كيلو
 • آرد نخودچي: ۲ قاشق غذاخوري
 • سبزي كوفته: نيم كيلو
 • آلو، زرشك و گردو به ميزان لازم
 • رب گوجه‌فرنگي: ۳ قاشق غذاخوري
 • تخم‌مرغ آب‌پز: به تعداد كوفته‌ها
 • نمك، فلفل و زردچوبه به ميزان لازم

طرز تهيه كوفته تبريزي

طرز تهيه كوفته تبريزي

لپه را از شب قبل خيس كرده و چند بار آب آن را عوض ‌كنيد؛ با اين كار نفخ لپه از بين مي‌رود. لپه را در قابلمه‌ا‌ي كوچك نيم‌پز كرده و كنار بگذاريد.

در قابلمه‌اي ديگر، آب را جوش آورده و برنج را در آن بريزيد. پس از اينكه برنج كمي نرم شد، آن را آبكش كنيد. لپه و برنج نيم‌پز را با گوشت‌كوب بزنيد تا نيم‌كوب شود. دقت كنيد مواد له نشود.

در قابلمه‌اي آب ريخته و تخم‌مرغ‌ها را در كيسه فريزر گذاشته، گره بزنيدو در آب بگذاريد تا پخته و آب‌پز شود؛ سپس پوست آنها را بگيريد.

پياز داغ، رب‌ گوجه‌فرنگي، مرزه، تره، دارچين، نمك و فلفل را در قابلمه گذاشته، روي آنها آب بريزيد تا جوش بيايد. شعله را كم ‌كنيد تا سس به آرامي آماده شود.

پياز را ريز رنده كرده، آب آن را ‌بگيريد و با گوشت مخلوط ‌كنيد. فلفل، نمك، آرد نخودچي و زردچوبه را روي مواد بريزيد و خوب ورز ‌دهيد. سبزي كوفته، لپه و برنج نيم‌كوب شده را هم افزوده، دوباره ورز ‌دهيد. در آخر تخم‌مرغ‌ها را در كاسه‌اي بشكنيد و به مواد بيفزاييد.

به اندازه يك ليموي بزرگ از مايه كوفته برداشته، وسط آن را گود ‌كنيد. يك عدد تخم‌مرغ كامل، آلو، گردو و زرشك داخل آن گذاشته و آن را گرد ‌كنيد.

كوفته‌ها را در قابلمه سس چيده و شعله را ملايم ‌كنيد. كوفته‌ها را در سس در حال جوشيدن نگذاريد، چون در اين حالت ممكن است از هم باز شود. از ابتدا تا انتهاي پخت، در قابلمه را نصفه بگذاريد. پس از يك ساعت، غذا آماده است. كوفته‌هاي آماده شده را در ظرف چيده و با زرشك و گردو تزيين كنيد.

پيشنهاد مطالعه: براي آشنايي با انواع غذاهاي محلي “بزقرمه، غذاي سنتي كرمان” را مطالعه كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۱۷:۴۵ توسط:مجله دلتا موضوع: